Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Základom štátu je zdravá a zabezpečená rodina

február 19, 2020 - 19:30
Rozhovor s MARTINOM BORGUĽOM, bývalým bratislavským komunálnym poslancom, dnes kandidátom hnutia SME RODINA.
Foto: 

Martin, Bratislavčania Vás poznajú vďaka vášmu dlhoročnému pôsobeniu v komunálnej politike, na poste poslanca mesta a poslanca za Staré Mesto. Boli ste veľmi aktívnym politikom. Čomu ste sa najviac venovali?

Vždy som sa snažil robiť pre Bratislavu a jej obyvateľov viac, ako bolo nevyhnutné z postu poslanca. Chcel som reálne pomáhať ľuďom. Pravidelne som organizoval kontajnerové akcie Za čistejšie Staré Mesto, upravoval zeleň na exponovaných miestach, staral sa o seniorov, organizoval množstvo podujatí pre rodiny s deťmi v Medickej záhrade, dokonca som sa pokúsil o prinavrátenie kultového Propeleru na vody Dunaja. Cieľom pre mňa vždy bolo nesedieť so zalomenými rukami, robiť pre mesto, aby bolo krajšie, a pre ľudí, aby sa im v ňom lepšie žilo.  

Po odchode z komunálnej politiky ste sa rozhodli vstúpiť do sveta parlamentnej politiky. Začali ste spolupracovať s hnutím SME RODINA. Prečo práve oni?

Viete, veci sa v živote nedejú len tak. Všetko má svoju príčinu a načasovanie. Prišlo oslovenie od Borisa Kollára. V celkovom nastavení hnutia SME RODINA, v ich prístupe k tomu, ako treba robiť politiku, som našiel paralelu so svojou predstavou o politike. Že politik, resp. štát tu je na to, aby ľuďom pomáhal, ale nie tým horným desaťtisícom, ale obyčajným, bežným ľuďom. Ak má prísť skutočná zmena, musia ju priniesť politici, ktorí inak zmýšľajú, ako sme boli doposiaľ zvyknutí, takí, ktorí nemyslia na seba, na svoje peňaženky a  svojich oligarchov, ale myslia na ľudí a ich cieľom je pomôcť, nie ich okrádať. Takto som sa vždy snažil robiť politiku ja, takto zmýšľa a koná aj Boris Kollár a jeho hnutie.

V čom vidíte najväčšiu silu hnutia SME RODINA, čo je ich najsilnejším pilierom volebného programu?

Hnutie SME RODINA žije rodinnou politikou. Nakoniec, aj ich volebný program sa volá POMOC RODINÁM. Rodina je najdôležitejšia hodnota, takže my, v SME RODINA sme presvedčení, že je povinnosťou štátu pomáhať všetkými možnými prostriedkami, aby si mladí mohli zakladať rodiny, mali kde bývať, mali dobrú prácu, ženy na materksej dovolenke mali slušný príjem, nie almužnu.

Jedným z najväčších problémov Slovákov a mladých rodín je vlastná strecha nad hlavou. Od toho sa odvíja aj demografická krivka, počet detí, nárast populácie, pracovná sila a v neposlednom rade to ovplyvňuje aj náš dôchodkový systém. Viete o tom, že podľa prieskumov je z celej Európskej únie práve na Slovensku najviac mladých ľudí do 35 rokov, ktorí žijú v jednej domácnosti so svojimi rodičmi? Zároveň práve toto je ideálny vek na založenie rodiny. Nečudo teda, že sa všade hovorí o demografickej kríze a o tom, že náš národ vymiera. Riešenie pritom existuje a nie je vôbec zložité. Tým riešením je výstavba štátnych nájomných bytov.

Ako by to malo fungovať?

Keď bude byty stavať štát, má oproti developerom niekoľko zásadných výhod. Nemusí pozemky draho kupovať, pretože bude stavať na svojich pozemkoch. Za pozemky neplatí teda nič. Štát nemá prečo na výstavbe zarábať, nemusí generovať zisk, to hneď zníži náklady minimálne o 40 %. Štát si vie vziať lacnejší úver, pretože je pre banky najdôveryhodnejší klient, pretože štát nemôže nikdy skrachovať. Štát bude stavať tisícky bytov ročne, preto dokáže získať významné množstevné zľavy od dodávateľov pri nákupe stavebného materiálu a služieb. Sprievodným javom výstavby nájomných bytov by bolo obrovské naštartovanie ekonomiky a vznik tisícok nových pracovných miest.

Znie to ako naozajstná konkrétna pomoc s realistickým riešením! Má to nejaké „ale“?

Nie, nemá. Na Slovensku by takýmto spôsobom boli konečne byty finančne dostupné pre každého. Mesačné nájomné by sa pohybovalo na úrovni 200 – 300 eur, čo je o 40 % menej, ako sú súčasné ceny nájmov. Rodiny by si nemuseli brať vysoké hypotéky, ktoré ich finančne likvidujú a kvôli ktorým sa často stávajú finančnými otrokmi na celý svoj produktívny život. Ďalšie výhody - keď budú mať možnosť získať byt blízko miesta, kde vyrastali, nebudú sa musieť sťahovať inde. Ukončí sa vyľudňovanie regiónov a utužia sa aj rodinné a spoločenské väzby.

Aké ďalšie opatrenia týkajúce sa rodín a matiek máte v pláne realizovať?

Nájomnými bytmi nekončíme. Budeme sa zasadzovať za zrušenie doplatkov za lieky. V prvom kole pre dôchodcov, zdravotne ťažko postihnutých a rodiny s deťmi do šesť rokov. V druhom kole pre všetkých. Dotiahneme a resadíme exekučnú amnestiu.

Zasadzujeme sa aj za princíp, že matke dieťaťa na materskej môžu prispieť aj otcovia do veku troch rokov dieťaťa. Navrhneme, aby otcovia, ktorí si nebudú čerpať materskú, mohli sumu presunúť na matku. Radi by sme zaviedli aj otcovskú dovolenku pri narodení dieťaťa na desať pracovných dní po narodení.

Chceme tiež dostať rodičovský príspevok na úroveň minimálnej mzdy, teda 580 eur. Spomeniem ďalšie naše snahy o zlepšenie životnej úrovne rodín: zvýšenie rodinných prídavkov, finančný príspevok pre školákov 100 eur na začiatku školského roka, skrátenie pracovného času pre matky s deťmi do troch rokov a pre matky s deťmi na prvom stupni ZŠ.

Váš program a cieľ je skutočne pro-rodinný. Myslíte, že sa vám podarí v ďalšom období aspoň časť zrealizovať?

Hnutie SME RODINA počas celého pôsobenia v politike malo neúnavnú snahu predkladať v parlamente návrhy zákonov, ktoré by rodinám pomohli lepšie žiť. Ak nám naši voliči dajú dôveru a staneme sa súčasťou vládnej koalície, naše podmienky, ktoré sú vlastne požiadavkami ľudí, sú jasne dané – dostupné bývanie, zrušenie doplatkov za lieky, exekučná amnestia. Štát je tu predsa na to, aby pomáhal, nie aby na ľuďoch zarábal. Všetko by sa malo sústrediť práve na rodinu a jej rozvoj. Len tak môže byť Slovensko úspešné a mať pevné základy.  

- - Inzercia - -