Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
7 minutes
Zatiaľ prečítané

S prof. Vladimírom Krčmérym hovoríme o koronavíruse

február 07, 2020 - 10:04
Správy o nebezpečnom koronavíruse pohltili všetky médiá. Čínsky vírus vystrašil svet. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila globálny stav zdravotnej núdze. Aj keď je Čína ďaleko, ľudia v celej Európe majú obavy. S prof. VLADIMÍROM KRČMÉRYM, rektorom Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, odborníkom na tropickú medicínu a infektológiu, sme sa porozprávali o tejto novej záhadnej „pliage“.
Foto: 

Vírus 2019-nCov, ako ho oficiálne označili, je celkom nový, aspoň ten v Číne. Výskumníci sa už vyjadrili, že pochádza z hadov. Človek sa nakazil zjedením mäsa z plazov. Podľa odborníkov sa však koronavírus objavil už v roku 2002  v netopieroch. Prekonal vraj medzidruhovú bariéru a dostal sa do hadov. Súhlasíte s tým?

Áno, je to blízko pravdy. Súhlasím, že to môžu byť netopiere. Pri vírusoch SARS a MERS v roku 2002 to boli napríklad cibetky a ťavy. Ten vírus prechádza cez viaceré druhy zvierat. Dobrá správa je, že vďaka tomu stráca na virulencii, teda na sile a potom je vírus, čo sa prenáša na človeka, menej virulentný. Dôkazom toho je, že mortalita pri tomto koronavíruse je okolo troch percent. Pri SARS zomreli v prvej vlne skoro všetci nakazení, v druhej vlne polovica, v tretej vlne osem percent ľudí.

Pre našinca to znie neuveriteľne – dať si hada ako pochúťku, ale iný kraj, iný mrav....

Ja som žil v tej oblasti Ázie dlhodobo. Ľudia tam majú naozaj veľmi pestrý potravinový reťazec. A práve preto je tam koronavírus. Ak by tí ľudia žili tak ako u nás – jedli by len mrazené kurčatá, mrazené hovädzie mäso, nevznikol by taký problém. Oni však jedia – je to dané historickým vývojom, to, čo ich ako národ zachránilo od hladomoru. Napríklad Vietnamci psov, mačky a potkany. Pretože v čase troch vojen ich zachránili od hladomoru. Potkan je v Ázii sväté zviera, preto majú aj rok Potkana. Potkany chovajú na farmách. Sú to veľké kŕmne potkany, a to je pre tieto národy pamiatka na to, že ich zachránili. A keď zjete potkana, zjete aj hady a potom všetko, čo sa hýbe. Pre nich je to tradícia a plus sú to lahôdky. Ako u nás sú lahôdky krevety, u nich sú lahôdky ropuchy. Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety robí v Kambodži projekt, ktorého cieľom je zastaviť šírenie HIV. Od roku 2006 máme v hlavnom meste Phnom Penh, liečebný dom „House of smile“  pre HIV pozitívne siroty a polosiroty. Tieto „naše deti“ v Kambodži dostávajú každý týždeň ropuchy. Kŕmne ropuchy sú veľké ako kurčatá. Keď dobre vypitvete jedovaté žľazy, mäso je fantastické a obsahuje protilátky proti mnohým chorobám. Odkedy deťom, o ktoré sa v Kambodži staráme, dávame ropuchy, sú zdravé.

Späť ku koronavírusu. Hovoríte, že sa stáva menej silný, ale stále sa šíri neuveriteľne rýchlo. Vraj je nákazlivejší ako SARS. Za dva týždne nakazil šesťtisíc ľudí, pričom toto číslo stále stúpa. Odborníci odhadujú, že počet infikovaných v Číne môže vystúpiť až na 270-tisíc.

Podľa mňa infekčnosť je rovnaká. V realite sa však nakazí viac ľudí, pretože Čína je veľmi ľudnatá krajina. V postihnutej oblasti žijú asi tri miliardy ľudí. Tam je najvyššia hustota obyvateľstva na svete. A to je faktor, ktorý zvyšuje infekčnosť – vysoká koncentrácia obyvateľstva na jednom mieste. A nepriaznivé tiež je, že  v tejto časti Ázie sú veľké letiská – Hongkong, Singapur, Bangkok, Šanghaj.

Koronavírus má kulminovať v máji, v lete údajne ustúpi. To znamená, že vyššia teplota ho zastaví? Alebo, čo sa udeje?

Nie. Svoju úlohu zohrá populačná imunita. Je to totiž tak, že nie všetci, čo prídu do kontaktu s koronavírusom, ochorejú. Nie každý, kto sa nakazí, ochorie. Imunitný systém dokáže vytvoriť také množstvo vírus neutralizujúcich látok, že časť ľudí vôbec neochorie. Títo ľudia si vytvoria imunitu a postupne aj tí, čo prežijú, si tiež vytvoria imunitu. Vznikne populačná imunita a pandémia sa môže aj sama zastaviť.

Obrázky z Číny sú pre nás Európanov hrozné, ľudia s rúškami na tvári, ľudoprázdne mestá, nikto nemôže von ani dnu. Hotová apokalypsa. Príde toto aj do Európy, alebo na iné kontinenty?

V Číne tým, že je to komunistický štát, majú štátne orgány veľkú autoritu. Keď žijete päťdesiat rokov v totalitnom systéme, máte strach so štátnych orgánov. Čiže, tam keď štátne orgány niečo zavelia, tak sa aj udeje. To je jediná výhoda totalitných režimov, všetci poslúchajú. V Číne možno urobiť také karanténne opatrenia, aké by sa v Európe nedali zaviesť. A tie opatrenia, čo urobili, sú super. Myslím si, že keď tam zaviedli prísne opatrenia, v Európe nebudeme mať epidémiu. Koronavírus bude do Európy preskakovať len sporadicky. Ale chcem upozorniť na jednu dôležitú vec. Až 29. januára sa udialo to, čo ja som navrhoval už pred dvoma týždňami – viaceré aerolínie zrušili priame lety do Číny. Nech sa lieta do Číny nepriamo. Lebo, keď človek letí s prestupom, získava čas v inkubačnej dobe a choroba sa prejaví. Keď však sadne vo Wu-chane do Air France a vystúpi v Paríži – let trvá necelých trinásť hodín – v hlavnom meste Francúzska, môže byť vysoko infekčný, ale nič na ňom nie je vidno. Ale keď trikrát presadá, cesta trvá dlhšie a na pasažierovi sa prejavia príznaky ochorenia. Zdravotníci ho už môžu zachytiť. Ja tiež nie som za to, aby sa dopravovali Francúzi, Nemci či Česi z postihnutých oblastí do svojich domovov. To je totiž ideálny spôsob ako rozšíriť nákazu. Neverím totiž, že títo dovezení ľudia budú prísne dodržiavať karanténu.

Kedy tu budeme mať vakcínu? Po vynájdení ešte musí nasledovať testovanie, čo trvá niekoľko mesiacov i rokov.

Ak by sa mali dodržať všetky predpisy, tak to trvá päť rokov. Ale musíte porušiť mnohé predpisy – čo znamená preskočiť stanovené lehoty, a vakcína bude do šiestich mesiacov. V prípade eboly sa všetky predpisy porušili a máme vakcínu, liek a sérum. Ja to odobrujem, lebo inak nebudeme mať vakcínu v čo najkratšom čase.

Pre koho je koronavírus najnebezpečnejší?

Z tých okolo dvesto ľudí, čo zomreli, (údaj je k 31. januáru – pozn. red.) väčšina mala nad šesťdesiat rokov, alebo išlo o deti pod päť rokov. Malé deti ešte nemajú imunitu a starí ľudia už majú slabú imunitu. Ohrození sú aj všetci s respiračnými ochoreniami.

Ako by sa podľa vás Slovensko najlepšie ochránilo pred zavlečením koronavírusu na naše územie?

Veľmi pomôže to, že sa zrušili priame lety do Číny. To však nestačí. Treba, aby mali letecké spoločnosti povinnosť zverejniť u každého cestujúceho celú letenku. Aby sme vedeli aj o tých, čo leteli z Pekingu do Moskvy a potom do Bratislavy. Teraz o týchto cestujúcich vieme len to, že pricestovali z Moskvy. Treba, aby EÚ zaviedla nariadenie, podľa ktorého sa u každého cestujúceho zverejnia všetky lety. Počítač potom vyráta, ktorí prišli do Európy z Číny a týchto ľudí treba skontrolovať. Pre Slováka – ako jedinca – nemá zatiaľ zmysel robiť nejaké opatrenia. Až keď tu budeme mať nakazených, dáme si rúška.

Premiér Pellegrini sa vyjadril, že neodporúča Slovákom cestovať. Viacerí už naozaj zrušili dovolenky, na ktoré mali odletieť v tomto čase. Aký máte názor na takéto odporúčanie?

SARS a MERS sú typické ochorenia prenosné cestovaním. Teda infekcie šírené cestovaním. Vtedy sa nákazy rozšírili výlučne cestovaním. Z letiska v Honkongu sa rozšírili lietadlami do Kanady, do USA. Pacienti boli bez príznakov, sadli do lietadla a infekciu priniesli do ďalších krajín. Nakazili všetky zdravotné sestry v nemocnici. V Toronte vtedy zomrelo osemnásť sestier za tri dni. To znamená, že to, čo hovorí premiér, sedí, ale nepovedal by som, že necestujme vôbec. Sledujme, v ktorých oblastiach a v akom počte sa vyskytuje koronavírus. A do krajín, kde je veľa prípadov, necestujme. Do Číny by som určite necestoval. Do Francúzska, do Nemecka, kde majú dva či štyri prípady, by som cestoval. Jednoducho sa treba vyhnúť cestovaniu do endemických oblastí, teraz je to kontinentálna Čína. Ale keď povedzme o pár dní vypukne epidémia v Singapure, tak treba zrušiť let do Singapuru.

Ľudia na sociálnej sieti dávajú otázky, či sa koronavírus môže preniesť cez zásielky z Číny. Nielen poštové, aj cez čínsky tovar, ktorý sa u nás bežne predáva na tržnici...

Nemôže. Vírus prežije len na živom organizme, na živých tkanivách. Živé zvieratá z Číny na Slovensko, do Európy, nedovážame. Je zákaz dovozu živých zvierat, platí už mesiac. Cez mrazené kuracie mäso sa koronavírus nemôže preniesť.

Smrť pri koronavíruse je zvlášť krutá – infikovanému človeku voda zaleje pľúca a vlastne sa zadusí...

Áno, zadusí sa. Samozrejme, v nemocniciach pacientov pripoja na stroj a uvedú ich do riadeného bezvedomia, takže netrpia, keď zomierajú. Ak však nebude dosť prístrojov, zadusia sa pri plnom vedomí. Ale aj prirodzená smrť vie byť milosrdná. Ak máme málo kyslíka, centrálny nervový systém upadá pred smrťou do bezvedomia.

Odborníci hovoria, že koronavírus môže zmutovať. Čo to znamená? A čo to znamená pre ľudí?

Môže zmutovať pozitívnym a tiež negatívnym smerom. To, čo sa deje teraz, je pozitívna mutácia, teda, stráca na sile. Môže však zmutovať aj negatívne, čo znamená, že sa dostane do ďalšieho druhu zvieraťa. Napríklad do sliepok a môže zmutovať tak, že zvýši svoju virulenciu. To znamená, že by bol silnejší. Ale táto negatívna mutácia je desaťkrát zriedkavejšia. Väčšinou vírusy zmutujú tak, že sa oslabujú. Dôvodom je, že vírus chce prežiť v populácii, a keby všetkých zabil, zahynie aj on.

Čo hovoríte na to, že sa vôbec objavil koronavírus. Počítali ste s tým? Aká je vaša prognóza? Zvládneme ho?

Pre mňa to nie je prekvapenie. Ja sa totiž snažím učiť z histórie. V odbore robím štyridsať rokov, za ten čas som absolvoval všetky veľké epidémie a všetky dopadli dobre. Ak by nedopadli, tak tu nie sme. Už sv. Ján predpovedal, že príde veľa epidémií. Mali sme tu AIDS. Najprv všetci zomierali, hovorilo sa, že zomrie polovica zemegule. Ale počas desiatich rokov sa vyvinul liek, a teraz pacienti žijú, v EÚ nezomiera nikto. Pri vtáčej chrípke tiež najprv všetci zomierali, teraz asi dvesto nakazených na celej Zemi. Mali sme tu šialené kravy, bol to síce prión, ale hrozilo, že vymrie tretina Anglicka. V roku 1995 však zabili na britských ostrovoch všetky kravy, bola to národná tragédia, ale epidémiu zastavili. Bol tu SARS, MERS aj ebola. No, všetko sa podarilo zastaviť. Aj žltú zimnicu v Angole, kde zaočkovali tridsať miliónov ľudí. A tým, že ich zaočkovali, epidémia skončila. Na začiatku všetky tieto nákazy vyzerali tak, že zemeguľa padne, no prežili sme. Vidím dobrú prognózu aj pri koronavíruse.

- - Inzercia - -