Dnes je nedeľa, 24.január 2021, meniny má: Timotej
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Keď nám deti klamú

marec 21, 2020 - 11:47
Keď sa to stane rodičom prvý krát mnohí zostanú zaskočení. Ten ich malý anjelik hovorí niečo čo vôbec pravda nie je, prečo to tak je, odkiaľ sa to naučil a ako správne zareagovať?
Foto: 

Ako správne reagovať?

V prvom rade treba zachovať čo najväčší pokoj pretože nie sú prví ani poslední čo v živote zaklamali. Stalo sa to aj nám a aj sa to deje pretože deti obkukajú všetko možné aj nemožné od svojho okolia. Je to pre nich niečo nové, neprebádané, prirodzene sú zvedavé a preto s klamstvom experimentujú. Príde mi na to maminka? Nahnevá sa? Nesmieme zabúdať na ich bohatú fantáziu, ktorá neraz ovplyvní to čo im výjde z úst. Určite ste už počuli o tajných kamarátoch, ktorých niektoré deti majú. Nikto ich nevidel, ale deti áno. Hrajú sa s nimi, rozprávajú a tešia sa z ich prítomnosti. Pritom ich vidia iba oni. Dá sa to považovať za klamstvo? určite nie, keďže malé dieťa naplno verí tomu, že jeho priateľ reálne existuje.

Dôvody klamstiev

Potrestanie

V niektorých rodinách fungujú tresty ako reakcia na nevhodné správanie dieťaťa. Staršie deti sa snažia trestom vyhnúť aj spôsobom, že klamú a vymýšľajú si. Pripadá im jednoduchšie reagovať takto akoby mali prísť a povedať pravdu. Riskujú totiž, že im rodičia zakážu TV, mobil či nariadia domáce väzenie. V tomto prípade je dôležité si s dieťaťom pohovoriť, vysvetliť mu dôsledky klamstva a samého ho naviesť k tomu či chce aj nabudúce radšej klamať ako prevziať zodpovednosť za svoje správanie. To nie je jednoduché sa naučiť a ani nám rodičom to veľa krát nejde. Môžeme sa učiť spolu s dieťaťom.

Chýba im pozornosť

Často krát sme svedkami klamstiev detí, ktoré vyslovene bažia po pozornosti rodičov, pani učiteliek a svojich kamarátov. Ak jej nie je dostatok prejavuje sa to aj klamstvom. Dieťa "kričí" vôkol seba: tu som, všimnite si ma. Za cenu toho aby sa to stalo je schopné povedať a tvrdiť čokoľvek. Preto je naozaj dôležité koľko času s deťmi trávime a akú pozornosť im venujeme. Aby nemali dôvod si ju vynucovať nekalým spôsobom.

Zvedavosť

Deti skúšajú, hľadajú, potrebujú nachádzať nové možnosti čo im svet ponúka. Je to ich prirodzená potreba skúmať vaše hranice. Netreba to brať osobne alebo robiť veľkú tragédiu. Len im treba vysvetliť, že aké sú dôsledky klamstva. Pretože tie sú veľké. Nedôvera zo strany kamarátov, rodičov, kto raz zaklame už sa to s ním môže ťahať a najmä zlý pocit zo seba. 

girl-2868209_640.jpg

Foto: 
pixabay.com

Deti sú našim zrkadlom, dávajme si preto pozor najmä na naše správanie

- - Inzercia - -