Dnes je nedeľa, 20.jún 2021, meniny má: Valéria
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ako môžeme pomôcť starým rodičom v čase koronavírusu

marec 20, 2020 - 12:05
Ešte pred pár týždňami sme si žili bežné životy, uponáhlané a plné termínov a starých rodičov sme väčšinou videli pri nedeľnom obede. Ak žijeme ďaleko od rodného mesta bolo to aj zriedkavejšie. Zrazu sa dostali do situácie kedy patria medzi najohrozenejšie skupiny obyvateľstva, čo pre nich môžeme my spraviť?
Foto: 
pixabay.com

Informovanosť

Je potrebné im v skratke a jednoducho vysvetliť čo sa deje a jemne ich upozorniť, že je to pre nich momentálne nebezpečné. Z vlastných skúseností môžem povedať, že nemá zmysel ich zaťahovať do nejakých dlhých debát, aby sme im aj my zbytočne nevyrobili nechtiac problém. S pokojom im treba objasniť, že si majú dávať na seba zvýšený pozor.

Relevantnosť informácií

Nie všetci starí rodičia sú naučení čítať informácie z rôznych zdrojov, pre mnohých z nich sú relevantné iba správy v televízií a treba im vysvetliť rozdiely z dezinformačných kanálov a pokúsiť sa nasmerovať ich na tie relevantné. Čo nie je ľahká úloha keďže aj mladšia generácia má v súčasnosti problém selektovať množstvo informácií z internetu. Možno by stačilo ak by sa čo najmenej stresovali a nekŕmili svoju hlavu konšpiračnými a negatívnymi informáciami. 

Praktická výpomoc

Priniesť im nákup až pre dom je momentálne najväčšia forma výpomoci. Potravinové reťazce už začali  selektovať otváracie hodiny pre seniorov, niektoré otvárajú svoje brány v ranných hodinách a iné v poobedných. Ak však máte starých rodičov v pokročilom veku a nevládzu ísť do obchodu samy pomôžte im vy. Kedy keď nie teraz. Ak poznáte kontaktujte ich susedov a poproste ich o pomoc ak by bola nevyhnutá.

Pravidelný kontakt

Možno až táto smutná udalosť nás donútila kontaktovať starkú a dedka častejšie ako doteraz a uvedomiť si ako veľa pre nás znamenajú. Väčšina z nás sa nachádza mimo ich bydliska, tak im skúsme každý deň aspoň zavolať, ako sa majú, cítia, či niečo nepotrebujú. Určite sa potešia. Dajme im k telefónu deti, nech ich rozveselia a pripomenú im ako sú pre nás dôležitý. Môžeme im spolu s deťmi niečo vyrobiť, nové nakresliť a poslať poštou alebo neskôr doručiť aj osobne.

Ďakujme našim starým rodičom za všetko čo nám doteraz odovzdali

- - Inzercia - -