Dnes je streda, 25.máj 2022, meniny má: Urban
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako zvládnuť nútený pobyt doma s deťmi

marec 14, 2020 - 16:01
So súčasnou situáciou v našej krajine nik ešte pred týždnom nepočítal. Žili sme bežné životy, považovali ich priebeh za samozrejmosť a zrazu sme všetci povinne doma. Ako však zabaviť deti v tomto období? Prinášame vám pár tipov.
Foto: 
pixabay.com

Zvládnuť tieto dni bez psychickej ujmy nie je jednoduché ani pre nás dospelích, nieto ešte pre deti. Spôsob vysvetľovania novovzniknutej situácie záleží od veku, pri našom štvorročnom synovi sme zvolili jemnú verziu toho, že vonku je chorôbka, kvôli ktorej sa nechodí do škôlky a budeme spolu všetci doma.  Nie je to jednoduché, ale ako vidíme pokiaľ sme zdraví máme všetko potrebné. Teraz ide o to ako to zvládnuť najlepšie spolu s deťmi.

Naučme sa variť

Keďže máme naše ratolesti nečakane stále doma táto milá povinnosť je niečo čomu sa nedá vyhnúť. Ukážme im čo všetko treba spraviť aby bol chutný obed na stole. Deti radi pomôžu s prípravou. Mladší môžu krájať zeleninu, dať variť cestoviny, ošúpať ovocie.. Starší už aj piecť koláče či náročnejšie úlohy s nožom.

Spoznávanie okolitej prírody

Je smutné, že nás k tomu donútili takéto hrozné okolnosti, ale pravdou je, že teraz je najlepší čas na chodenie do prírody. Už sa nemôžeme vyhovárať na nedostatok času či tlaky v práci. Ukážme deťom okolité lesy, lúky, jazerá, rybníky, čokoľvek kde nie je veľká koncentrácia ľudí a zabaví ich to. Budú na čerstvom vzduchu, mimo množstva ľudí a najmä-aj vy vypnete, nadýchate sa a ľahšie budete znášať celú situáciu. Každá prechádzka je zdraviu prospešná a dovolím si tvrdiť, že v dnešných časoch robí veľmi dobre aj hlave. 

Omaľovávanky, nožničky, ceruzky

Kresliť si je príjemná relaxačná činnosť aj v náročnejších obdobiach, prednedávnom bol aj u nás boom relaxačných omaľovániek. Môžete sa učiť nové písmená, farby, tvary, dobiehať všetko na čo nebol doteraz čas. Určite máte doma kopec neprečítaných detských knižiek či hier, ktoré dokážu zabaviť aj vás rodičov.

Upratovanie

Ako vidím podľa príspevkov na sociálnych sieťach mnohé z mamičiek sa vrhli na umývanie okien a dôsledné vyčistenie domácnosti. Teraz je na to totiž naozaj dostatok času. Dajte dieťaťu do ruky čistú handru a môže vám pomôcť utierať prach, upratať si vlastné hračky a najmä si ich vytriediť. Koľké z nich sú už pre bábätká a určite potešia iné dieťatko?

people-2941953_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

Mama, tato, ja

Pre mnoho rodín je prirodzene náročné zostať zrazu doma bez vidiny kedy sa to zmení. Možno je najpriaznivejší spôsob zvládnutia situácie nastavenie sa na pobyt doma akoby sme to robili dobrovoľne. Snažiť sa užiť si pobyt spolu a neprenášať neistotu na deti. Obavy sú prirodzené, ale nepomôžu. Ockovia sa môžu venovať deťom omnoho viac než v iné dni, maminy zase trochu aj samé sebe. Nezabúdajte na dostatok vitamínov a držím nám všetkým palce. 

V stredu si posvietime na to ako udržiavať partnerský vzťah popri deťoch, dovtedy vám prajem veľa zdravia a veľa síl.

- - Inzercia - -