Dnes je piatok, 14.máj 2021, meniny má: Bonifác
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nominantky v ankete Slovenka roka 2020 v kategórií veda a výskum

apríl 11, 2020 - 11:31
Mená víťazok prestížnej ankety Slovenka roka 2020 sa dozvieme počas slávnostného galavečera v historickej budove Slovenského národného divadla a v priamom prenose RTVS 30. augusta 2020. Laureátky vám budeme postupne predstavovať po jednotlivých kategóriách. Pokračujeme s dámami z kategórie veda a výskum.
Foto: 

Hodiny, dni a často aj noci v laboratóriách, opakované experimenty. Trpezlivosť, vytrvalosť, chuť ísť ďalej, aj keď sa nedarí... To spája tri dámy, ktoré zasvätili svoj profesionálny život vede a dosiahli výsledky, ktoré poznajú aj v zahraničí.

Predstavujeme vám laureátky v kategórií veda a výskum:

RNDr. DANIELA GAŠPERÍKOVÁ, DrSc. Slovenským vedcom sa ako prvým na svete podarilo určiť genetickú príčinu extrémne zriedkavej poruchy so závažným klinickým obrazom – syndrómu MEHMO. To je len jeden z úspechov tímu pod vedením RNDr. DANIELY GAŠPERÍKOVEJ, DrSc., ktorá je vedeckou riaditeľkou Ústavu experimentálnej endokrinológie v rámci Biomedicínskeho centra SAVa súčasne vedúcou výskumného tímu Genetiky diabetu a porúch metabolizmu. Je zodpovednou riešiteľkou a  spoluriešiteľkou mnohých projektov zameraných na genetiku cukrovky, metabolizmu a porúch sluchu. Výsledky jej práce pomáhajú lekárom skvalitniť diagnostiku a liečbu. So svojím tímom získala viacero ocenení, napríklad Cenu za vedu a techniku v kategórii najlepší vedecko-technický tím roka 2018 či Cenu Európskej endokrinologickej Spoločnosti.

 

MUDr. ĽUBICA MURÍNOVÁ, PhD. Vyštudovala medicínu a chcela liečiť pacientov, ale napokon sa upísala vede. MUDr. ĽUBICA MURÍNOVÁ, PhD., vedúca Oddelenia environmentálnej medicíny na Fakulte verejného zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave dnes hovorí: „Vedecká práca je úžasná, núti vás stále sa posúvať ďalej, stále sa učiť a získavať nové vedomosti.“ Jej výskum je zameraný na vzťah medzi chemickými látkami v životnom prostredí a zdravím ľudskej populácie, s hlavným dôrazom na zdravie detí. 

Prof. RNDr. MAGDALÉNA KUŽELOVÁ, CSc. Vedecká práca si vyžaduje trpezlivosť, pokoru a schopnosť nevzdávať sa pri ťažkostiach. Tieto vlastnosti nechýbajú prof. RNDr. MAGDALÉNE KUŽELOVEJ, CSc. Profesorka v odbore farmakológia, vedúca Oddelenia klinickej farmakológie a farmakoterapie na Katedre farmakológie a toxikológie Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave. Vo vedecko-výskumnej práci sa špecializovala na experimentálnu kardiovaskulárnu farmakológiu a v súčasnosti dosahuje významné výsledky v oblasti riešenia farmakoterapeutických problémov u detí, adolescentov a starších ľudí.

Hlasovanie je spustené na www.slovenkaroka.sk

Hlasovať môžete od 17. februára 2020 od 12.00 h do 28. augusta 2020 do 10.00 h prostredníctvom SMS na číslo 7504 v tvare SR1–28; kupónmi z týždenníka Slovenka alebo on-line na www.slovenkaroka.sk/ hlasovanie. Cena SMS je 1 euro s DPH., službu zabezpečuje spoločnosť MegaVox, s.r.o. Príklad hlasovania formou SMS: Ak chcete dať hlas nominantke číslo 1, pošlite SMS v tvare: SR (medzera) číslo kandidátky na číslo 7504.

Hlasujte za svoju favoritku a vyhrajte exkluzívny dovolenkový pobyt pre 2 osoby v Ománe od CK Hydrotour.

Možnosť čerpania dovolenkového pobytu v Ománe v priebehu dvoch rokov.

- - Inzercia - -