Dnes je piatok, 25.september 2020, meniny má: Vladislav, Vladislava
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Matkou v päťdesiatke? Čo na to gynekológ a psychologička

február 24, 2020 - 10:04
Tak, už aj k nám to prišlo – tehotné ženy, prvorodičky pár rokov pred päťdesiatkou. Čo na takéto oneskorené materstvo vravia odborníci? Opýtali sme sa gynekológa a psychologičky.

Matkou v päťdesiatke? Čo na to gynekológ a psychologička

Nie veľmi optimisticky sa na takúto graviditu pozerá prof. MUDr. Miroslav Borovský, viceprezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti: „Prináša to so sebou viaceré zdravotné problémy na strane matky, ale aj možné genetické poškodenie plodu. Všetky orgánové systémy ženy sú totiž vo vyššom veku opotrebovanejšie – srdcovocievny systém, pohlavné orgány sa vekom znehodnocujú. Ženy vo vyššom veku už trpia na hypertenziu a obezitu. Častejšie sa objavuje preeklampsia – teda stav, keď sa zmení prietok krvi v cievach placenty, čo môže viesť k porušeniu rastu dieťatka v maternici,“ upozorňuje skúsený gynekológ. Ako ale tieto ženy otehotnejú, veď v tomto veku už žena nemá veľa funkčných vajíčok? „Niektoré otehotnejú spontánne, iné technikami asistovanej reprodukcie, keď pri absolútnom nedostatku vlastných vajíčok je možné ich darcovstvo,“ vraví prof. Borovský. Dodáva, že oneskorené plánovanie tehotnosti prináša okrem zdravotných rizík pre matku a plod aj viaceré etické a morálne ťažko riešiteľné problémy, napríklad  to, že dieťa vychovávajú starší rodičia. Lekári zároveň odporúčajú kvôli vyššiemu veku rodičky absolvovať testy, ktoré napovedia viac o zdraví bábätka. Ide napríklad o odber plodovej vody a podrobnejší genetický skríning na zistenie vrodených vád u bábätka. Tiež rodičky vo vyššom veku musia počítať s tým, že ak nie sú niektoré výsledky testov – napríklad na tehotenskú cukrovku dobré, musia ich absolvovať viackrát.

Čakanie na dokonalosť

Ako sa na nový fenomén – stať sa matkou v päťdesiatke, pozerajú psychológovia? „Túžba po potomkovi je geneticky zakódovaná, je však dôležité, aby dieťa nebolo naplnením prázdnych miest a frustrácií, bez ohľadu na vek matky. Z psychologického hľadiska odkladanie materstva do vyššieho veku môže mať viacero príčin. Na výkon orientovaná spoločnosť viac oceňuje pracovný status ako status matky a rodiča. Poslanie byť matkou a manželkou ustúpilo do pozadia a nie je pre mladé ženy lákavé. Ďalším dôvodom oneskoreného tehotenstva je, že v túžbe po dokonalosti, čím je typický dnešný svet, nie je jednoduché nájsť vhodného partnera, preto mnohé ženy toto rozhodnutie odkladajú. Čakanie na ,princa na bielom koni´ vedie do slepej uličky a patrí viac do sveta rozprávok. Ženy sa tiež často boja, či zvládnu pôrod, výchovu a vzťah, v ktorom budú musieť svoje potreby na čas odložiť a miesto JA nastupuje MY. Preto tento problém pred sebou tlačia niekoľko rokov, až môže byť neskoro,“ myslí si psychologička PhDr. Lýgia Bátovská.

Sú úzkostlivé, zodpovedné a láskavé

Zaujímalo nás, aké sú podľa odborníkov staršie ženy matkami? „Bývajú často úzkostlivejšie, ale zodpovednejšie. Bezstarostnosť mladého človeka nahrádza poznanie nástrah života a zmysel pre povinnosť. Môžu byť teda dobrými, trpezlivými a láskavými matkami. Tak, ako bývajú starí rodičia malých detí. Sú už zabezpečené, dosiahli profesionálne ciele a môžu sa naplno venovať deťom,“ hovorí psychologička, no jedným dychom dodáva, že o slovo sa hlási fyziológia, keď už takíto rodičia nemusia stačiť potrebám detí. Prirodzené je rodiť v dvadsiatke – tridsiatke, keď je človek na vrchole fyzických síl, čo si materstvo vyžaduje. Vtedy môže rodič tráviť voľný čas s deťmi na výletoch, náročnejších fyzických aktivitách. „Pre harmonický vývin dieťaťa sú tieto spoločné chvíle neoceniteľné a nevyhnutné. Dôležité je tiež pre rodiča vyznať sa vo svete dieťaťa, no to sa vyšším vekom vzďaľuje. Starší rodič už nestíha tak pružne vnímať technologické zmeny, ktoré sú pre dieťa prirodzené a patria do jeho sveta. Dieťa potom v krízových situáciách môže zostať samo,“ hovorí psychologička. Doktorka Bátovská ďalej upozorňuje, že nástrahy čakajú aj na samotného potomka. „Dvadsaťročné dieťa, ktoré má starého – sedemdesiatročného rodiča, inak vníma svoju dospelosť. Namiesto bezstarostnosti a objavovania sveta  je naplnené starosťou o rodiča, ako sa oňho postarať. Takýto starý rodič už tiež nemôže byť podporou a pomocou pri výchove vnúčat, lebo energiu už na to mať nebude,“ uvádza odborníčka.

- - Inzercia - -