Dnes je štvrtok, 06.máj 2021, meniny má: Hermína
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Moja najkrajšia dovolenka

jún 17, 2020 - 14:00
Použijem parafrázu pretože tá najlepšie vystihuje súčasné obdobie, čas v ktorom sa práve nachádzame. "Niečo sa končí a niečo iné začína". Nútené dovolenky a obmedzený pohyb sú minulosťou a my vyzeráme z okna, kam by nás mohol vietor zaviať. Každý z nás má inú životnú situáciu, napriek tomu všetci hľadíme dopredu a pýtame sa: Aká bude tohtoročná dovolenka? A takto si spomínajú na svoj najkrajší dovolenkový čas známe tváre z kultúrneho diania.
Foto: 

Simona Martausová: Najradšej trávim dovolenky na Slovensku a v našich slovenských horách, ale keď si spomeniem na dovolenku, ktorá mi najviac utkvela v pamäti, tak to bol asi môj výstup na Mont Blanc a s ním spojené aklimatizačné túry v okolí. Bola som tam s mojom kamarátkou a s kamarátom -horským vodcom, ktorý  ma počas výstupu sprevádzal. Možno aj preto, že to bolo náročné a že sme to zvládli, ostal vo mne taký krásny pocit. Toto leto by som chcela byť tiež čo najviac v horách, chcela by som ísť na pár tatranských štítov, chcela by som oddychovať a občas koncertovať, ak sa bude dať. 

Richard Vrablec: Precestoval som celý svet, mám plno krásnych zážitkov. Nič materiálne som si nepriniesol, je to zbytočné. Sústredil som sa skôr, aby som si priniesol a dlhodobo aj zachoval dobrú náladu, úctu k ľuďom a radosť zo života. Na dovolenke to akosi máme všetci, ale keď sa vrátime, akoby sme to nechali tam kde sme oddychovali. A to je chyba. Práve toto by sme si mali so sebou priniesť a dlhodobo si to uchovať v pamäti. Potom aj každodenný stereotypný život sa premení na krásnu dovolenku. Tento rok zostávam na Slovensku a vycestujem na Oravu. Ľudia tam žijúci, sú môjmu srdcu najbližší.

 

Katarína Koščová: Za najlepšie dovolenky ešte bez deti považujem naše európske roadtripy, ktoré sme absolvovali s našimi kamarátmi. Raz to bola cesta cez do Provence, zastavili sme sa na chvíľu vo Švajčiarsku, cestou domov zasa vo Florencii. Rok na to, sme išli do Holandska a Belgicka, na pár dní sme ešte zašli do Paríža... Vždy sme si prenajali ubytovanie na týždeň a odtiaľ sme vyrážali pozrieť si miesta a mestá, ktoré nás zaujímali. Ohromne sa už teším na to ako raz takto budeme cestovať s našimi deckami. No a odkedy máme deti, naša najlepšia dovolenka je vždy vo Veľkých Losinách v Jeseníkoch. Chodievame tam už sedem rokov, celá partia. Čiže asi 16 dospelých a 20 detí. Prenajímame si tam veľkú chatu a odtiaľ podnikáme rôzne výlety po Jeseníkoch. Je tam neskutočne veľa možností, krásna príroda a keďže máme radi les, tak je to pre nás ideálne. Okrem toho je nesmierne príjemné sa stretnúť vždy po roku v takom veľkom počte. Plány na tohtoročnú dovolenku zatiaľ nemáme. Myslím, že nás čaká najmä naša záhrada a potulky Slovenskom. Rada by som však po týchto mesiacoch trávila čas s kamarátmi, ktorých sme dlhšie nevideli a predpokladám, že budeme veľa improvizovať a rozhodovať sa na poslednú chvíľu, čo má tiež svoje čaro. 

 

Martin Nahálka: Moja najkrajšia dovolenka býva na Kanárskych ostrovoch, kde chodíme s priateľkou Luckou každý rok vo februári. Skracujeme si ňou zimu, ale hlavne tam ideme spoznávať ľudí, prírodu. Požičiame si auto a brázdime ostrovy. Pred rokom sme tam zobrali aj deti a tie mali krásny zážitok. Ale keďže pochádzam z Liptova, tak tam asi budeme tráviť tento rok a vôbec z toho nebudeme smutní. Tam to jednoducho milujem a mam tam rodinu a aj dosť roboty. Kanárske ostrovy milujem preto, lebo tam sú nádherné sopečné pohoria a ešte k tomu aj oceán. Skoro ako na Liptove.

Stanka Kašperová: Tým, že som vyrastala v dome a v prírode, že sme chodili na výlety po celom Slovensku s rodičmi- to boli ich darčeky pre mňa a za to im neskutočne ďakujem, uvedomila som si, že spoznať ľudí a sami seba môžete práve cez zážitky, cez miesta, cez tradície, cez inú mentalitu na Slovensku a to nehovorím o zahraničí. Sobota bola u nás vždy pracovná- v záhrade, oberanie, rýľovanie, práce pri dome, na záhradách... Ale nedeľa bola taká, že mi zaviazali po raňajkách oči a dali predo mňa cestovnú mapu. Mala som dať prst na mapu, a na miesto, ktoré som náhodne vybrala, sme išli na zmrzlinu. Mamka tam našla zaujímavé miesta na výlet a to bolo skvelé. Vedeli sme, že od pondelka do konca večera soboty pracujeme, študujeme a chodíme na krúžky a neviem čo dookola, ale v nedeľu to bolo úplne iné. Vždy som považovala za hodnotné, aby deti vedeli o kultúrnych bohatstvách Slovenska, od zámkov cez kaštiele cez jaskyne cez hory cez rieky cez prechádzky prírodou, kultúrnych dejateľov. Každá jedna časť Slovenska má svoje neskutočné bohatstvo a je skvelé, že v každej časti mám priateľov. Ak sa niekde vyberiem, tak zavolám konkrétnemu človeku či náhodou nemá čas a on ma povedie. Napríklad mám skvelé spomienky na Štúrovo. Narodila som sa do obdobia, kde campovanie a stanovanie bolo tradíciou pre všetky rodiny. V tých 80.- 90. rokoch to znamenalo, že kto išiel do Štúrova, tak ten už išiel na riadnu dovolenku, to už bolo skoro pri mori. Sme krajina, ktorá má silné bohatstvo spodných vôd. “Slovensko je výnimočné tým, že na niekoľkých metroch štvorcových nájde návštevník úplne všetko. Od hôr, cez vodu, až po dobrú kuchyňu, ktorá je pre mňa veľký základ... Milujem všetko zemiakové, múčne, na sladko, na slano, lokše, placky, pirohy, halušky... Potom môžeme menovať klobásky, slaninu, cibuľu, tlačenku... A tiež milujem huspeninu. Najväčšia delikatesa na Slovensku sú pre mňa držky. Som gurmán a viem, že vieme ponúknuť dobrú kuchyňu. A nielen to. Takže moja NAJ dovolenka Stanovačka ‘89 s rodičmi skoro pri mori. A tento rok to vidím opäť na niečo nové pekné u nás doma s deťmi, kým hranice nebudú opäť hranicami v cestovaní za novými dobrodružstvami

 

Igor Timko: Čítal som Bulgakova Mistr a Markétka a túžil som vidieť ulice, kde sa legendárny príbeh odohral. Tak som moju polovičku poprosil, aby na moju 40-tku neboli žiadne oslavy, žiadne darčeky, žeby sme mohli navštíviť Moskvu. Celá rodinka pokope. Bola to 6-dňová dovolenka uprostred októbra. Mesto veľkolepé, zážitky úchvatné a v spoločnosti najbližších. Podľa mňa ideálna dovolenka.

Martin Husovský: Naša najkrajšia dovolenka bola v septembri 2014. Päť týždňov potom, čo sa nám narodil syn Kryštof. Uľútostilo sa mi, že manželka preležala prázdniny v pôrodnici, tak sme si večer sadli do auta a bez akéhokoľvek vopred objednaného ubytovania sme sa vydali do Chorvátska. Kolega mi odporučil Primošten a Kryštof bol úplne luxusné bábätko, takže to bol jeden nádherný týždeň kočíkovania, nosenia, dojčenia na prenádhernom mieste. Bývali sme tri metre od pláže, na ktorú nám dočiahol signál z detskej vysielačky. Keď deti zaspali, my sme si užívali večer na pláži s manželom. Náš prvorodený brázdil more v nafukovacom člne a ešte sa nevadil s bratom, lebo nebolo o čom.

- - Inzercia - -