Dnes je streda, 28.október 2020, meniny má: Dobromila
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Ozdoby Bratislavy - Pálfiho paláce v Bratislave

marec 18, 2020 - 15:32
Keby ste dostali pozvanie na podujatie do Pálfiho paláca, je namieste zistiť si, do ktorého. V Bratislave je totiž Pálfiho palácov niekoľko. Treba dodať, že nepatrili všetky tomu istému členovi tejto šľachtickej rodiny a boli postavené v rôznych obdobiach.

Pálfiho palác na Panskej ulici

Je zrejme najznámejší z Pálfiho palácov a je sídlom Galérie mesta Bratislavy. Budova nesie stopy, ktoré dokazujú osídlenie už v keltskom období v1. storočí n. l. Možno ich vidieť v suteréne budovy – šachtu na uskladňovanie potravy, hrob a nálezy dokladujúce bezprostrednú blízkosť mincovne. Z rímskeho obdobia pochádzajú zvyšky použitého stavebného materiálu v murive. Zo slovanského obdobia  je zas  nález štyroch hrobov z 9. a z polovice 10. storočia v suteréne. Tam aj na prvom poschodí budovy sa pri záchrannom výskume v rokoch 1981 – 1987 našlo jadro mestského gotického paláca s kaplnkou asi z polovice 14. storočia. Na treťom poschodí vo výstavnej sieni možno vidieť časť muriva z 15. storočia... Ďalšie stavebné úpravy pochádzajú až zo 17. a 19. storočia. Od roku 1715 bol palác majetkom rodiny Pálfiovcov, dedičných bratislavských županov. Až do rozpadu Rakúsko-uhorskej monarchie im slúžil na reprezentačné účely. Bol niekoľkokrát prestavaný, naposledy v neskoroklasicistickom štýle v polovici 19. storočia pre bratislavského župana  Jána Františka Pálfiho (1829 - 1908). Bol to filantrop, mecenáš, cestovateľ a zberateľa umenia, ktorý je pochovaný na Bojnickom zámku. Po náročnej pamiatkovej obnove dostala palác do užívania v roku 1988 Galéria mesta Bratislavy. Okrem výstav a stálej expozície slúžia exkluzívne priestory paláca aj na rôzne podujatia a je možné si ich prenajať na recepcie, prednášky, koncerty či svadby.

 Pálfiho palác na Zámockej ulici

Palác nechal pre seba vybudovať gróf Pavol Pálfi (1592 – 1653), jeden z najvplyvnejších uhorských aristokratov prvej polovice 17. storočia. Počas svojho života vybudoval obrovské domínium, ktoré mu umožnilo z vlastných prostriedkov dotovať prestavbu Bratislavského hradu. Súbežne s tým budoval aj svoj palác v podhradí. Práce na jeho výzdobe vykonávali tí istí umelci, ktorých Pavol Pálfi angažoval na výzdobu komnát Bratislavského hradu. Súčasníci Pavla Pálfiho obdivovali nielen architektúru tejto skvostnej budovy stojacej mimo mestských hradieb, ale aj k nej priľahlú záhradu. V roku 1870 sa majiteľom paláca stalo mesto, boli tu zriadené delostrelecké kasárne, sirotinec a byty pre chudobu. V roku 1900 bol celý komplex asanovaný a vznikol tu vysokoškolský internát na Svoradovej a základná škola Palisády. Zachovaná časť paláca, letné krídlo, sa po druhej svetovej vojne dostala do správy bytového podniku, bol tu sklad stavebného materiálu. Objekt sa postupne devastoval, pretože nebol zaradený medzi historické pamiatky. V roku 1975 vznikol zámer obnovy, mal tu byť postavený vinársky dom s expozíciou vína. V roku 1985 bol palác zapísaný do zoznamu nehnuteľných pamiatok a v roku 1989 vznikla ďalšia architektonická štúdia, počítalo sa s využitím objektu pre Zväz slovenských výtvarných umelcov, aj ako stála expozícia Bratislavského hradu, na výstavy a ako cukráreň. Nakoniec bol objekt predaný. V súčasnosti je palác zrekonštruovaný, konajú sa v ňom koncerty, výstavy a iné podujatia.

 Pálfiho palác na Ventúrskej 10

Mestský barokový palác má charakteristický portál ozdobený vojenskými trofejami, ktorý pripomína Leopolda Pálfiho, čo bol jeden z prvých majiteľov domu. V roku 1762 tu údajne koncertoval šesťročný Wolfgang Amadeus Mozart, podľa iných zdrojov koncertoval v bývalom Pálfiho paláci na Zámockej ulici pod Bratislavským hradom.

 Pálfiho palác na Hviezdoslavovom námestí

Mestský palác je národnou kultúrnou pamiatkou. Bol postavený v rokoch 1884-1885 v novobarokovom slohu a slúžil grófovi Jánovi Pálfimu, ktorý si toto prepychové sídlo nechal vybudovať v zadnej časti Pálfiho paláca obráteného do Panskej ulice. Autorom projektu bol významný bratislavský rodák Viktor Rumpelmayer. Dnes tu sídli Vysoká škola výtvarných umení.

 Pálfiho palác na Gorkého 9

Bol to jednoposchodový neogotický palác, postavený v 60. rokoch 19. storočia pre prešporského župana grófa Štefana Pálfiho. Bol postavený v romantickom slohu gotických rytierských hradov. V roku 1942 bola na mieste paláca postavená budova Slovenskej hypotečnej a komunálnej banky podľa projektu architekta Emila Belluša. Do fasády na dvore bol zamurovaný kamenný erb rodiny Pálfiovcov, ktorý pôvodne zdobil štít paláca. Neskôr bol erb znehodnotený natretím nazeleno.

-ľg-

 

 

- - Inzercia - -