Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja 2020 zavítal do Očovej

jún 15, 2020 - 12:08
Krása vyšitá do krojov a zvečnená v hudbe, speve a v tancoch nás vítala aj v Očovej. Členovia, jedného z našich najstarších folklórnych súborov, OČOVAN, ktorý vznikol už v roku 1936, nás očarili nádherou svojich starostlivo uchovávaných tradícií, ktoré sa snáď dajú porovnať len s nádherou tohto ojedinelého kraja. Slovenský deň kroja 2020 tvoríme vďaka vám spoločne.
Foto: 

Zážitky Slovenského dňa kroja z Očovej

V dedinke typickej pastierstvom a pastierskymi zvykmi sme zažili pravú atmosféru salaša. Predviedli sa nám bača a jeho pomocník na fujare a píštale. Fujaru používali pastieri na holiach pri pasení oviec a tiež pri rozličných slávnostných a smutných príležitostiach. Používala sa aj ako signálny komunikačný nástroj. V nás zanechala hlboký dojem pretože je to náš, slovenský, jedinečný hudobný nástroj. A vedieť hrať na fujare nie je žiadna maličkosť!

Chlapi z FS Očovan sa zahrali na rozkazovačky. Čo sú rozkazovačky, vie určite každý folklórista a veru to bola zábava pre všetkých zúčastnených.

Nechýbala ani nevyčerpateľná téma lásky a s ňou spojené čepčenie. Niet divu, že čepčenie je stále najžiadanejším svadobným prvkom na svadbách. Je to vždy zážitok akoby na novo. 

Momentálne prebieha tretí ročník Slovenského dňa kroja a je výnimočný tým, že chodíme my za vami a vy nás s čarokrásnymi úsmevmi vítate vo svojich krajoch. Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

Krása slovenských žien

A nezabúdame ani na šarm našich chlapov

V Očovej nás zastihol dážď kvôli ktorému sme nemohli uskutočniť pôvodné plány, tešíme sa tak na ne nabudúce.

Ďakujeme všetkým, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE. 

Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Prihláste sa. Tešíme sa na vás."

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

- - Inzercia - -