Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

NA CESTÁCH: Las Vegas nikdy nespí

marec 03, 2020 - 05:50
Hovorí sa, že Las Vegas nikdy nespí. Naozaj, toto najviditeľnejšie mesto z vesmíru robí všetko pre to, aby návštevníkov udržalo bdelých.
Foto: 
BuBo

Ak sa chcete v jeden deň odfotiť pred Sochou slobody aj pred Eiffelovkou, previezť sa benátskymi gondolami a zažiť výbuch sopky, a popri tom všetkom si užiť dynamickú atmosféru amerických kasín, potom je toto večne vysvietené, rušné a bohaté mesto práve pre vás.  

Las Vegas je skutočná perla v Mohavskej púšti, obývateľná vďaka prameňom s podzemnou vodou. Názov dostalo podľa španielskeho slova lúky, keďže vďaka prítomnosti vody sa tu darí subtropickej vegetácii. Indiáni z kmeňov Pauite a Anasazi pestovali na tomto území plodiny už dvetisíc rokov pred naším letopočtom. Dnes tvoria pôvodní Indiáni menej než percento všetkých obyvateľov. Tých je 640 000 (metropolitná oblasť má čosi cez dva milióny). Každý víkend však prichádza do mesta skúšať šťastie v hre až dvestotisíc turistov. Na výber majú tridsaťtisíc hotelových izieb a viac ako stovku kasín.  

Španielski kolonizátori objavili toto územie v dvadsiatych rokoch 19. storočia, keď sa presúvali zo Santa Fe do Los Angeles. Budúce mesto hriechu sa začalo rozvíjať ako obranná pevnosť na ochranu cestovateľov, ktorí sa tu po ceste nehostinnou púšťou zastavovali načerpať zásoby. Rozmachu mesta najviac pomohla v roku 1932 legalizácia hazardných hier v Nevade a výstavba monumentálnej vodnej priehrady Hoover Dam na blízkej rieke Colorado. Prílev robotníkov a ich rodín pracujúcich na priehrade spôsobil, že v meste sa udržala kúpyschopná sila aj počas hospodárskej krízy, vďaka čomu mesto prosperovalo.

Aké je Las Vegas dnes? Mesto hriechu, mesto hazardu, mesto, ktoré nikdy nespí. Počas našej prehliadky sa prejdeme po preslávenom sedemkilometrovom bulvári, ktorý je srdcom zábavného priemyslu. Nachádza sa tu desať z pätnástich najväčších hotelov na svete. Hemží sa to tu kabaretmi, nočnými klubmi a svadobnými kaplnkami. Každý z nás to videl v nejakom filme minimálne raz – dvojica to preženie s alkoholom a ráno zistí, že sa počas noci zobrali. Svadbu za šesťdesiat dolárov vystroja takmer v každom hoteli. Každý rok túto možnosť využije neuveriteľných stošesťdesiattisíc párov. Najväčší nátresk je na Valentína, keď v jednej kaplnke stihnú oddať za hodinu aj šesť párov...

Držte si klobúky a peňaženky, vyrážame

las-vegas_-_002.jpg

Držte si klobúky a peňaženky, vyrážame
Foto: 
BuBo

Kráčame na sever po hlavnej ulici, ktorá sa nazýva Las Vegas Boulevard, familiárne prezývaná The Strip. Z ikonického hotela Excalibur prejdeme podzemnou chodbou a sme pri hoteli New York – New York. Počtom izieb sa radí k menším. Je ich len 2 024. Ako už napovedá názov, architektúra hotela má pripomínať architektúru New York City v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Za replikou Sochy slobody nájdete bielu vežu monumentu Soldiers and Sailors, svetloružové priečelie železničnej stanice Grand Central Terminal i repliku Brooklyn Bridge. Korunu všetkému nasadí červená dráha kolotoča, ktorá vedie nad hlavami návštevníkom ponad spomínané atrakcie. Stačí si kúpiť lístok vo výške 15 dolárov a môžete sa ňou prehnať rýchlosťou 108 km/hod. Najväčšími ťahúňom programu v New York – New York je permanentná šou slávnych akrobatov zo Circque du Soleil, ktorých eroticky nabité vystúpenie Zumanity je prístupné len návštevníkom od 18 rokov.

… cez slávne kasíno až do Paríža

las-vegas_-_010.jpg

… cez slávne kasíno až do Paríža
Foto: 
BuBo

O chvíľu už obdivujeme hotel, ktorý sa až do roku 2006 pýšil prvým miestom v rebríčku najväčších hotelov sveta. Komplex MGM Grand má 6 852 izieb. V hoteli je tretie najväčšie kasíno s rozlohou dvoch futbalových ihrísk. V slávnom filme Ocean's Eleven ho vykradla partička okolo Brada Pitta a Georga Clooneyho. Pred hotelom si nemožno nevšimnúť obrovskú sochu leva, najväčšiu sochu v USA.

Našou ďalšou zastávkou je hlavné mesto Francúzska. Aspoň taký pocit sa snažia navodiť v hoteli Paris s priam gýčovou kópiou Eiffelovej veže. A sme pri najluxusnejšom hoteli v Las Vegas – Bellagio. Elegantný hotel s 3 950 izbami sa pýši umelým jazerom veľkosti 3,2 hektára a veľkolepou fontánou, ktorá vytvára pôsobivú šou kombinovanú s klasickou a modernou hudbou.

Hotely s pohnutou minulosťou

las-vegas_-_005.jpg

Hotely s pohnutou minulosťou
Foto: 
BuBo

Od Bellagia prejdeme rušnou križovatkou, obľúbeným miestom pre fotografov, ktorí chcú zachytiť čo najviac z rušného Las Vegas Strip. Prichádzame pred hotel Flamingo, ktorý bol v roku 1946 postavený ako úplne prvý na Stripe. Zaslúžil sa o to židovsko-americký gangster Bugsy, ktorý sa vďaka svojej charizme stal v tom čase aj známou celebritou. Jeho vplyv siahal od židovskej komunity až po slávnu taliansko-americkú mafiu. Zomrel v dome gangsterky Virginie Hill, známej milenky mafiánov.

A čo tak Ceasar Palace inšpirovaný starovekým Rímom? Môžete si tu pozrieť šou Celine Dion. Odohrá sedemdesiat exkluzívnych predstavení ročne v obrovskom koloseu, ktoré postavili len pre ňu. Ak by ste v hoteli chceli zostať na noc, odporúčame nachystať si tučný balík peňazí. Ide totiž o jeden z najprestížnejších hotelov a kasín na svete. Tí najbohatší si môžu prenajať apartmán v Záhrade bohov za 40 000 dolárov na noc. Luxusný komplex inšpirovali Pompeje a nájdete v ňom okrem iného päť súkromných bazénov.

Frank Sinatra sa v tunajšom kasíne dostal v roku 1970 do sporu s manažérom kasína po tom, čo mu krupiér odmietol zdvihnúť limit v hre nad rámec pravidiel. Krupiér si na pomoc v hádke zavolal manažéra, ktorý na Sinatru vytiahol zbraň. Konflikt sa skončil Sinatrovým nahnevaným odchodom, počas ktorého sa dušoval, že do hotela sa už nikdy nevráti. V Ceasar Palace nakoniec hral znova už o štyri roky neskôr.  

Vybuchujúce sopky

las-vegas_-_004.jpg

Vybuchujúce sopky
Foto: 
BuBo

Presúvame sa ďalej ulicou, až prídeme k hlúčiku paliem a v ušiach nám šumí žblnkanie vody z rozľahlej kaskádovitej fontány. Prichádzame práve včas, aby sme videli, ako sa o chvíľu stane tento priestor dejiskom impozantnej The Vulcano Show. Hoci šou s umelými explodujúcimi sopkami prebieha trikrát za večer už od roku 1989, časom nestratila nič zo svojej impozantnosti ani popularity.

Za vybuchujúcou fontánou sa týči hotel Mirage, svojho času najdrahšia hotelová stavba v Las Vegas. Jeho výstavba v exotickom peloponézskom štýle stála v roku 1989 až 630 miliónov dolárov. Najdrahšou položkou na nákupnom zozname bol zlatý prach, ktorý je zmiešaný s vonkajším náterom okien. Od jeho otvorenia bola pravidelným a veľmi obľúbeným vystúpením šou dvoch slávnych krotiteľov šeliem. Ich vystúpenia ukončil až nebezpečný incident v roku 2003, keď jeden z bielych tigrov napadol jedného z krotiteľov a v bezvedomí ho odvliekol z javiska.

Plavba umelými Benátkami  

las-vegas_-_006.jpg

Plavba umelými Benátkami
Foto: 
BuBo

Svet luxusu a hazardu nájde svoj vrchol v hoteli Venetian. Patrí investorovi Sheldonovi Adelsonovi, ktorý okrem iného vlastní aj slávne prepojené veže Marina Bay Sands v Singapure. Je to priateľ Donalda Trumpa, ktorého počas kampane finančne podporil sumou 125 miliónov dolárov. Komplex hotelov Venetian a Pallazo má 7 117 izieb, čo ho radí na druhú priečku na celom svete. V hoteli fascinuje vnútorné námestie v štýle benátskeho St. Mark's Square. Nasadáme do gondoly a pod umelou oblohou si užijeme jazdu kanálom popod mosty, luxusné butiky a kaviarne. Akoby sme sa presunuli do akýchsi moderných amerických Benátok.

Týmto sa naša BUBO prehliadka slávneho mesta na západe USA končí. Videli sme viacero jedinečných hotelov, medzi inými aj repliku stredovekého hradu, parížske dominanty, kúsok New Yorku i tichomorskú exotiku. Pre autentický zážitok z dovolenky v Las Vegas chýba už len návšteva kasína a opojný pocit z výhry. Prajeme veľa šťastia.

- - Inzercia - -