Dnes je sobota, 16.január 2021, meniny má: Kristína
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Koronavírus a karanténa s deťmi

marec 31, 2020 - 12:48
Detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková, laureátka Slovenky roka 2020 radí rodičom, aby v aktuálnej situácii pri výchove detí dodržiavali rovnaký režim, ako za normálnych okolností.
Foto: 
najmama.sk

V dnešnej dobe sa deti pasujú s tým, čo sa deje a potrebujú podporu :

 • emočne dostupných rodičov,
 • jasne definované hranice a vedenie,
 • zodpovednosť a povinnosti,
 • vyváženú stravu a dostatok spánku,
 • pohyb / podľa možnosti vo vnútri a pobyt vonku / hoci minimalizovaný
 • kreatívne hry / na ktoré ich máme nabádať, či ich samé vymyslieť alebo Vám poradí internet
 • sociálnu interakciu s rodičmi, a inými ľuďmi okolo seba aspoň cez obrazovky a sociálne siete ú hra a rozhovor s kamarátmi, čítanie rozprávky starou mamou cez skype a pod.
 • príležitosti pre neštruktúrovaný voľný čas a nudu.

 

Boli rodičmi, ktorí sa starajú aj vychovávajú, no musíme aj pracovať z domu, riadiť a organizovať domácnosť.  RODIČ musí byť teraz výkonný ako manažer rodiny.

Myslite na zásady, že rutina šetrí čas / vstávať v rovnakú hodinu, urobiť ranné úkony, deti rovnaké denné postupy, nezabudnuť sa prezliecť z pyžama, aj my sami,  čas je potrebný strážiť, nie je to len víkend a ničnerobenie / Potrebujeme si vytvoriť denné a týždenné návyky , vytvoriť im návyky na celý deň doma, strážiť si čas, chodiť spať, neponocovať / veď vstávať nemusím, lebo ďalší deň pocítim únavu. Udržujte si doma primeraný stupeň poriadku. Nech to nie je o tom, že niekto stále po všetkých upratuje a iní nerobia nič ! Všetci v jednom priestore znamená, že musíte zľaiť s nárokov na poriadok, inak sa to asi , hlavne pri malých deťom nedá. Ak sa obývačka stane pracovňou, hernou, učebnou v škole, jedálnou, to striedanie činnosti v uzavretom priestore dá zabrať . A ešte je tu požiadavka zvýšenej hygieny veci, ktoré zvonku do Vášho prostredia prichádzajú. Nastavte si čo budete robiť pre ochranu a dajte pravidlá / napr. rúška použité sa dajú do kúpelne, tam sa dezinfikujú, ruky si každý umyje hned po vstupe do bytu a pod.  Dezinfikujte, ale nerobte z toho stres pre deti či členov domácnosti, aby ste nevytvorili úzkostne či obsesívne stavy pre seba či iných.

Plánovanie nebolí a je nevyhnutné, dopredu potrebujete mať plan na jedlo, hry pre deti, čas, ktorý budete jeden aj druhý rodič pracovať atd, je toho naozaj veľa, čo treba plánovať pre seba aj deti.  Mať  voľný deň nám pomôže  zvolniť tlak a tak víkend nepracujte, len oddychujte vy a aj deti v kludnejšom režime. Páči sa mi nápad dňa naopak : deti sa stanú rodičmi na jeden deň a preberu naše povinnosti a chystajú jedlo, hry a všetko tak ako to pre nich robia dospelí. Budú samé deti prekvapené, aké to ma dospelák ťažké !

Hľadajte si spoločné činnosti a nenechajte si ujsť príležitosť byť spolu aktívne a dobre sa zabavte pri spoločenských hrách, kreatívnych veciach, domácom športe či čomkoľvek, čo Vás spojí ako rodinu.  

Prenášajte  zodpovednosť na všetkých v rodine a zapajajte ich všetkých  a rovnako sa nebojte požiadať  ich o pomoc. Sme v tom všetci spolu !

Aktuálna situácia prináša stres pre všetkých a je dôležité, aby sme sa s deťmi rozprávali o tom, prečo musia ostať doma a ako sa v aktuálnej situácii chovať.     

Aj deti, rovnako ako my musia prijať a prispôsobiť sa danej situácii. Pre nich je dôležité hlavne popísať a jasne vysvetliť zásady správania / nosiť rúšku, byť ďalej od ľudí, nemôžeme ísť von, len do prírody a na chvílu.../ . Vysvetliť im aj prečo je to tak / primerane pochopeniu. Hlavne byť im príkladom !

Ako vysvetliť deťom v rôznom veku koronavírus a súvisiace opatrenia?

 • dieťa podporujete vo vyjadrovaní vlastných pocitov a názorov, hlavne ak vidíte jeho obavy , strach, či stres, neskôr už aj hnev na situáciu domácej karantény.
 • dávajte mu informácie, ktoré sú potrebné a nevyhnutné , podľa veku . Malým deťom skôr popisujeme správanie, ktoré od nich potrebujeme, kedže oni potrebuje napodobňovať a opierať sa o náš vzor. Starším deťom do 10 r. popíšeme primerane veku situácii a snažíme sa im dať informácie, ktoré pochopia vzhľadom na svoje vedomosti. Tenegeri si veľa informácii zháňajú  už sami a hlavne na internete , tam len vedte dialog o ochrane a správnych zásadách správania. 
 • odpovede na jeho otázky vás povedú, čo chce vedieť hlavne u starších detí, lebo tým sa vzájomne prepojíme a potvrdíme si s nimi, či všetkému porozumeli.
 • chcete poznať názor dieťaťa  (NIE len hovoriť vy) Čo si o tom myslíš? Čím by som ti pomohol? a pod ...sú dôležité otázky.
 • akceptujte a podporujete tvorivé nápady dieťaťa a nedávate vo svojom správaní najavo odmietanie a nevhodnosť  / napr. pre malé dieťa hra s rúškou, nosú ju doma ako nácvik, ked si ju bude dávať aj na hlavu, či skúša ju surodencovi, chce, aby ste ušili rúšku aj bábike.  
 • vedieme deti k tomu, aby v akejkoľvek situácii našli a zvážili rôzne riešenia . Týka sa to pohybu , ak sa nedá ísť často von, čo by sme mohli doma vymyslieť a ako sa dieťa môže hýbať a pri tom dodržiavať zásady , mu môžeme vymyslieť my , no aj ono samé.

Rady pre rodiča, ak má úzkostné a znepokojené dieťaťa: 

 • Pomôžte mu rozoznať situácie, z ktorých má obavy,
 • Pripomeňte mu, že  nakoniec  všetko zvládne a dokáže si to a užiť
 • Trpezlivo počúvajte a skúste vnímať to, či sa cíti vypočuté. Viaceré deti trápi pocit, že ich nikto nepočúva.
 • Je v poriadku, ak má dieťa strach či stres, veď ho máme všetci. Neznevažujte to, neposmievajte sa!
 • Vytvorte oporu a pre dieťa nevyhnutný pocit istoty a bezpečia Vašej prítomnosti

Pozri si članok  na mojej stranke a z neho a dá tiež vychádzať :

- - Inzercia - -