Dnes je streda, 27.január 2021, meniny má: Bohuš
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Materská na Slovensku a vo svete

február 27, 2020 - 12:00
Mnohé ste si možno vizualizovali toto obdobie už dlhšiu dobu. Iné ste o tom možno ani nepremýšľali a vhupli ste na materskú rovnými nohami. Tak či onak, ten moment nastal a s ním aj realita bežných dní. Aká je na Slovensku a aká v iných krajinách? Vyspovedali sme mamičky u nás aj v zahraničí.
Foto: 
pixabay.com

Svoj pohľad na materskú na Slovensku nám predstavila Silvia.

Praktická časť v kocke

Nárok na materské na Slovensku vám vznikne ak ste v posledných dvoch rokoch pred pôrodom boli aspoň 270 dní nemocensky poistení. Je pritom jedno či ste pracovali na trvalý pracovný pomer ako zamestnanec alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Každý prípad má samozrejme svoje nuansy, ale pravidlo 270 dní v uplynulých dvoch rokoch ostáva. Výška materskej dávky pritom dosahuje 75% hrubého mesačného príjmu. Maximálna výška materskej dávky sa ráta z hrubého príjmu minimálne 2026 EUR a dosahuje sumu 1498,70 EUR v mesiaci, ktorý má 30 dní a 1548,70 EUR v mesiaci, ktorý má 31 dní. Dobrou správou je, že nárok u nás majú i oteckovia a je stále viac takých, ktorí túto jedinečnú možnosť aj využijú. Materské je vyplácané po dobu 34 týždňov v prípade matky28 týždňov v prípade otca. Po skončení nároku na materské môže vzniknúť nárok na rodičovský príspevok, ktorého výška od 1.1.2020 dosahuje sumu 370 EUR, ak vám bol predtým priznaný nárok na materské alebo 270 EUR ak vám nárok na materské priznaný nebol. Rodičovský príspevok poberáte do veku troch rokov dieťaťa, v špecifických prípadoch do šiestich rokov. Súbežne s rodičovským príspevkom vzniká nárok aj na prídavok na dieťa, aktuálne vo výške 24,95 EUR mesačne vyplácaný až do doby, kým je dieťa nezaopatrené, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku. Okrem vyššie uvedených dávok existuje aj príspevok pri narodení dieťaťa, ktorý po splnení istých podmienok aktuálne dosahuje výšku 829,86 EUR. Ak máte otázky ohľadom vášho konkrétneho prípadu, ideálne je obrátiť sa na sociálnu poisťovňu, kde vám budú vedieť poradiť.

baby-84626_1920.jpg

Foto: 
pixabay.com

Subjektívny pohľad

„Svoju materskú doteraz hodnotím veľmi pozitívne. Svedomito som sa na ňu pripravovala a nastúpila som po štyroch rokoch trvalého pracovného pomeru ako učebnicový príklad, zásnuby, svadba, dieťa,“ smeje sa Silvia. V pochopení finančných okolností a nárokov jej pomohli viaceré prednášky, ktoré absolvovala ešte počas tehotenstva. Hoci by bez pomoci manžela len z rodičovského príspevku nevyžila, pochvaľuje si možnosť pracovať na dohodu. Keďže vo voľnom čase učí a prekladá, v dobe, keď je manžel doma so synom si vie niečo privyrobiť aj ona. Pritom stále ostáva zamestnankyňou svojej materskej firmy. Keďže s manželom plánujú aj druhé dieťa, je čas obzrieť sa po škôlke, hoci prvý syn ešte nedovŕšil dva roky. Štátne škôlky praskajú vo švíkoch a preto je dobré so zápisom v prípade záujmu neváhať. „Povinná predškolská dochádzka päťročných pravdepodobne spomalí prijímanie trojročných,“ myslí si Silvia. Čo sa opatrovania týka, patria s mužom k tým šťastným, ktorí sa môžu spoľahnúť na pomoc z rodiny. „Vo veci opatrovania detí, máme naozaj šťastie. Ak by to tak nebolo, oslovila by som najskôr blízke kamarátky a ak by to nebola cesta, obzrela by som sa po opatrovateľke. Keďže som si touto prácou v minulosti sama privyrábala, viem na čo sa sústrediť pri výbere,“ hovorí Silvia. Počas leta využili aj materskú pre otca, kedy si Silvia platila zdravotné poistenie ako samoplatca a takto si spolu užili pár spoločných mesiacov ako rodina. Boli to pre nich neopakovateľné chvíle, ktoré by dožičili každej rodine.

Napríklad v Dánsku je pobyt otca na materskej dokonca povinnosťou. A aké sú špecifiká v iných krajinách? Spolu sa na to pozrieme budúci týždeň. Zajtra som tu zas so skvelými témami.

- - Inzercia - -