Dnes je utorok, 26.január 2021, meniny má: Tamara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

MANUÁL správnej starostlivosti o vaše šperky

júl 09, 2020 - 08:00
Šperky jednoznačne patria medzi obľúbené dámske doplnky. Tie z chirurgickej ocele nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Vyrábajú sa totiž z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele - pri nich si vystačíte iba s vodou, mydlom a dôkladným vysušením. No ako sú na tom zlaté a strieborné kúsky?
Foto: 

Chcete sa zo svojich šperkov tešiť čo najdlhšie? V tom prípade sa neozaobídete bez dodržiavania niekoľkých, veľmi potrebných zásad. Viete, o ktorých je reč?

  • šperky odkladajte do šperkovnice alebo do hodvábneho či zamatového vrecka k tomu určenému,
  • ideálne je uložiť každý šperk samostatne,
  • šperkom škodí parfum, preto ho nikdy neaplikujte priamo na šperk,
  • väčšine šperkov škodí chlórovaná, termálna a morská voda, ktorá môže poškodiť samotný kov alebo kamienky, ktoré sú na šperku nalepené,
  • na ich čistenie používajte výlučne prípravky na to určené, 
  • so šperkami zaobchádzajte jemne, nikdy nie s použítím sily,
  • stráňte ich od pôsobenia chemických látok.

A ako je to v prípade najobľúbenejších kovov?

Strieborné šperky

Najväčšia starostlivosť prináleží strieborným šperkom. Strieborné šperky nechávajte voľne uložené na vzduchu, no vždy v špeciálnych zamatových alebo hodvábnych vrecúškach či šperkovnici. Častým problémom býva sčernanie. Oxidácia strieborných šperkov je prirodzený proces, ktorému pri správnej údržbe môžete zabrániť. V drogériách nájdete voľne dostupný ,,leštič striebra", ktorý nalejete do malej nádobky a vyčistíte ním striebro pomocou špeciálnej handričky. Za pár minút budú šperky ako nové a oslnivo žiarivé.

Zlaté šperky

Zlato nevyžaduje pravidelnú a špeciálnu starostlivosť. Úplne vám postačí čistá voda a pridaný saponát. Po vyčistení opchláchnite zlatý šperk čistou vodou a osušte. K zlatým šperkom sa ako darček pridáva aj handrička na leštenie zlatých povrchov. Tá je úžasná! Vďaka nej budú zlaté šperky dlhodobo a viditeľne lesklé. Ak máte len zamastený zlatý šperk, očistite ho pomocou alkoholu a osušte jemnou textíliou.

- - Inzercia - -