Dnes je štvrtok, 22.október 2020, meniny má: Sergej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Zomrel herec Andrej Mojžiš

február 05, 2020 - 20:00
Vo veku 94 rokov zomrel v utorok 4. februára herec Andrej Mojžiš. Posledná rozlúčka s hercom sa uskutoční v pondelok 10. februára 2020 o 15:00 na javisku jeho domovského Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene.

„Meno herca Andreja Mojžiša patrí k najvýznamnejším menám divadelných osobností na Slovensku. Generáciami milovaná legenda zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského bola neodmysliteľne spätá s mestom Zvolen,“ uvádza o hercovi divadlo, kde začal pôsobiť v roku 1953.

Vďaka svojim kvalitám sa Mojžiš stal jedným z najobsadzovanejších mimobratislavských hercov vo filmoch aj televíznych inscenáciách, jeho hlas znel v mnohých oceňovaných rozhlasových hrách. V divadle stvárnil vyše 150 rôznorodých postáv zo svetového i domáceho repertoáru. V srdciach divákov ostáva Mojžiš elegánom, šľachticom, mužom s charizmou, ktorý presvedčivo zahral kráľa aj tuláka. V roku 2015 oslávil Andrej Mojžiš životné jubileum 90 rokov. Pri tejto príležitosti usporiadalo jeho domovské divadlo galavečer na celoslovenskej úrovni „Andrej Mojžiš – Rytier v službách divadla“. Zároveň divadlo vydalo rovnomennú knihu venovanú tejto hereckej legende.

Herecká legenda

Majstrovstvo Andreja Mojžiša bolo odmenené viacerými vyznamenaniami a cenami. V roku 1998 získal Cenu mesta Zvolen. V roku 2000 Cenu Jozefa Kronera za celoživotné dielo. V roku 2007 prevzal z rúk prezidenta SR Pribinov kríž II. triedy za významné zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky. V roku 2008 Cenu Čestný Motýľ za celoživotný prínos pre DJGT. V roku 2015 prevzal Cenu predsedu Národnej rady SR za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania.

Andrej Mojžiš sa narodil dňa 16. októbra 1925 v Kremnici a zomrel dňa 4. februára 2020 vo Zvolene.

- - Inzercia - -