Dnes je nedeľa, 29.november 2020, meniny má: Vratko
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Letničky – kráľovné leta

máj 03, 2020 - 15:29
Farebné letničky s dekoratívnymi žiarivými kvetmi pripomínajú motýle – ich život je krátky a intenzívny. Počas krátkej existencie však poskytnú vďaka pestrým farbám a očarujúcim kombináciám našim zmyslom veľké potešenie.

Letničky – kráľovné leta

Letničky sú jednosezónne okrasné rastliny, ktoré v roku vyklíčia, narastú, zakvitnú a zahynú. Pre svoj rast a kvitnutie potrebujú pravidelné hnojenie aj zalievanie, pritom najviac sa im darí na slnečných stanovištiach. Letničky vysádzame nielen do záhonov v záhrade, krásne vyniknú aj na balkónoch a na terasách v rôznych nádobách a kvetináčoch.

Letničky v záhrade

letnicky_v_zahrade.jpg

Letničky v záhrade
Foto: 
shutterstock.com

Ak chceme letničky vysadiť do záhrady, v prvom rade pripravíme záhon. Mal by byť odburinený, prípadne obohatený o humus. Letničky potrebujú slnečné miesto, dostatok vlahy, priepustnú, nie kamenistú pôdu a pravidelný prísun živín. Tie podporia bohatšie kvitnutie a atraktívnejší vzhľad. Niektoré rýchlorastúce druhy môžeme priamo v záhone vysievať už začiatkom mája. Napríklad slnečnice, kapucínky, aksamietnice, rezedu, alebo tiež jednoročné okrasné trávy. S výsadbou chúlostivejších druhov je vhodnejšie počkať do druhej polovice mesiaca. Kvety môžeme začať prihnojovať najskôr dva až tri týždne po výsadbe.

Aj letničkový záhon má zákonitosti a aby bol príťažlivý, treba rastliny správne usporiadať. Ak je záhon umiestnený v strede záhrady, kvety podľa výšky vysádzame tak, aby sa od krajov dvíhali smerom do stredu, ak je pohľadovo prístupný len z jednej strany, vysádzame ich od najnižších vpredu po najvyššie vzadu. Na okraje záhona umiestňujeme nižšie kvety, takmer kobercovito rastúce letničky, napríklad lobulárie, železníky, begónie, lobelky, netýkavky či otočník. Pomáhajú vytvoriť hranicu medzi trávnikom a vyššími letničkami. Za nižšími kvetmi môžeme vysadiť vyššie druhy –  aksamietnice, astrovky, cínie, šalvie, okrasný tabak, papuľky i nízke georgíny. Dozadu, alebo do stredu záhona sústredíme vyššie letničky, krasuľky, vyššie aksamietnice, okrasné maky alebo slnečnice. Pri kombinácii kvetov môžeme popustiť uzdu fantázii a do záhona zakomponovať dokonca aj stromčekovú ružu.

Letničky na balkóne

letnicky_na_balkone.jpg

Letničky na balkóne
Foto: 
shutterstock.com

Kvitnúce letničky môžeme v máji vysádzať aj na balkóny do črepníkov a vegetačných nádob. Opäť by sme mali zohľadniť pestovateľské nároky rastlín – niektoré druhy sú vhodné na slnečné miesta, iné na tienisté. Výsadbu môžeme aj miešať, dôležité však je, aby v jednej nádobe rástli len kvety s podobnými nárokmi na svetlo, vlahu a živiny. V kvetinovej nádobe, podobne ako v záhonoch, kombinujeme plazivé aj krovité rastlinky a v širšej debničke môžeme kvety vysádzať do dvoch radov. Základom úspechu a dlhodobého kvitnutia v obmedzených balkónových podmienkach je kvalitný substrát určený na kvitnúce balkónové rastliny. Môžeme doň pridať aj dlhodobo pôsobiace hnojivo. Letničky sa odvďačia nádhernými farbami celé leto. 

- - Inzercia - -