Dnes je štvrtok, 02.december 2021, meniny má: Bibiána
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Koronavírus zvládneme, ľudia však nesmú spanikáriť

marec 15, 2020 - 09:30
Keď sme tento rozhovor autorizovali, práve u nás potvrdili prvý prípad koronavírusu. Pár dní predtým sme navštívili Rooseveltovu nemocnicu v Banskej Bystrici, kde si otestovali prijímanie pacientov s podozrením na Covid-19.
Foto: 
Ramon Leško

S primárkou infekčného oddelenia MUDr. DIANOU VOLOŠINOVOU sme sa rozprávali o aktuálnom zdravotnom probléme, ktorým žije celé Slovensko.

Pani primárka, ktoré nemocnice môžu prijímať pacientov s podozrením, alebo už s potvrdenou nákazou Covid-19?

Každé infektologické pracovisko na Slovensku vie zabezpečiť prijatie pacienta s podozrením, alebo už s potvrdenou koronavírusovou infekciou. Koronavírus patrí k ochoreniam, pri ktorých stačí zabezpečiť nižší stupeň biologickej bezpečnosti – BSL 2. Najvyšší stupeň je štvorka, sem parí napríklad ebola, keď pacient musí byť umiestnený v bioboxe. Koronavírus má podobné klinické príznaky ako chrípka, teda kašeľ, dýchavičnosť, horúčka, zápal pľúc. V prípade komplikácií môže u rizikových skupín skončiť aj  úmrtím.

Čo sa deje na infekčnom oddelení, keď privezú pacienta?

Pacient vojde cez osobitné dvere, vyčlenené pre vstup pacientov s nákazlivým ochorením. Je to dôležité preto, aby sa nenakazili ostatní pacienti vo vstupnej chodbe alebo v čakárni. Pacienta privezie záchranka so špeciálnym prevozným tímom, ktorý má na sebe ochranný odev. Pacient má nasadené rúško. Personál prijíma takéhoto pacienta už tiež v ochrannom odeve. Chorého odvedú priamo na izolačnú izbu, kde zotrváva po celý čas liečenia. O pacienta sa stará vyčlenený personál, ktorý nemá na starosti iných chorých, vstupujú k nemu vždy len v ochranných oblekoch – v celotelovom overale. Na nohách majú ošetrujúci čižmy alebo špeciálne návleky, na rukách jednorazové rukavice, na tvári masky s respirátorom a na hlavách okuliare alebo štít.

Čo musí spĺňať izba, na ktorej je pacient hospitalizovaný? Sú na nej aj  špeciálne prístroje?

Keďže pri koronavíruse postačuje zabezpečiť druhý stupeň biologickej bezpečnosti, nie je potrebné iné špeciálne vybavenie. Pacient musí byť len izolovaný, nemôže z izby vôbec vychádzať. Má svoje WC a tiež kúpeľňu. Chorí ležia na normálnych – murovaných izbách, nie v špeciálnych boxoch. Keď pacienta prepustíme, izbu dezinfikujeme podľa predpisov. To, čo môžeme vidieť v televízii –  špeciálne boxy, to sa vzťahuje na stupeň ochrany tri a štyri. Aj my máme taký špeciálny biobox, ale ten nie je určený pre pacienta s koronavírusom. Biobox je určený pre pacientov s vysokonebezpečnou nákazou. Napríklad pre pacientov s ebolou je určená podtlaková komora, ktorú majú len v Bratislave.

Prečo Česi vozili prvých štyroch pacientov s koronavírusom do Prahy, do nemocnice na Bulovke? Prečo ich neliečili na infekčných oddeleniach v iných nemocniciach?

Tak sa rozhodli, také majú usmernenie hlavného hygienika. Bulovka je špecializované pracovisko, ktoré sa venuje vysokonebezpečným nákazám. Jednoducho sa rozhodli tých pacientov tam izolovať.

koronavirus_-_003.jpg

Koronavírus zvládneme, ľudia však nesmú spanikáriť
Foto: 
Ramon Leško

Ako sa lieči pacient s už potvrdeným koronavírusom? A zvládli by ste aj vážne stavy pri koronavíruse? „Ustoja“ to naši lekári všeobecne? Predsa len, je to celkom nová choroba...

Liečba je len symptomatická, podobne ako chrípka. Pacient dostáva antipyretiká, nosové kvapky, lieky na kašeľ a vitamíny. Ak to bude potrebovať, dostane podpornú infúznu liečbu. Tie lieky, čo sa spomínali v Číne – napríklad prípravky, ktorými sa lieči ebola, sú stále len v štádiu testov. Žiadny oficiálny liek na koronavírus ešte nie je. V roku 2009 sme sa stretli pri pandémii prasacej chrípky s podobným priebehom, s ťažkými zápalmi pľúc, kde pacienti vyžadovali starostlivosť až na oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny. Skúsenosti teda máme. Nemyslím si, že by sme sa mali obávať niečoho iného. Priebeh pri ochorení na koronavírus je podobný ako pri chrípke. Aj chrípka môže spôsobiť ťažký zápal pľúc. Nemyslím si, že by sme to nezvládli pri koronavíruse. Lekári Covid-19 zvládnu, dôležité je, aby ľudia nerobili paniku. Sledujeme na odborných weboch aktuálne informácie o jednotlivých prípadoch zo zahraničia, ako lekári postupujú pri liečbe, čo odporúčajú.

Povedali ste, že je dôležité, aby ľudia nerobili paniku. Čo to znamená, respektíve, čo tým myslíte?

Je dôležité, aby k tejto novej nákaze pristupovali s rozumom. Treba dodržiavať odporúčania, ktoré zverejnili hygienici. Keď sa človek vráti z rizikovej oblasti, kde sa výskyt koronavírusu potvrdil, mal by sa dva týždne sledovať. Ak sa u neho vyskytnú príznaky, nemal by ísť k lekárovi, ale zavolať telefonicky všeobecného lekára. Ten po konzultácii s infektológom a epidemiológom zváži, či môže ísť o koronavírus. Ak áno, pacienta nasmerujú alebo rovno prevezú na infektologické oddelenie alebo kliniku. Ak príde pacient do čakárne obvodného lekára, tam sa posadí na dve hodiny a čaká, alebo ide na urgentný príjem, kde tiež čaká v čakárni a pritom neprizná, že má ťažkosti spájané s koronavírusom, je veľké riziko, že nakazí ostaných. Tiež odporúčam, aby ľudia zvážili, či musia cestovať do oblasti, kde už sú potvrdené prípady infekcie koronavírusom. Ja osobne odporúčam zvážiť aj chodenie do kina, do nákupných centier, na miesta s kumuláciou väčšieho počtu ľudí, avšak hlavne z dôvodu chrípkovej epidémie, ktorá je aktuálne na Slovensku.

Ako sa robia testy na koronavírus a kde, v ktorom laboratóriu ich robia?

Biologický materiál na testovanie odoberáme výterom z nosohltana. Na testovanie sa používa PCR metóda, ktorá skúma prítomnosť vírusu. Lekár urobí výter špachtľou s vatovým tampónom do špeciálneho média. Test trvá niekoľko hodín, vyšetrenie sa robí v Národnom referenčnom centre pre chrípku v Bratislave. Každá odobratá vzorka sa musí najskôr za špeciálnych podmienok dopraviť do hlavného mesta. Na začiatku, keď vypukla epidémia v Číne, sme vzorky posielali do Berlína. Ale veľmi rýchlo sa podarilo zabezpečiť potrebné vybavenie na testovanie aj na Slovensku. (V čase našej uzávierky premiér Peter Pellegrini informoval, že v ďalších dvoch laboratóriách – v Banskej Bystrici a v Košiciach začnú v najbližších dňoch tiež testovanie na koronavírus. Výsledky testov tak budú známe skôr, odpadne čas, ktorý zaberá ich prevoz, napríklad z východu.)

Odporúčate firmám, aby sa nachystali na prácu z domu, teda, že zamestnanci budú robiť na počítačoch doma?

Je to jedna z možností, ak by sa vo firme objavilo viac pacientov, ktorí boli v kontakte s chorým na koronavírus, alebo je podozrenie na Covid-19. Ak takáto možnosť je, považujem ju za veľmi rozumné riešenie.

A čo hovoríte na to, že by sme sa doma sami liečili na koronavírus, keďže chorobu prirovnávate v úvodzovkách len ku chrípke.

Ak to budú prípady s ľahkým priebehom a pacient nepatrí do rizikovej skupiny, a ak dodrží domácu izoláciu, liečba sa dá zvládnuť aj doma. Dôležitá je však izolácia. Aby nebol v kontakte s rodičmi, so staršími ľuďmi, ktorí už majú svoje ochorenia – srdcovocievne, cukrovku, astmu a iné ochorenia dýchacieho systému. Je dôležité, aby nenakazil iných. Pokiaľ jeho domáce prostredie umožňuje, aby bol celkom izolovaný, tak sa môže liečiť aj doma. Aj teraz odporúčame ľuďom, ktorí sa vrátili z oblasti, kde je potvrdený koronavírus, aby ostali dva týždne v domácej izolácii. 

- - Inzercia - -