Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja 2020 - Prišli sme za Vami do Hronseku

jún 14, 2020 - 10:11
Tento rok chodíme my za vami a vychutnávame si spoločné chvíle pri tanci a speve z vášho regiónu. Je to pre nás nesmierne obohacujúci zážitok, vidieť všetky nádherné kroje, tanečníkov a tanečníčky. Pripomíname si Andreja Sládkoviča a aj týmto spôsobom si tak ctíme tradície a naše spoločné korene.
Foto: 

Obec Hronsek - poklad s množstvom unikátnych pamiatok nedaľeko Banskej Bystrice 

Právom sa môže chváliť množstvom obdivuhodných pamiatok. Géczyovský goticko - renesančný kaštieľ zo 14.stor, tzv. vodný hrad a renesančno - barokový kaštieľ z roku 1775. Najvýznamnejšou pamiatkou je evanjelický drevený artikulárny kostol, zapísaný v UNESCO z roku 1726. Kostol má pôdorys kríža, je 8 m vysoký, 26 m dlhý a 11 m široký. Má 30 okien. Na dolnej časti chórov je zavesený vyrezávaný ornament v podobe lipového listu - symbol slovanského povedomia.

 Slovenský deň kroja     

Ľudová hudba Hronsečanka nás priamo pred ním ohúrila svadobnými piesňami ako symbol miesta kde sa Andrej sládkovič v roku 1847 oženil s hronseckou devou Antóniou Júliou Sekovičovou. Obradu dodal punc aj mladý pár ako predstavitelia spomínanej svadby.

  Slovenský deň kroja

 Slovenský deň kroja         

Slovenský deň kroja

Nádvorie kostola zdobia 4 mohutné lipy, z ktorých dve sú také staré ako kostol.

Juraj Sarvaš po stopách Sládkoviča, sedí pod lipou, kde sa Sládkovič ženil. 

Slovenský deň kroja   

Slovenský deň kroja tvoríme spoločne.

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Prihláste sa. Tešíme sa na vás."

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková

- - Inzercia - -