Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja zažil v Kozárovciach doslova hody

jún 28, 2020 - 12:12
V malebnej obci Kozárovce privítali Slovenský deň kroja na sedliackom dvore v tradičnom dome a okrem tanca a spevu nám gazdiné ponúkli dobroty od výmyslu sveta. Miestna folklórna skupina Praslica vznikla v roku 1965 a tento rok oslavuje 55 rokov svojej existencie.
Foto: 

Momentálne prebieha tretí ročník Slovenského dňa kroja a je výnimočný tým, že chodíme my za vami a vy nás s čarokrásnymi úsmevmi vítate vo svojich krajoch, aj krojoch. Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

Vznik folklórneho súboru Praslica sprevádza vtipná príhoda. Hovorí zakladateľka Mária Ďurovičová: "Prvého mája sme mali ísť do okresného mesta oslavovať a ja som si povedala: čo tam budeme mávať na nejaké tribúny vlajkami, donesieme tam to naše jedinečné..tance a spevy. " 

Člen Praslice a syn zakladateľky pán Miloš Ďurovič: "Snažíme sa priblížiť lásku k folklóru aj mladej generácii v našej obci. Máme trasené tance, ktoré sa vyskytujú iba v Kozárovciach a nás k nim priviedli naši predkovia. Preto považujeme za nutné odovzdať teraz naše poznatky ďalej. Aby sa tradície uchovávali. Je to dar od našich predkov a my s radosťou obdarovávame ďalšiu generáciu. Snažíme sa o to, aby naši nasledovníci vedeli, že toto je od nás, v trasených tancoch sme unikát."

Trasený čardáš je typický tanec pre obec Kozárovce

Ľalia belavá, šalvia červená, rozmarija zelená, ťuhája!

Pekná, pekná, aj sa páči, aj sa za ňou Mišo vláči, ľalia belavá, šalvia červená, rozmarija zelená, ťuhája! Nevláč sa ty Mišo za mnou, nebudem ja tvojou ženou, ľalia belavá, šalvia červená, rozmarija zelená, ťuhája! V textoch našich ľudových piesní je toľko pravdy, že popísať ju lepšie už ani nie je možné. Dievky sa veselili, krásne zaspievali a priblížili život v ich obci aj cez piesne, ktoré nás nútili vstať zo stoličiek. 

Nemôže chýbať ani svadobný pár

Po svadbe nasleduje hostina ako sa patrí

Fantastické gazdiné z Kozároviec

Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Prihláste sa. Tešíme sa na vás."

Generálna riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková

Ďakujeme všetkým, deťom, mladým, starším, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE. 

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

- - Inzercia - -