Dnes je sobota, 29.január 2022, meniny má: Gašpar
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pomáha očkovanie proti tuberkulóze zvládnuť lepšie koronavírus?

apríl 23, 2020 - 21:23
Krajiny s celoplošným povinným očkovaním proti infekčnej tuberkulóze (TBC) lepšie reagujú na pandémiu koronavírusu. Dokonca vykazujú aj nižšiu úmrtnosť spôsobenú Covidom-19. Píše sa o tom v novej štúdie zverejnenej na stránke medrxiv.org.
Foto: 
pixabay.com

Výrazné rozdiely v počte nakazených osôb v rozličných krajinách

Medzi krajiny kde očkovanie nie je povinné, ale je iba odporúčané patrí aj Španielsko, USA a Taliansko. Práve tieto spomínané tri prežívajú koronavírus najťažšie a hlásia aj najväčšie počty obetí. Slovensko je na tom v počte nakazených omnoho lepšie a podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva SR sa u nás povinne očkovalo proti TBC od roku 1953 až do roku 2012. Podobne je to aj v ďalších krajinách kde sa očkovalo rovnakou vakcínou, napr. Nemecko, Japonsko alebo Južná Kórea. Spomínaná vakcína má podporný efekt proti chorobám dýchacieho traktu kam sa radí aj koronavírus. Vedci zatiaľ nezaujali k štúdii žiaden oficiálny postoj. Nastoluje sa otázka či by vakcína proti TBC v súčasnosti nevedela pomôcť pri prekonávaní koronavírusu.  Výskumník Ganzalo Otasu z technologického inštitútu v New Yorku, ktorý poukázal na túto skutočnosť predpokladá, že by minimálne mohla pomôcť posilniť imunitný systém. V spojitosti s ďalšími dôležitými faktormi ako je strava, pohyb, pokoj a dostatok dôležitých vitamínov by sa mohla preukázať ako vhodná barlička. Silný imunitný systém dokáže lepšie odolať vírusom aj baktériám. Niekoľkých zdravotníkov v Holandsku, Austrálií či USA preventívne zaočkovali vakcínou proti TBC a teraz teóriu overujú aj v praxi. Povinné očkovanie sa riadi pravidlami svetovej zdravotníckej organizácie. 

Výrazný rozdiel zaznamenali aj v počte nakazených v západnom a východnom Nemecku kde vo východnej časti krajiny je nakazených obyvateľov až tri krát menej. 

- - Inzercia - -