Dnes je streda, 18.máj 2022, meniny má: Viola
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Ako zvládnuť dobre mienené rady od iných mamičiek

apríl 02, 2020 - 09:55
Keď som sa stala matkou veľmi ma prekvapila intenzita útokov od iných mamičiek. Dostali ma veľmi rýchlo do stavu, že som si nebola ničím istá. Veď oni vedia lepšie, sú matkami dlhšie. Ako sa vyhnúť podobnému scenáru?
Foto: 
pixabay.com

Postavte svoju intuíciu na prvé miesto

Áno, možno ste prvorodička a nemáte skúseností ako vaša susedka s tromi deťmi, ale je to iba vaše dieťa. Dostalo genetické informácie od vás a vášho partnera, počúvalo váš hlas v tehotenstve a dožaduje sa vašej prítomnosti. Nie iných žien. Najosvedčenejšia metóda je vypočuť si ostatné maminy, urobiť si prieskum a spraviť svoje vlastné rozhodnutie. Prvé tri roky života vášho dieťaťa je veľmi veľa vecí o ktorých treba uvažovať a rozhodovať. Doba spred pár desiatok rokov dozadu už je iná a nemáme na výber z jednej možnosti, ale z viacerích. Čo prináša aj veľký zmätok pretože suma sumárom chce každá matka pre svoje dieťa to najlepšie. Ale čo to je?

Rozpoznajte skutočný úmysel pomocť

"To ho naozaj nedáš do tej perinky?! Dieťa má byť prvé týždne stále zabalené." Lenže vonku bolo 35 stupňov a z môjho dieťaťa sa parilo. "A dokedy plánuješ kojiť?" Netuším, som rada, že mám mlieko. "To akú bio kašu mu ideš dať? Však jasné, že ju nebude chcieť!" Čiernobiele scenáre sa valia na novopečenú mamičku z každej strany, susedky, kamarátky, svokrovci, vlastní rodičia a dokonca aj cudzí ľudia na zástavkach, v MHD či na ihriskách. Zrazu sú všetci experti na vaše dieťa. Nie všetci majú úmysel vás iba poučovať a je dobre naučiť sa ho rozpoznať. Ak ste boli s dotyčnou ženou priateľky aj pred narodením dieťaťa je vysoko pravdepodobné, že to naozaj myslí dobre a ide jej o blaho vás aj vášho potomka. A pravdou je aj to, že matka s tromi deťmi má naozaj skúsenosti čo by vám mohli do budúcna pomôcť alebo eliminovať nežiadúce situácie.

Prečo máme neustále potrebu hodnotiť iných? 

Pravdupovediac neviem kde sa táto potreba zobrala a prečo je tak populárna, ale dokazovať si na iných svoju vlastnú hodnotu je nesmierne smutné. Robí to žiaľ veľké množstvo mamičiek a to dosť otvorene. "Váš syn ešte nerozpráva? A prečo? Náš už v 9 mesiacoch." No super, ďakujem za informáciu. Lenže ja svojho syna poznám, viem, že je úplne zdravý a že potrebuje čas. Často krát táto odpoveď nestačí a maminka pokračuje ďalej. Vtedy je namieste popriať pekný deň, vziať svojho ešte nerozprávajúceho syna na zmrzlinu a snažiť sa prísť na iné myšlienky. A keď to bude možné nabudúce podporte slovami vy inú mamičku, uvidíte ako sa to krásne obráti.

people-2564100_1280.jpg

Foto: 
pixabay.com

Hodnotiť druhého hoci o ňom nič neviem nie je ničím iným ako prejavená neúcta k druhému človeku

- - Inzercia - -