Dnes je štvrtok, 26.máj 2022, meniny má: Dušan
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Ked rodičia klamú svoje deti

apríl 01, 2020 - 12:00
Ak sa začnete zaujímať o to, prečo vaše deti klamú, kde sa to naučili a čo ich k tomu viedlo prídete na to, že nás len zrkadlia. Správanie dospelích, ktoré obkukali. Je veľa štúdií, ktoré riešia prečo klamú deti, my sa pozrieme dnes na to prečo to robíme my, rodičia.
Foto: 
pixabay.com

Všimnite si ako často rozprávame svojim deťom to čo vôbec nie je pravda. Na prvý pohľad ide o maličkosti, ale z tých sa skladá celok a aké tehly položíme taký budeme mať dom. Netreba brať na ľahkú váhu vyhlásenia o čertoch, ježibabách čo kradnú deti a podobne. Môjmu synovi niekto raz spomenul čerta a na jeseň v Rakúsku zažil na dedinskej slávnosti veľký šok keďže ich tam bolo pokope veľa, síce spievali a tancovali, ale on sa tak vyľakal, že sme ho pol dňa nevedeli utíšiť. Tvrdil, že ho vezme do lesa a už sa odtiaľ nedostane. Deti majú čistú, nepopísanú dušu a berú vážne naše slová. Je v nich sila tak dávajme si na ne pozor.

Pozor na krehkosť dôvery

Dôvera je niečo čo budujeme roky a vieme o ňu prísť v priebehu pár minút. Čím skôr to naučíme naše deti tým lepšie. A to opäť len vhodným príkladom. Rodičia klamú z rôznych dôvodov. Najčastejšie je tvrdenie, že tým chránia seba. Dospelí to robia svojím deťom kvôli tomu aby dieťa ubránili od plaču, dlhých rečí, od desivých otázok a podobne. Čiže ide skôr o ich pohodlie ako o výchovu. Treba na ňu totiž  neuveriteľnú trpezlivosť. Najväčšou dilemou sú tzv. "milosrdné klamstvá". Ako podávať informácie deťom, ktoré im môžu ublížiť a ktorým ešte nedokážu rozumieť? Odborníci radia zamerať sa na riešenie situácie, ani ju nezľahčovať a ani z nej nerobiť pred deťmi drámu. Ideálne je ak sa viacerí v rodine spoja a dieťa vidí súdržnosť aj napriek problémom čo nastali. Pravda je vždy len jedna a výjde časom vždy na povrch. 

mother-3997967_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

Zajtra sa spolu pozrieme na rôzne spôsoby zdobenia vajíčok a prinesieme si aspoň tak veľkonočnú radosť do domácností. 

- - Inzercia - -