Dnes je nedeľa, 17.január 2021, meniny má: Nataša
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ako reagovať na konflikty v škôlkach

marec 01, 2020 - 16:00
Nástup do škôlky nie je pre deti ani ich rodičov jednoduchá záležitosť. Ale je to veľký krok vpreda a dieťa posunie ďalej. Každá nezhoda či hádka ho naučí v živote niečo nové.
Foto: 
pixabay.com

Zbavme sa strachu čo sa v škôlke deje

Najväčší problém je pre maminky to, že majú obavy čo sa deje s ich dieťaťom ked oni v škôlke nie sú. V hlave nám potom naskakujú všelijaké scenáre ako je nášmu dieťaťu ubližované. Treba sa tu zastaviť a naozaj si uvedomiť, že sú to z väčšej časti len naše obavy a dieťa je spokojné. Ak nie je určite vám to doma naznačí či nejakým spôsobom prezradí, vy ho poznáte najlepšie. Reálne však existuje malé percento prípadov kedy je naozaj neprávom dieťaťu ubližované. Detskými konfliktami či novými situáciami sa len učí privoniavať k svetu a jeho podobám. Určite sú v konečnom dôsledku potrebné, formujú jeho osobnosť do dospelosti keď pri ňom nebudete môcť byť stále.

child-3147809_1280.jpg

Detské konflikty prichádzajú a odchádzajú veľmi rýchlo
Detské konflikty prichádzajú a odchádzajú veľmi rýchlo
Foto: 
pixabay.com

Postup na zvládanie konfliktu

1. Uvedomenie si toho, čo vám v tejto situácii prekáža, v čom sa názory a ciele oboch strán líšia. Skúste naučiť dieťa pomenovať problém i keď ľahké to nebude. Veľa krát máme s tým problém aj my dospelí.

2. Porozprávajte sa s dieťaťom prečo by sa mal so spolužiakom udobriť, prečo je dôležité konflikt urovnť a vysvetliť si ho.

3. Zistite čo najviac o probléme, postoje oboch strán, postoj učiteliek a snažte sa zostať objektívny.

4. Porozprávajte sa priamo s rodičmi dieťaťa, to naozaj veľmi pomôže, keď budete poznať aj ich postoj. Ide o poskytovanie kompromisov a prijímanie kompromisov.

5. Najlepšie je zaujať spoločné riešenie s pani učiteľkou, dotknutým spolužiakom a vašim dieťaťom. 

Zajtra sa pozrieme na detský konflikt očami odborníkov, zatiaľ si užívajte pokojný víkend

- - Inzercia - -