Dnes je piatok, 14.máj 2021, meniny má: Bonifác
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Zbavte sa hemoroidov - Bez bolesti!

marec 26, 2020 - 22:21
S hemoroidmi, ľudovo nazývanými „zlatá žila“, sa počas života stretne až osemdesiat percent ľudí. Aj keď ide o pomerne časté ochorenie, väčšina z nás sa hanbí alebo bojí navštíviť lekára. O tom, že tieto obavy sú zbytočné a hemoroidy sa dnes dajú liečiť rýchlo, účinne a hlavne bez bolesti, sme sa rozprávali s MUDr. Júliusom Muranským, MPH., z kliniky jednodňovej chirurgie REVIVE v Bratislave.
Foto: 

MUDr. Július Muranský, MPH.
klinika jednodňovej chirurgie REVIVE v Bratislave

Liečbe hemoroidov sa venujete viac ako dvadsať rokov. S akými obavami prichádzajú pacienti najčastejšie?

Pacienti majú v prvom rade strach z bolesti. Boja sa nielen samotnej liečby, ale aj prvotného vyšetrenia. S istotou však môžem povedať, že ak sa vyšetrenie urobí správne, pre pacienta by nemalo byť bolestivé. Skúsený špecialista hneď po ňom dokáže určiť diagnózu s presnosťou až 95 % a odporučiť najvhodnejšiu liečbu.
V praxi sa často stretávam aj s tým, že pacienti sa za ochorenie hanbia. Preto prichádzajú za mnou až vtedy, keď majú neznesiteľné bolesti. V skutočnosti však naozaj nie je dôvod, aby sa za zdravotný problém hanbili. Ochorenia konečníka a hlavne hemoroidy sú dnes veľmi časté a proktologické ambulancie navštevujú ženy aj muži rôzneho veku, dokonca aj mladí ľudia. Čím skôr pacient príde, tým rýchlejšie ho vieme liečiť.

Výber špecialistu je veľmi dôležitý. Podľa čoho by sme si mali vybrať lekára, ktorého navštívime?

Pacientom by som odporučil, aby boli pri hľadaní špecialistu obozretní. Vhodné je vybrať si lekára, resp. zdravotnícke zariadenie, poskytujúce komplexnú starostlivosť, čiže vstupné vyšetrenie, zákroky v lokálnej anestézii, operácie v celkovej anestézii a kontrolné vyšetrenia. Ideálne je mať všetko „pod jednou strechou“, u jedného lekára. Pacienti by mali voliť zariadenia, ktoré poskytujú širšiu ponuku zákrokov a nielen jednu liečebnú metódu, ktorú odporúčajú každému pacientovi.

Aké metódy liečby existujú? Možno hemoroidy vyliečiť bez bolesti?

V súčasnosti sa ustupuje od radikálnej chirurgickej liečby a preferujú sa neinvazívne liečebné metódy bez použitia skalpela. Aby sa dosiahol lepší výsledný efekt liečby, robia sa radšej častejšie, menšie a menej bolestivé výkony. Pri liečbe hemoroidov sa v súčasnosti využívajú najmä gumičková metóda (tzv. Barronova ligatúra), liečba prístrojom Hemoron a laserová operácia. Kým gumičkovanie a Hemoron sú vhodné na liečbu menej pokročilých hemoroidov, laserový zákrok účinne odstráni hemoroidy v pokročilejších štádiách, vrátane krvácajúcich, komplikovaných či obnovujúcich sa hemoroidov. Ošetrenie laserom je maximálne šetrné a rekonvalescencia je rýchlejšia ako po chirurgickom zákroku. Mnohí naši pacienti neužívajú po zákroku žiadne lieky proti bolesti a do zamestnania sa vracajú na druhý deň.

Môžete povedať viac o laserovej operácii hemoroidov, najnovšej metóde liečby?

Ide o miniinvazívny výkon, vďaka ktorému vieme vyliečiť hemoroidy v II. – IV. štádiu. Táto metóda jediná umožňuje dôkladne ošetriť celý konečník (aj za tzv. zubatou líniou), a práve preto ju podstupuje čoraz viac pacientov. Laserová operácia trvá približne tridsať minút a robí sa v lokálnej alebo celkovej anestézii, podľa želania pacienta. Nevyžaduje sa žiadna hospitalizácia, takže pacient odchádza domov pár hodín po zákroku. Bezprostredne po ňom zmenšia hemoroidálne uzly svoj objem až o štyridsať percent a k úplnému ústupu dochádza do šiestich týždňov. Laserová liečba nevyžaduje dlhodobú rekonvalescenciu ani PN, pacienti sa môžu vrátiť do zamestnania na druhý deň, resp. v priebehu pár dní.

Liečite okrem hemoroidov aj iné ochorenia konečníka? Napríklad fistuly a fisúry?

Áno, na klinike sa zaoberáme komplexnou liečbou ochorení konečníka, vrátane fistúl, fisúr, polypov, abscesov, atď. Prvým krokom je vždy vstupné proktologické vyšetretrenie, ktoré stanoví presnú diagnózu, a v nadväznosti na to vysvetlíme pacientovi možnosti liečby. Snažíme sa robiť najprv menej invazívne zákroky v lokálnej anestézii. V prípade, že tieto liečebné metódy nepomáhajú, pristupujeme k operáciám v celkovej anestézii. Vďaka najmodernejším liečebným postupom a dlhoročným skúsenostiam našich špecialistov sme úspešne vyliečili už stovky pacientov.

Bližšie informácie o liečbe hemoroidov nájdete na www.revive.sk

REVIVE
Miletičova 596/74, Bratislava
Tel.: 0911 45 45 50

- - Inzercia - -