Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Romantika v Modrej lagúne

február 18, 2020 - 19:24
Magický Island láka prírodou každoročne už viac ako dva milióny návštevníkov. Jedným z jeho najväčších turistických lákadiel je bezpochyby slávna Modrá lagúna. Čo stálo za vybudovaním tohto projektu, ako sa zrodila myšlienka postaviť uprostred lávového poľa jedny z najslávnejších kúpeľov sveta?
Foto: 
BuBo

Modrá lagúna sa nachádza hodinku cesty z najsevernejšieho hlavného mesta sveta Reykjavíku.  Keď sa k nej blížite cestou pretínajúcou lávové pole, v diaľke zbadáte obrovský kúdeľ horúcej pary stúpajúci do neba. Prichádzate do geotermálnej oblasti, kde sa prostredníctvom vrtov dostávajú na povrch solfatarové prúdy, zmes vodných pár s prímesou oxidu uhličitého

V roku 1976 postavili na polostrove Reykjanes geotermálnu elektráreň Svatsengi. Para z hĺbky dvoch kilometrov rozkrútila turbíny elektrárne, odovzdala teplo, aby vykúrila domy v neďalekom Grindaviku, a potom ju skondenzovanú, s teplotou do štyridsať stupňov, vypustili do okolitej prírody. Medzi Islanďanmi, ktorí milujú všetky prírodné horúce pramene, sa veľmi rýchlo rozkríklo, že voda v modrých jazerách má liečivé účinky. Bolo to dávno predtým, než na tomto mieste vyrástol moderný komplex liečivých kúpeľov, ako ho poznáme dnes. Modrá lagúna zostala národným pokladom Islanďanov.

 

Nespite s príbuzným!

Islanďania sú vo všeobecnosti pri nadväzovaní nových vzťahov plachí. Všetko sa zmení, keď sa potúžia alkoholom. Keď sa k tomu pridá krásna príroda, horúca voda a ľudia iba v plavkách, hneď to ide ľahšie. Aj preto malo toto miesto dlho povesť jednej z najlepších zoznamiek na Islande. Islanďania majú však jeden problém. Je ich len okolo tristošesťdesiattisíc a do určitej miery sú všetci príbuzní. Nie ste náhodou na rande so vzdialenou sesternicou alebo bratrancom?

Preto na základe tejto databázy vytvorili traja inžinieri aplikáciu, ktorú začali propagovať  sloganom: Použite aplikáciu skôr, než skončíte v posteli! Aplikácia je dokonca automatizovaná. Stačí, ak dvaja ľudia, čo majú nainštalovanú a spustenú aplikáciu, priložia k sebe telefóny. Hneď sa dozvedia, či majú zelenú. O výsledku sú dokonca informovaní aj SMS správou. Island má dokonca aj najväčšiu DNA banku svojich obyvateľov na svete, čo značne uľahčuje mnohé ďalšie veci.

 

Nájdete tu naozaj všetko

Dnešné kúpele sa začali stavať okolo roku 1987 a v roku 1992 vznikla spoločnosť Blue Lagoon. Tú dnes vlastní jeden z najbohatších Islanďanov, ktorý tu nechal okrem samotných kúpeľov vybudovať aj luxusnú reštauráciu a päťhviezdičkový hotel. Aj vďaka tomu, že kupujete lístky na konkrétnu hodinu a počet návštevníkov je limitovaný, nebudete mať pocit, že sa tlačíte s ostatnými hlava-nehlava. K tomu prispieva naozaj skvelá organizácia a príjemný, profesionálny personál. Pri vstupe dostanete špeciálny náramok, ktorý „otvára dvere“ do Modrej lagúny. Pomocou neho zamknete skrinku a môžeme si bezhotovostne kúpiť aj nápoj alebo iné občerstvenie. Keď budete odchádzať z kúpeľnej časti, na recepcii uhradíte vzniknuté náklady a odovzdáte náramok v automatickom turnikete.

 

Ponorte sa do modrých liečivých vôd

Odložíte uterák a šup do vody. Otužilejší môžu vyjsť na čerstvý vzduch a zísť po plošine do na pohľad elektrizujúcej modrej vody. Voda má teplotu v rozmedzí od 36 °C do 39 °C a každé dva dni ju vymenia. Práve vďaka jej zloženiu, bohatému na rôzne minerály ako oxid kremičitý a síra, je vhodná na liečbu kožných ochorení, vrátane ekzémov a psoriázy. Rozhodne všaj pokožke prospeje. V jednej časti narazíte dokonca na špeciálnu sekciu, v ktorej si môžete na tvár naniesť šedé silicové bahno a necháte pôsobiť maximálne desať minút. 

Bazény Modrej lagúny nie sú kryté, napriek tomu kúpele fungujú celoročne, aj v zimnom období. Môžete si užiť hydraulickú masáž vo forme vodopádu s horúcou vodou, alebo navštíviť parnú jaskyňu. Teplota vody je v rôznych častiach trochu odlišná, takže presúvaním po areáli sa dostanete na vaše optimum. A čo tak bar priamo vo vode? No pozor na limit, v lagúne si na jeden náramok môžete zakúpiť maximálne tri alkoholické nápoje.

Modrá lagúna je naozaj unikátne miesto a jedinečný zážitok nielen v rámci Islandu, ktorý ponúkame ako súčasť všetkých kombinácií BUBO zájazdov na tento ostrov. Navyše, cena základného vstupu do Modrej lagúny je už v cene zájazdu, a to väčšina z klientov určite ocení. Veď ako sa hovorí, žiadna návšteva Islandu nie je úplná bez zastávky v Modrej lagúne. 

- - Inzercia - -