Dnes je sobota, 16.január 2021, meniny má: Kristína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pracujúce maminy

marec 13, 2020 - 12:00
Možnosti ako pracovať pri malých či väčších deťoch by mali byť témy o ktorých sa diskutuje neustále. Kompetentní by sa mali snažiť vyhovieť ženám čo pracovať chcú. Ide o veľké množstvo žien a situácia je podceňovaná.
Foto: 
pixabay.com

Sebarealizácia mamičiek

Výrok "Práca šľachtí" nevznikol z ničoho nič. Pocit sebarealizácie a docenenia je rovnako dôležitý pre ženy aj pre mužov.  Je prirodzené, že ženy, ktoré nemajú deti si nevedia predstaviť čo všetko materstvo obnáša. Tie čo ich majú sa prvé mesiace pasujú s tým aby sa zžili s novou situáciou, najlepšie tak aby bolo dobre všetkým. Dieťaťu, mužovi, aj jej samotnej, čo je ovšem nadľudksý výkon. Potom prichádzajú klasické detské choroby, muž ktorý je non stop v práci a žene začne byť tiež otupno. Mnohé z mamičiek totiž bývajú ďaleko od svojich pôvodných domovov kde mali priateľky, kolegov a blízkych príbuzních. Začne sa opakovať materský kolotoč a zatúžia po návrate do práce. Záleží samozrejme na tom ako sa v nej cítili pred nástupom na materskú, akú časť z rodinného rozpočtu tvoril ženin príjem a či jej práca prinášala potešenie. 

Zlaté ručičky

V poslednej dobe musím s potešením skonštatovať koľko šikovných rúk sa vyrojilo, ako sa ženy začali vracať k pôvodným remeslám a obohatili ich o svoje skúsenosti. Na rôznych portáloch či trhoch nájdeme krásne výrobky z rôznych materálov a tvarov za rozumné ceny. Väčšinou ich vyrábajú práve maminy, ktoré si pre seba nájdu pár hodín popri starostlivosti o dieťa, vykúzlia originálny predmet a následne ho dokážu aj predať. Nejde tu v prvom rade o zárobok, ale o pocit, že žena ešte stále dokáže robiť niečo iné ako vymieňať plienky. Dodá jej to pocit sebavedomia a spokojnosť sa odrazí na celej rodine. 

Podpora rodiny

Je výborné ak žena nájde v mužovi oporu v tom, že ju nechá sa realizovať. Každá z nás potrebuje vedieť, že jej dieťa je v dobrých rukách s človekom na ktorého sa môže spolahnúť.  Či je to manžel, starí rodičia, priateľka alebo opatrovateľka. Ak táto možnosť nie je, je potrebné požiadať o pomoc susedov alebo známich, aj keby malo ísť o platenú výpomoc. Mnohokrát sa potom zárobok skreše na naozaj minimálnu čiastku avšak pocit z dobre vykonanej práce je podstatný. Zajtra si rozoberieme možnosti aké máme v našom štáte ak chceme pracovať popri malom dieťati. A nezabúdajme milé mamičky:

Spokojná matka = spokojné dieťa

- - Inzercia - -