Dnes je utorok, 01.december 2020, meniny má: Edmund
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Dostáva sa ženám dostatok uznania?

máj 20, 2020 - 14:00
Slovenky dostali právo voliť v roku 1920. Do poslaneckých kresiel vtedy zasadlo aj prvých 12 žien. Tento rok počas parlamentných volieb uplynulo symbolických sto rokov. Ako vnímajú Slováci ženy a sú oni spokojné so svojím statusom v spoločnosti?

Je rok 2020 a žiadna veľká zmena

Určite sa všetci zhodneme v tom aká dôležitá je úloha ženy v každej spoločnosti. Bez nich by totiž žiadna spoločnost existovať nemohla. Sme nositeľkami nových životov a je teda aj prirodzené, že by sme radi dostali aj patričné uznanie bez sexistických narážok či zosmiešňovania. Môžem povedať, že mám šťastie v tom akých mužov okolo seba mám, nakoľko ide v tomto smere zväčša o uvedomelých jedincov. Pomôžu mi, keď ma vidia niesť ťažký nákup alebo mi prejavujú rešpekt v dennodennom živote iným spôsobom. A potom sa ocitnem v kaviarni s priateľmi, kde manžel kamarátky utrúsi vtipnú poznámku na jej adresu, smeje sa však iba on. Naše nechápavé pohľady odbije výhovorkou o výchove na dedine. Štatistika hovorí, že každý štvrtý slovenský muž prejaví výhradu k sexistickému žartu, zároveň 28 % nepovažuje takýto humor za problém a nezahriakne vtipkujúceho. Sú to teda matky mužov, ktoré z nich vychovali buranov?

Mužské a ženské profesie

Pani učiteľky, upratovačky, šičky..určite existujú povolania pri ktorých sa ženský cit a jemnosť prejaví lepšie ako mužská racionalita. Aký je však rozdiel pri pozíciach vo vyššom manažmente, kde sa práve ženská multifunkčnosť môže prejaviť ako veľmi prínosná? Podľa indexu pretrvávania genderových stereotypov figuruje Slovensko v rámci Európskej únie na piatom mieste. Najdôležitejšou úlohou ženy je starať sa o domácnosť a rodinu. Zo Slovákov má takýto pohľad na priority 73 %, medzi Švédmi len 11 %. Dokonca iba 10 % Švédov vidí najpodstatnejšiu rolu muža v zarábaní peňazí, u Slovákov tri štvrtiny.

Ženy a korona kríza

"Najväčšiu ťarchu počas korona krízy niesli ženy, o všetkom však rozhodovali takmer výhradne muži" zverila sa nám so svojím pohľadom na vec čitateľka Júlia, vydatá matka troch detí. "Ženy pracujúce ako zdravotné sestry, opatrovateľky, v DDS, ženy preberajúce doma zodpovednosť za výučbu detí počas uzatvorenia škôl. Ženy čo šijú rúška, najčastejšie zadarmo, nie len pre svojich najbližších, ale často aj pre širšie okolie.  Nežné pokolenie je to, ktoré najčastejšie zabezpečuje domácu hygienu, perie, dezinfikuje všetko čo vidí. Ďalši neodškriepiteľný fakt je, že ženy najčastejšie čerpajú OČR, tým sú znížené ich mesačné príjmy a zároveň rastie riziko, že budu prvé na odstrel pri prepúšťaní. Okrem sestričiek a opatrovateliek, v prvej línií sú aj predavačky, ktoré nie vždy mali zabezpečené adekvátne ochranné prostriedky od zamestnávateľa. Za posledné týždne som zaznamenala priveľa útokov na ženské práva, slobody a postavenie. Obmedzenie výkonu interupcii počas koronakrízy, znevažujúce narážky na tehotnú poslankyňu, dokonca s urážkami ("čo vy porodíte!"), a tesne pred voľbami sa Istanbulsky dohovor na ochranu žien stal predmetom predvolebného boja a nebol schválený, ak som pochopila správne - pre naše kultúrne špecifiká. Myslím si, že niektorí chlapi nevedia prežiť, že máme ženu prezidentku, vicepriemiérku aj ministerku spravodlivosti. Mužom sa rúca ich hodnotový svet, kde predsa oni sú tí na vrchole pyramídy."

- - Inzercia - -