Dnes je štvrtok, 21.október 2021, meniny má: Uršuľa
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja 2020 navštívil aj Banskú Štiavnicu

jún 16, 2020 - 08:00
Po stopách za Andrejom Sládkovičom so Slovenským dňom kroja sme nemohli tento rok vynechať Banskú Štiavnicu ako miesto kde študoval. Tento rok chodíme my za vami a inak to nebolo ani v jednom z najkrajších miest na Slovensku. Prívitali ste nás s úsmevmi na tvárach a predviedli nádherné tanečné kréacie.
Foto: 

Banská Štiavnica

Tento rok chodíme my za vami a vychutnávame si spoločné chvíle pri tanci a speve z vášho regiónu. Je to pre nás nesmierne obohacujúci zážitok, vidieť všetky nádherné kroje, tanečníkov a tanečníčky. Pripomíname si Andreja Sládkoviča a aj týmto spôsobom si tak ctíme tradície a naše spoločné korene.

Andrej Sládkovič v rokoch 1839-1840 študoval na Evanjelickom lýceu v Banskej Štiavnici a my sme aj pri tej príležitosti prišli so Slovenským dňom kroja do tohto úchvatného mesta na návštevu.

Okrem námestia svätej Trojice a Radničného námestia, Morového stĺpu so súsoším sv. Trojice, budovy radnice a kostol sv. Kataríny a budovy banského súdu Berggericht nám predviedli svoje umenie FS Štiavničan a FS Sitňan. Banská Štiavnica je banské mesto v ktorom sa v minulosti ťažilo striebro, oba súbory nám fascinujúcou formou predstavili baníctvo. Dokonca nás potešil aj tretí súbor, FS Prenčivan.

Netreba zabúdať, že v Banskej Štiavnici vďaka láske Andreja Sládkoviča a Maríny vznikla prekrásna ľúbostná báseň Marína. Práve o tejto etape Sládkovičovho života nám porozprával herec Juraj Sarvaš. 

Momentálne prebieha tretí ročník Slovenského dňa kroja a je výnimočný tým, že chodíme my za vami a vy nás s čarokrásnymi úsmevmi vítate vo svojich krajoch. Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

Ďakujeme všetkým, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE. 

Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Prihláste sa. Tešíme sa na vás."

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

- - Inzercia - -