Dnes je utorok, 01.december 2020, meniny má: Edmund
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

25. výročie vzniku paralympijskeho výboru na Slovensku

február 19, 2020 - 21:17
Predstavme si akou vnútornou silou a húževnatosťou musia disponovať športovci so zdravotným znevýhodnením. Aká silná je motivácia čo ich vytiahne z postele a postaví pred situáciu kedy podávajú neuveriteľné výkony. Môžu byť príkladom pre nás všetkých v ťažkých životných momentoch kedy si myslíme, že už ďalej nevládzeme.

Športovci so zo Slovenského paralympijskeho výboru dokázali Slovensku priniesť 114 medailí, z toho 34 zlatých z trinástich paralympijskych hier. To všetko za 25 rokov.

Akým druhom športu sa venujú?

Športovci so zdravotným znevýhodnením rôzneho druhu sa venujú paraatletike, basketbalu na vozíku, boccii, paralukostreľbe, paradrezúre, paracyklistike, paraplávaniu, parastolnému tenisu, volejbalu, goalballu, tenisu na vozíku, šermu na vozíku, paratlaku na lavičke, parataekwondu, paratriatlonu, parabedmintonu a paralezeniu. Športovci obľubujúce zimné športy sa realizujú cez paraalpské a paraseverské lyžovanie, parabiatlon, parahokej, parasnoubord a curling na vozíku (IPC v roku 2016 zmenil názvy športov). Najúspešnejšími zimnými paralympiádami v slovenskom podaní boli Vancouver 2010 a Pjongčang 2018 so ziskom 11 medailí, z toho 6 zlatých. Z letných hier boli najúspešnejšie Atény 2004 s 12 medailami, z toho 5 zlatých, ku ktorým sa tesne priblížilo Rio 2016 (11 medailí, 5 zlatých). 

„Silný príbeh nie je len o úspechoch, víťazstvách a silnej inšpirácii, ale aj o množstve problémov, ktoré sme zvládli. Chcem sa úprimne poďakovať všetkým, ktorí prispeli k tomu, kam sa SPV dostalo za svoju štvrťstoročnicu“, uviedol predseda SPV Ján Riapoš. Ako jediný predseda paralympijského výboru na svete sa aktívne zúčastňuje paralympijských hier aj ako športovec. 

Nie nadarmo sa hovorí, že ženy sú vnútorne odolnejšie ako muži a keď si zaumienia dokážu zázraky. Ako ukážkový príklad môžeme uviesť zdravotne postihnutú strelkyňu Veroniku Vadovičovú, rodáčku z Trnavy, ktorá v minulosti získala aj titul Slovenky roka, zúčastnila sa na 5. paralympijskych hrách a vybojovala pre Slovensko tri zlaté, jednu striebornú a jednu bronzovú medailu. Taktiež aj Henrietu Farkašová, deväťnásobná víťazka Paralympijských hier a pätnásťnásobná víťazka Majstrovstiev sveta v para alpskom lyžovaní, v roku 2011 bola nominantkou Slovenky roka v športovej kategórií. 

História vzniku

Vzniku výboru predchádza bohatá história. Rozdelením ČSFR v roku 1993 vznikla samostatná Slovenská republika a Slovensko bolo prijaté za riadneho člena Medzinárodného paralympijskeho výboru (IPC) v septembri v roku 1993. V januári 1995 vznikol Slovenský paralympijsky výbor z iniciatívy štyroch zväzov, zastupujúcich telesne, zrakovo, mentálne a sluchovo znevýhodnených športovcov. Dňa 21. januára sa konalo ustanovujúce Valné zhromaždenie SPV a 31. januára Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo prvé stanovy. Do Medzinárodného paralympijského výboru ho prijali 3. júna 1995. Prvou predsedníčkou bola Helenka Hanková, po nej nasledoval Pavol Straka, vystriedal ho Karol Mihok a od roku 2003 až po súčasnosť vedie SPV Ján Riapoš. 

Sociálny moment je tiež pilierom, na ktorom výbor stojí a šport sám o sebe je výborným nástrojom na vyčistenie mysle a zocelí každého. 

Ak by sme mali niekde brať motiváciu ako sa v živote pohnúť ďalej, sú to najmä silní ľudia zo SPV čo by nám mohli ísť príkladom.

- - Inzercia - -