Dnes je pondelok, 23.november 2020, meniny má: Klement
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Laserová operácia VYLIEČI HEMOROIDY rýchlo a bez bolesti

jún 23, 2020 - 11:51
Laserová operácia je v súčasnosti najmodernejšia metóda liečby hemoroidov. O tom, pri akých zdravotných ťažkostiach pomáha, ako sa robí zákrok a kedy sa môže pacient vrátiť do zamestnania, sme sa rozprávali so skúseným špecialistom s viac než dvadsaťročnou praxou MUDr. Júliusom Muranským, MPH., z Kliniky jednodňovej chirurgie REVIVE v Bratislave.

Laserová operácia vylieči Hemoroidy


MUDr. Július Muranský, MPH., z Kliniky jednodňovej chirurgie REVIVE v Bratislave

Pre koho je vhodná laserová liečba hemoroidov?
Liečba hemoroidov pomocou lasera je vhodná pre všetkých (ženy aj mužov), ktorí majú problémy s hemoroidmi. Laserom je možné preliečiť hemoroidálne uzly v štádiách 2. až 4., teda aj pokročilé stavy a obnovujúce sa či krvácajúce hemoroidy.

Konkrétne pre 2. štádium je typické intenzívnejšie svrbenie a pálenie. Po vyprázdňovaní (stolici) sa vysúva žilový pletenec do análneho kanála a následne sa sám vráti. Pri 3. štádiu sa hemoroidy dajú po vyprázdňovaní (stolici) zatlačiť už len manuálne. Vo 4. štádiu sú hemoroidy trvale vyklenuté, bolestivé a častokrát krvácajú. Laserová operácia je vhodná pri všetkých vyššie uvedených zdravotných ťažkostiach.

Vyžaduje si operácia nejakú špeciálnu prípravu zo strany pacienta?
Áno, pacient by mal ideálne 48 hodín pred operáciou upraviť stravovanie. Vhodné je konzumovať jedlá s vysokým obsahom vlákniny, predovšetkým ovsené vločky, jablká, hrušky či sušené slivky. Okrem toho sú vhodné zeleninové šaláty a polievky. Naopak, vylúčiť by sa mali mastné jedlá, údeniny a tvrdé syry.
Pri zákroku je dôležité, aby bol konečník prázdny. Z tohto dôvodu si pacienti večer pred zákrokom a ráno v deň zákroku zavedú do konečníka 2 glycerínové čípky. Vďaka nim sa konečník v priebehu pár minút vyprázdni a pacient je tak pripravený na zákrok.

Ako prebieha laserová operácia hemoroidov?
Laserový zákrok trvá približne 30 minút a v závislosti od želania pacienta ho realizujeme v lokálnej alebo celkovej anestézii (narkóze). Hemoroidy sa odstránia pomocou tenkého laserového lúča. Cievne zväzky sú ošetrené laserom, ktorý je uložený pod sliznicou konečníka, takže nedochádza k jeho poškodeniu, zjazveniu ani zúženiu.

Bezprostredne po zákroku zmenšia hemoroidálne uzly svoj objem až o 40% a pacient tak pocíti okamžitú úľavu od bolesti. K úplnému ústupu henoroidov dochádza do 6 týždňov po zákroku. Laserová operácia hemoroidov ako jediná metóda umožňuje dôkladne ošetriť naraz celý konečník (aj za tzv. zubatou líniou), a práve preto ju podstupuje čoraz viac pacientov.

Aké sú výhody laserovej operácie v porovnaní s inými metódami liečby?
Okrem operačnej liečby sa v súčasnosti hemoroidy liečia aj tzv. Barronovou ligatúrou (gumičkovanie) a prístrojom Hemoron. Tieto metódy sú však vhodné len na liečbu menej pokročilých hemoroidov. V porovnaní s nimi laserový zákrok veľmi účinne odstráni aj hemoroidy v pokročilejších štádiách, vrátane krvácajúcich, komplikovaných či obnovujúcich sa hemoroidov. Ošetrenie laserom je maximálne šetrné a rekonvalescencia je výrazne jednoduchšia a rýchlejšia ako napr. po chirurgickom zákroku. Obrovským benefitom je, že pacienti nemajú po zákroku bolesti a do zamestnania sa môžu vrátiť veľmi rýchlo. Ošetrenie laserom je jednorázové. Ak si to porovnáme napr. s gumičkovou - metódou, ktorá sa musí u pacientov opakovať niekedy aj 7-8-krát v mesačných intervaloch, výhodou laserovej operácie je časová nenáročnosť liečby.

S čím by mal pacient počítať po zákroku?
Približne 1-2 hodiny po zákroku pacient oddychuje na lôžku. Následne je prepustený do domácej starostlivosti. Ide o zákrok jednodňovej chirurgie, ktorý nevyžaduje pobyt v nemocnici. Toto oceňujú predovšetkým pacientky – mamičky po pôrode, ktoré sa potrebujú čo najskôr vrátiť domov ku svojmu bábätku a rodine.

Každý pacient dostáva telefonický kontakt na svojho ošetrujúceho lekára - operatéra, ktorého môže v prípade akýchkoľvek otázok či komplikácií kontaktovať 24 hodín denne. Väčšina našich pacientov nemá po zákroku žiadne bolesti a do bežného života sa vracajú prakticky hneď. Pacienti so zvýšenou citlivosťou zvyčajne užívajú 2 dni po zákroku ľahké analgetiká na tlmenie bolesti. Liečba hemoroidov ani hojenie dnes naozaj nemusia byť spojené s bolesťou.

Nakoľko zákrok nevyžaduje dlhodobú rekonvalescenciu ani PN, pacienti sa môžu vrátiť do zamestnania už na 2. deň resp. v priebehu pár dní po zákroku.

Dajú sa laserom liečiť aj iné ochorenia konečníka?
Áno, dajú. Veľmi dobré výsledky máme s laserovou liečbou fistúl, ľudovo nazývaných píšťaly. Jednoducho povedané ide o cesty mimo konečníka. Môžeme si ich predstaviť ako kanáliky, ktoré môžu byť kompletné alebo nekompletné. Kompletné kanáliky prechádzajú až do konečníka, pričom dochádza k úniku stolice. V prípade nekompletných kanálikov vyteká iba hnisavá zložka, ktorá vznikla v dôsledku zápalu, najčastejšie ako následok po abscesoch.
Okrem fistúl využívame laser aj pri liečbe análnym polypov. Sú to nezhubné nádory vo vnútorných stenách konečníka - výrastky rôznych veľkostí, siahajúce do rôznych hĺbok konečníka. Vzhľadom k tomu, že môžu spôsobiť veľmi nepríjemné zdravotné ťažkosti, je potrebné odstrániť ich veľmi precízne a laser je ideálnou metódou.

Bližšie informácie o laserovej operácii hemoroidov nájdete na www.revive.sk.

- - Inzercia - -