Dnes je utorok, 01.december 2020, meniny má: Edmund
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

AKTUALITA: Od pondelka 18. mája platia nové karanténne opatrenia pre niektoré osoby cestujúce do susedných štátov

máj 16, 2020 - 07:00
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pripravil na pondelok 18. mája zmiernenie karanténnych opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu. Ako informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková, zmierňujú sa podmienky povinnej štátnej či domácej izolácie.

Do karantény nebudú musieť ísť osoby pracujúce v oblasti zdravotníctva, opatrovateľstva, vedecko-výskumní pracovníci, pedagogickí zamestnanci alebo sezónni pracovníci v poľnohospodárskom či potravinárskom odvetví. Uvedené osoby však musia mať potvrdenie od zamestnávateľa o výkone práce. Rovnako sú povinné pri vstupe na územie SR odovzdať výsledok negatívneho testu na ochorenie Covid-19 nie starší ako 96 hodín.

Do povinnej karantény nebudú musieť ísť ani osoby žijúce s takzvanými pendlermi, ktoré bývajú v prihraničných oblastiach a prekračujú hranicu v ich sprievode či občania žijúci v prihraničných oblastiach a osoby žijúce s nimi v jednej domácnosti. Izolácia sa nebude týkať tiež osôb, ktoré poskytujú neodkladnú starostlivosti o blízkych rodinných príslušníkov na území susedného štátu, ktorí nie sú schopní sa sami o seba postarať.

„Osoba, ktorá takto prekračuje hranicu SR je povinná preukázať sa potvrdením o neodkladnej starostlivosti od lekára blízkeho rodinného príslušníka a čestným prehlásením o rodinnom vzťahu. Tieto dokumenty musia byť preložené do slovenského jazyka, okrem dokumentov predložených v českom jazyku,“ informoval ÚVZ.

Preukazovanie sa testom

Ak bude pobyt v týchto krajinách dlhší ako 24 hodín, musí osoba pri vstupe na Slovensko odovzdať negatívny test na ochorenie Covid-19. Opatrenie platí aj v opačnom prípade, a to pre osoby, ktoré majú pobyt v susedných krajinách a prichádzajú na Slovensko starať sa o blízkeho.

- - Inzercia - -