Dnes je nedeľa, 09.august 2020, meniny má: Ľubomíra
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Neberme deti ako rukojemníkov

február 07, 2020 - 17:06
V živote sa nám môže stať čokoľvek a tí čo za to môžu najmenej sú naše deti. V mnohých prípadoch sú to však práve oni čo tým trpia najviac. Ako zvládať emočne veľmi náročné situácie bez toho aby sme im ublížili?

Vzťah je vždy o dvoch ľuďoch

Veľa ľudí má tendenciu zaťahovať do svojich partnerských problémov deti a odborníci upozorňujú práve na tento fakt. Deti majú mať čo najviac bezstarostné detstvo a určite oni nie sú dôvodom prečo zažívame vo vzťahu zlé obdobie, či rôzne búrky a hádky. Je to neprimerané zaťažovanie ich psychiky a môžeme im tým nechtiac spôsobiť rôzne neurózy v budúcnosti. Nemálo ľudí si spomína na hádky svojich rodičov s ešte stále stiahnutými hrdlami. Ako sa dá komunikovať na úrovni dospelích ľudí bez rôznych zranení, výčitiek a vyťahovaní starých rán?

Čo všetko spôsobuje deťom stres

Sú to pravidelné hádky, zlá atmosféra, napätie v rodinách, obviňovanie jeden druhého a nadávanie na rodiča v jeho neprítomnosti. Deti sú ohrozené úzkosťami a smútkom, ktorého sa môžu v budúcnosti veľmi ťažko zbavovať. Dávame im tým aj zlý príklad do ich vlastných rodín. Výmena názorov je samozrejme v každej rodine prítomná, len si dávajme pozor akým spôsobom komunikujeme medzi sebou aj s dieťaťom. Odborníci sa zhodujú, že aj ticho v rodinách je veľmi zlá vec, nevyventilované emócie deti cítia a nevedia ako s nimi majú naložiť. Preto sú často krát "hyperaktívne", nepokojné, ukričané a prosia o pozornosť aj týmto spôsobom. Je ohrozený emocionány a sociálny vývin detí.

mother-3477164_1280.jpg

Sme vzorom pre naše deti
Sme vzorom pre naše deti
Foto: 
pixabay.com
Ako situáciu riešiť čo najšetrnejšie k deťom

Veľký problém nás dospelích je ten, že máme pocit, že všetko vieme najlepšie. Ešte stále občas započujeme:"veď on je len dieťa, ničomu nerozumie". Deti sú však obrovské špongie, nasávajú všetko čo sa okolo nich mihne a žiaľ jediné čo nevedia je vyselektovať čo je dobré a čo zlé. Svojím rodičom veria s absolútnou istotou na nich hľadia ako na hrdinov. Preto si dávajme pozor čo z našich úst vychádza. 

Ako riešiť partnerské konflikty vo vzťahu kde sú prítomné deti:

- snažme sa o láskavý tón. Krikom a podráždenosťou málokedy dosiahneme pozitívny výsledok

- obviňovanie jeden druhého nám neprinesie nič konštruktívne

- neberme všetko osobne. Spoločné dieťa vzniklo (väčšinou) našim vedomým spojením, skúsme si na to v kritických chvíľach spomenúť. 

- hlavne nezaťahujme do konfliktov iných ľudí a najmä deti. Snažme sa myslieť na ich prežívanie situácie a čo najviac im ju uľahčiť

Všetci sme omylní a robíme najlepšie ako vieme, vždy je možnosť začať odznovu.

- - Inzercia - -