Dnes je nedeľa, 29.november 2020, meniny má: Vratko
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja 2020 - Prišli sme za vami do Krupiny

jún 10, 2020 - 14:00
Na Slovensku si treba vážiť velikánov, ktorých máme a patrí medzi nich aj slávny básnik a evanjelický kňaz Andrej Sládkovič. Jeho rodiskom je mesto Krupina, ktoré sme navštívili spolu s hercom Jurajom Sarvašom. O umelecký zážitok sa postaral Folklórny súbor Hont.

Andrej Sládkovič sa narodil v malom učupenom domčeku za mestským domom, dnes Sládkovičova ulica č. 44. Dve malé okienka, jedna väčšia izba. V tomto dome vychoval Ondrej Braxatoris, miestny učiteľ a evanjelický a.v. kantor s Teréziou rod. Bartolomeidesovou 14 detí a s druhou manželkou Alžbetou rod. Kellnerovou ďalšie 3. Hoci 6 umrelo v útlom veku, ôsme dieťa v poradí - to bol malý Andrejko, budúci slávny básnik a evanjelický a.v. kňaz.

Rozprávanie herca Juraja Sarvaša je vždy zážitkom. Jeho umelecký prejav a vedomosti vás vtrhnú do deja tak, akoby ste sa na tom mieste už niekedy nachádzali.  V Krupine nám doprial tento zážitok priamo pred rodným domom Andreja Sládkoviča. Básnik absolvoval v Krupine ľudovú školu, potom odišiel ako desaťročný do Perovčian, aby sa naučil maďarčinu a jej základy si upevnil na krupinskom katolíckom piaristickom gymnáziu.

V Krupine nás privítal primátor p. Radoslav Važan.

Keď niečo robíte s láskou, vidno to na všetkom do čoho sa pustíte. Tanec vo folklórnom súbore je krásnou ukážkou úcty k domovu a ku koreňom.

Skladanie mája v podaní FS Hont. Hodnotný zážitok nie len pre chlapov.

Ďakujeme FS Hont a organizačnému vedúcemu Ľubošovi Jombíkovi za autentický umelecký zážitok a za výklad o pôvode krojov. 

Slovenský deň kroja tvoríme spoločne a tento rok ideme my za vami

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

Krásna dievčina z Krupiny. Kto by odolal takému úsmevu?:)

Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Prihláste sa. Tešíme sa na vás."

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková

- - Inzercia - -