Dnes je utorok, 04.august 2020, meniny má: Dominika, Dominik
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Banská Bystrica si zaspievala spolu so Slovenským dňom kroja

júl 18, 2020 - 14:55
"Jak miloval Pán Bůh tenhle kraj, když takovou krásu mohl mu dát, obklopit horou pláč a zpěv. Za život člověk vidí kdesi cosi, kde všude byl a co si v sobě nosí, já jsem se do tvé krásy Bystrice zamiloval." Nielen Jan Nedvěď, ale aj ľudia zamilovaní do folklóru v spojitosti s horami navôkol zažili krásne momenty v piatok v parku pod pamätníkom SNP v Banskej Bystrici.

Banská Bystrica spája Slovensko

Je výnimočná najmä svojou polohou, krásnymi dievčatami a ako sme mali možnosť zažiť - aj unikátnymi hlasmi. V rámci tretieho ročníka Slovenského dňa kroja chodíme my za vami a vy nás s čarokrásnymi úsmevmi vítate vo svojich krajoch, aj krojoch. Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a  vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, to čo nikde na svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. 

Radosť a spolupatričnosť - To je slovenský folklór!

Riaditeľ folklórneho súboru Urpín Peter Pohančaník: "FS Urpín funguje od roku 1957, máme u nás stredoškolákov, vysokoškolákov, aj pracujúcich. Hovorí za nás aj víťazstvo vo folklórnej šou Zem spieva, mávame stovky vystúpení u nás aj v zahraničí a toto všetko by nebolo možné robiť bez radosti z tancu a spevu. Predvedieme vám dnes najmä tance z Pohorelej, z nášho okresu. Vydupaní na moste a deti zatancujú Chorovod."

Slniečko nám síce nevykuklo, ale vykukli úsmevy dievčat z fantastických folklórnych súborov Urpín a  detského FS Radosť. A bola to radosť sledovať!

Spev je liek

Svojimi hlasmi nás dostali aj fantastickí speváci Veronika Bodnáriková a Jozef Mak. Zimomriavky prebehli nejednému účastníkovi. Spájajú profesionalitu, skutočnú lásku a radosť z folklóru a ich dvoch ešte aj spoločná krv - sú to totiž bratranci a sesternica. "Spievam horehronské ľudové piesne od malička. Učila som sa od mamičky a učínkovala vo FS Urpín. Pán Boh mi z neba nadelil dar a bez piesní by som už nevedela existovať. Horehronský spev krásne graduje, melódia sa mení a poslucháča držíš v neustálom napätí." vysvetľuje Veronika Bodnáriková. "V prekrásnej Banskej Bystrici žijem od 14 - tich rokov, prešiel som so slovenským folklórom celý svet a je to to, čo ma spája so všetkými priateľmi a otvára mi dennodenne srdce aj dvere dokorán. Banskú bystricu považujem za hlavné mesto folklóru, pretože sa tu spája folklór zo západu, aj z východu. " prezradil nám Jozef Mak.  

Svojou návštevou poctil folklór aj primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, na fotke spolu s generálnou riaditeľkou vydavateľstva STAR Production Máriou Rehákovou a poslankyňou poslankyňou mestskej časti Radvaň Erikou Karovou

Kroj je to, čo spája

"Koncept Slovenského dňa kroja nám ukazuje jedinečnosť rôznych súborov, zvykov, krojov a som rád, že z Banskej Bystrice môžeme poslať odkaz do celého Slovenska. Som hrdý, že pridávame aj my ruky ku krásnemu dielu.", to sú slová primátora Jána Noska.

"Tento rok, keďže rešpektujeme bezpečnostné opatrenia a množstvo ľudí možno bude chcieť sledovať Slovenský deň kroja na televíznych obrazovkách, chodíme za vami a spoločne tvoríme originálny a výnimočný program. Priamo vo vašom súbore nakrúcame tance, ktoré vychádzajú z vašich tradícií, počujeme si váš spev a obdivujeme kroje. Ich farebnosť, ale aj symboliku, v ktorej je veľká výpoveď. Mnohé vaše videá predstavíme priamo v septembri v Banskej Bystrici. Slovenský deň kroja takto vytvoríme spoločne. Tešíme sa na vás." hovorí Mária Reháková, generálna riaditeľka vydavateľstva STAR Production.

Ďakujeme všetkým, deťom, mladým, starším, že si našli čas a takto môžeme tvoriť Slovenský deň kroja SPOLOČNE. 

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 || úvod

- - Inzercia - -