Dnes je sobota, 23.január 2021, meniny má: Miloš
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

AKTUALITA: Aké sú najnovšie informácie týkajúce sa otvárania škôlok a škôl?

máj 14, 2020 - 12:00
Otváranie škôl a škôlok je podľa ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga (SaS) dôležitý krok, pri ktorom si musia byť na sto percent istí, že bude správny a dobre nastavený.
Foto: 

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) po návšteve Detského kardiocentra v Bratislave pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier a pôrodných asistentiek 12. mája totiž uviedol, že o otváraní škôl a škôlok by malo rozhodnúť konzílium odborníkov v pondelok 18. mája. Podľa analýzy ministerstva školstva európske krajiny po ústupe pandémie postupne otvárajú školy pod podmienkou prísnych hygienických a bezpečnostných opatrení. Susedná Česká republika plánuje obnovovať výučbu postupne od 25. mája, Rakúsko školy otvára taktiež postupne od 4. mája. Väčšina krajín zároveň neplánuje obnoviť prezenčné vyučovanie pre stredné školy do septembra. Island a Švédsko sú podľa analýzy jediné krajiny, ktoré nechali školy otvorené aj počas koronakrízy.

Gröhling podotkol, že diskusie s tímom epidemiológov a odborníkmi naďalej pokračujú. „Keďže ide o dôležitý krok, musíme si byť na 100 percent istí, že rozhodnutie bude správne a dobre nastavené, a preto musíme doladiť jednotlivé detaily a špecifiká. Naďalej platí, že musíme sledovať aj vývoj situácie u nás, ale aj v okolitých štátoch. Začiatkom budúceho týždňa prebehne v tejto veci ďalšie odborné stretnutie,“ priblížil.

Z analýzy ministerstva školstva vyplýva, že väčšina krajín Európskej únie, ale aj iné európske štáty, už ohlásili termín, v ktorom obnovia vyučovanie a umožnia tak deťom návrat do škôl. Závery napríklad približujú, že Dánsko začalo s postupným otváraním školských zariadení 15. apríla, Rakúsko a Nemecko od minulého pondelka 4 mája. Francúzsko, Holandsko, Švajčiarsko otvorili prvé školy tento týždeň a ešte pred koncom mája ich budú nasledovať aj Fínsko či Belgicko.

Veľká Británia už má konkrétne predstavy

Veľká Británia otvorí základné školy najskôr od 1. júna. Analýza poznamenáva, že otváranie škôl sa uskutočňuje v každej z uvedených krajín postupne a návrat detí do škôl sprevádzajú ochranné opatrenia, ktoré majú minimalizovať prípadný prenos vírusu. Vysvetľuje, že napríklad v Nemecku najprv otvoria materské školy pre deti v posledných ročníkoch a základné školy pre žiakov, ktorí sa pripravujú na prechod na vyšší stupeň vzdelania. Otváranie ostatných ročníkov základných škôl je podmienené ďalším ústupom vírusu. Nižšie ročníky materských škôl či stredné školy však napríklad Nemecko pred septembrom neplánuje otvoriť.

Postupné otváranie

V Rakúsku minulý týždeň otvorili školy pre žiakov končiacich stredné školy, budúci pondelok 18. mája by sa mali do škôl vrátiť žiaci základných škôl a študenti nižších ročníkov stredných škôl. Začiatkom júna obnoví krajina vyučovanie aj vo vyšších ročníkoch stredných škôl. Vo Veľkej Británii otvoria základné školy najprv pre deti v materských školách, v prípravných triedach pred nástupom na základnú školu a tiež v prvom a v šiestom ročníku základných škôl. Návrat ostatných ročníkov základných škôl vláda umožní len v prípade pozitívneho vývoja v počte ľudí nakazených koronavírusom. Stredné školy britská vláda v tomto školskom roku otvoriť neplánuje.

Opatrenia v zahraničí

Analýza tiež rozdeľuje ochranné opatrenia na pravidelnú a častú dezinfekciu a znižovanie koncentrácie ľudí na jednom mieste. Približuje, že napríklad pracovníci dánskych škôl dozerajú na to, aby si žiaci umývali ruky najmenej každé dve hodiny, pred jedlom aj po jedle, po zakašľaní či po kýchnutí. Škola taktiež pravidelne dvakrát denne dezinfikuje povrchy, ako sú kľučky, kohútiky, stoly, zábradlia či svetelné spínače a v škôlkach hračky dezinfikujú najmenej dvakrát denne. Deti v materských školách sa hrajú v menších skupín po tri až päť osôb. V školách sú rozostupy medzi lavicami dva metre. Príchod a odchod detí do škôl je nastavený individuálne, aby sa v jednom čase pred školou či škôlkou nestretávali veľké skupiny. Pre deti s hoci aj miernymi príznakmi ochorenia platí, že musia ostať doma, až kým príznaky nezmiznú, najmenej však 48 hodín od ich výskytu. O ochorení musia rodičia informovať aj školu. Dánske školy podľa analýzy takto fungujú vyše dva týždne a úrady zatiaľ nezaznamenali nárast počtu nakazených obyvateľov v krajine.

- - Inzercia - -