Dnes je sobota, 31.júl 2021, meniny má: Ignác
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Pandémia znemožnila stretávanie predčasniatok so svojimi rodičmi

máj 12, 2020 - 14:00
Z dôvodu šírenia vírusu Covid-19 sú slovenské nemocnice nútené fungovať v inom režime. Platí celoplošný zákaz návštev v nemocniciach a ten sa týkal aj oddelenia predčasne narodených detí. Zdravotná sestrička Sylvia nám porozprávala ako to na oddelení donedávna vyzeralo. Zmena prišla len včera.
Foto: 

"Na špecializovaných pracoviskách (JVSN a JRSN) sú po celý rok zvýšené hygienické opatrenia takže v tomto personál veľkú zmenu nepocítil. Meriame teplotu rodičom po celý rok a ak by mali náznak choroby v žiadnom prípade nesmú ísť na oddelenie. Musí sa predísť akejkoľvek infekcii novorodencov. Oddelenie sa umýva dva krát denne, smeti sa neustále vysypávajú, odpad sa detailne triedi. Ošetrovanie detí prebieha v rukaviciach a pred každým vstupom do inkubátora si dezinfikujeme ruky prostriedkom neškodným pre deti. Zmenili sa návštevy matiek na oddelení, priamy kontakt rodiny s deťmi nie je teraz žiaľ umožnený, mamičky si môžu deti pozrieť cez tablet, my alebo doktori im robíme fotky alebo krátke videá." objasňuje sestrička Sylvia z oddelenia vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodencov (JVSN) z nemocnice na Kramároch. 

Bábätka môžu na oddelení pobudnúť pár týždňov alebo mesiacov, záleží na tom ako sa zdravotne vyvíjajú. Odozva rodičov na spomínané fotografie svojich detí je vysoká, tešia sa aspoň z toho mála a každý verí, že sa situácia čoskoro stabilizuje. Dieťa potrebuje cítiť maminu, o to viac, keď prišlo na svet predčasne.

"V týchto dňoch sa aj nariadenia na našom oddelení postupne uvoľňujú, každým dňom by to malo byť lepšie. Docentka sa snaží spraviť kompromis aby rodičia mohli byť s deťmi. Rodičia sú o situácií informovaní a odsaté materské mlieko pre detičky preberieme my pri dverách. V čistých rukaviciach a následne ho ešte dezinfikujeme. Dokonca aj pred odložením do chladničky sa znovu dezinfikuje. Postup musí prebehnúť naozaj tak aby sa nič neprenieslo." vysvetľuje Sylvia.

V súvislosti s bezpečnostnými opatreniami napísala organizácia Ženské kruhy vládnym činiteľom otvorený list, kde zastupujú maminy čo žiadajú aby im bol umožnený kontakt so svojimi deťmi. 

V liste požadujú také zadefinovanie protiepidemiologických opatrení:

  1. aby nedochádzalo k poškodzovaniu zdravia detí
  2. aby nezasahovali do povinností a práv rodičov a do práv samotných detí.

V pondelok 10. mája vydal hlavný hygienik usmernenie, podľa ktorého zákaz návštev v nemocniciach neplatí pre sprevádzajúcu osobu pri pôrode a pre sprievod detského pacienta a teda aj rodičov predčasne narodených detí.

- - Inzercia - -