Dnes je streda, 07.december 2022, meniny má: Ambróz
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Balkón či terasa ako oáza pokoja? Žiadny problém! Poradíme vám

máj 28, 2020 - 08:00
Počasie je v týchto dňoch príjemné a slnečné, takže väčšina z nás si vychutnáva voľné chvíle v prírode na čerstvom vzduchu. V letných dňoch sa tak terasa či balkón stávajú obľúbenou "rekreačnou oblasťou", kde možno zaslúžene oddychovať.
Foto: 

Pripravili sme si pre vás zopár inšpirácií pre vytvorenie dokonalej oázy pokoja na vašom balkóne alebo domácej terase.

Veľká terasa

Pokiaľ máte šťastie, že žijete v dome so záhradou, znamená to, že si môžete v lete užívať malú dovolenku každý deň. Aby ste si ju mohli vychutnať naplno, treba si priestor zariadiť komfortne a hlavne prakticky. Pomocou záhradného altánku si viete vytvoriť miesto, ktoré vás ochráni pred slnkom aj horším počasím. Pod takýto altánok možno položiť záhradný stôl so stoličkami, ideálne odolnými voči slnku či vode. Výbornou voľbou sú prírodné materiály typu bambusové drevo či ratan. Ak trávite na terase väčšinu voľného času, zrejme sa chcete cítiť čo najpohodlnejšie. Nebojte sa investovať aj do nábytku na relax - hojdacej stoličky, v ktorej si ráno vypijete kávičku, ďalej perfektné lehátko na opaľovanie alebo zvoľte bohémsku hojdaciu sieť, kde si môžete v pokoji čítať knihu. Správne osvetlenie na večer, a samozrejme rastliny a kvety, sú základom takejto dokonalej oázy pokoja. Preto na ne pri zariaďovaní vonkajšej terasy určite nezabudnite. 

Menší balkón

Aj malý priestor sa vďaka správnym kúskom nábytku môže zmeniť na malý raj. Namiesto altánku a stolu s ratanovými stoličkami si zvoľte menší okrúhly stôl s dvoma skladacími stoličkami alebo väčšími vankúšmi. Veď aj tie hravo poslúžia ako pohodlné sedenie. Ak nemáte dostatok miesta na klasickú hojdaciu sieť, zvoľte pohodlné kreslo, ktoré vyskladajte vankúšmi. Takisto ako pri terase, ani tu nezabudnite na rastliny a správne osvetlenie. Ideálna je svetelná reťaz, ktorú si dokážete kamkoľvek zavesiť a váš balkón razom zútulnie.

Dekorácie

Ak chcete zariadiť vašu terasu a balkón rafinovanejším spôsobom, vyskúšajte dekorácie, ktoré sú praktické a štýlové zároveň. Solárne lampy, lampášiky, visiace kvetináče s pestrofarebnými kvetmi, deky či dekoratívne vankúšiky. Takéto doplnky vám vytvoria atraktívny priestor a zároveň plnia i praktickú rolu. Doplnky zvoľte také, ktoré lahodia vášmu oku, no nepreháňajte to s kombinovaním.

Ak sa rozhodnete pre prírodné materiály a vidiecky štýl, nemiešajte ho s elegantnými dekoráciami, metalickými odtieňmi a ani luxusnešími materiálmi. V jednoduchosti je krása a v podstate vám stačí vybrať si pár kľúčových doplnkov. Na menšom balkóne môžete vytvoriť viac úložného priestoru aj s pomocou praktických políc. Na tie si poukladajte rastlinky či bylinky v črepníku, keďže budú priam ideálnym detailom. Popusťte uzdu fantázii a uvidíte, ako sa dá z jednotvárneho balkóna či terasy  vykúzliť neobyčajný priestor pre ten pravý oddych a relax. 

- - Inzercia - -