Dnes je štvrtok, 21.október 2021, meniny má: Uršuľa
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja 2020 - Prišli sme za Vami do malebnej dedinky Hrochoť

jún 14, 2020 - 11:36
Opäť sme sa vydali spoznávať krásy našej krajiny so Slovenským dňom kroja. Naším cieľom bolo malebné Podpoľanie. Ďakujeme za krásne privítanie a zážitky na ktoré tak skoro nezabudneme. Ľudia nám ponúkli doslova srdce na dlani a my si to nesmierne vážime. Slovenský deň kroja 2020 tak tvoríme vďaka vám spoločne.
Foto: 

Hrochoť

V dedinke na počet obyvateľov síce neveľkej, no na krásy ľudových tradícií a histórie bohatej, Hrochoti, nás už včas ráno vítali kosci na lúkach. Idylický obrázok, vytvorený symbiózou krásy našej prírody a tradícií, ktoré tu pretrvávajú celé generácie pripomínal obrazy z legendárnych scén, ktoré kedysi tak majstrovsky zachytil Karol Plicka.

Momentálne prebieha tretí ročník Slovenského dňa kroja a je výnimočný tým, že chodíme my za vami a vy nás s čarokrásnymi úsmevmi vítate vo svojich krajoch. Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

Folklórny súbor Hrochotan nám predviedol ako sa niekedy kosilo a spievalo v kraji kde velikán slovenskej literatúry a zakladateľ ľúbostné poézie Andrej Sládkovič pôsobil ako evanjelický farár a kde vzniklo jeho druhé veľdielo Detva. V nej opisuje krásu slovenskej prírody, slovenského ľudu a folklóru. Autenticky sme zachytili spomínanú krásu a to aj priamo v prírode.

To, že naša zem skutočne znie piesňami nám pripomenuli aj krojované devy, ktoré nám predstavili svadobné zvyky v tunajšom evanjelickom kostole, kde pôsobil ako farár aj náš najväčší básnik Andrej Sládkovič. Práve tu v kazateľnici nám o živote v Hrochoti porozprával Juraj Sarvaš. Svadobné piesne a sprievod sa predstavili priamo pred kostolom. 

Folklór spája všetky generácie. Chytá totiž za srdce.

Ak robíš to čo miluješ, odráža sa to v celom tvojom živote.

Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Prihláste sa. Tešíme sa na vás."

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková

Slovenský deň kroja tvoríme spoločne

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

- - Inzercia - -