Dnes je sobota, 29.január 2022, meniny má: Gašpar
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tip na výlet

február 09, 2020 - 10:16
Príjemné počasie so slniečkom láka do prírody. Prinášame tip kam na malý výlet. Devínska kobyla s nádhernými zákutiami a výhľadmi na rakúske Moravské pole či zrúcaninu hradu. Cesta na Devínsku Kobylu, ktorá je dnes chránenou prírodnou rezerváciou, môže byť aj cestou za objavovaním bohatej bratislavskej histórie. Nenatrafíš tu len na Sandberg či archeologické nálezisko starého rímskeho civilného sídla Villa rustica spred asi 16 mil. rokov.
Foto: 
fb

Devínska Kobyla je so svojimi 514 metrami najvyšším bodom Bratislavy a zároveň jednou z najčastejšie navštevovaných oblastí obyvateľov hlavného mesta. Masív Devínskej Kobyly sa rozprestiera od okraja sídliska Dlhé Diely až po Devínsku Novú Ves, čo ju predurčuje na miesto trávenia voľného času a športové aktivity obyvateľov týchto mestských častí.

Za návštevu stoja aj vojenské bunkre, ktoré sú pozostatkom bratislavského vojenského opevnenia.  Nad nimi sa ako maják vyníma stará raketová základňa na Devínskej Kobyle.

Opustená základňa je dnes už v zlom stave, chátra a zarastá burinou, stal sa z nej však pekný skanzen. Ešte do roku 2000 bol však dlhodobo nefunkčná základňa strážená a ako turista by si sa doň nedostal. Dnes je základňa napriek zákazu a nie úplne bezpečnému areálu prístupná všetkým zvedavcom. Tabuľky s nápisom vstup zakázaný už dávno zmizli.

Svojho času na základni pôsobilo 140 vojakov 186. raketovej brigády Československej ľudovej armády


dk2.jpg

Foto: 
fb


dk4.jpg

Foto: 
fb

- - Inzercia - -