Dnes je streda, 18.máj 2022, meniny má: Viola
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Štefánik ožil v novom dokumente

júl 22, 2020 - 10:04
V utorok 21. júla večer o ôsmej odvysielala RTVS na Dvojke v hlavnom vysielacom čase celkom nový dokument o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Tentoraz išlo o dokudrámu, čo znamená, že v diele sa prelínajú hrané pasáže s dobovými filmovými zábermi a všetko spája moderátor, účinkujúci priamo v dokumente.
Foto: 

Pri príležitosti 140. výročia narodenia generála M. R. Štefánika odvysielala verejnoprávna televízia v premiére prvý dokument z novej série Slovenský panteón. Pilotný projekt zobrazuje život cestovateľa, astronóma, vyslanca, vedca a generála M. R. Štefánika. Pre RTVS ho režijne pripravil producent a režisér Peter Núñez v rámci svojej súkromnej spoločnosti. Dokument spája hrané scény, moderovaný komentár Štefana Chrappu, vyjadrenia významných slovenských historikov zo SAV - prof. Dušana Kováča a Michala Kšiňu. Príbehovou líniou sprevádza diváka hlas Dušana Jamricha, herca SND. Hranú postavu generála Štefánika stvárňuje v dokumente herec Juraj Hrčka. „Inšpiroval som sa dánskym dokumentom, v ktorom použili takýto postup. Preto tu vystupuje moderátor, ktorý komentuje a vysvetľuje jednotlivé udalosti. Celkovo považujem dokument za dobrý spôsob, ako ľuďom prijateľným spôsobom vysvetliť históriu tak, aby ju vnímali a chceli dokument pozerať. Pochopil som ho ako šancu vysvetliť ľuďom, kto je kto v našej histórii,“ vyjadril sa Peter Núñez.

Nový žáner dokumentu

V úlohe Štefánika skvelo pôsobí Juraj Hrčka. Herec sa vyznal, že Štefánika vždy obdivoval. „Som nízky, aj kúty sa mi už robia, takže som sa celkom výzorovo hodil. Ponuka hrať Štefánika ma nadchla, ďakujem za príležitosť,“ povedal herec.

„Podľa mňa je dokument fascinujúci, celý čas ,drží diváka. Je to najlepší dokument, aký som kedy videl, a videl som ich veľa. Páči sa mi ako historikovi aj ako divákovi. Tento žáner – preplietanie hraných scén s originálnymi snímkami – je u nás nový,“ uznáva Dušan Kováč, jeden z historikov, ktorý v dokumente tiež účinkuje.

Okrem Štefánika zobrazí séria Slovenský panteón celkovo desať slovenských osobností a historických postáv. Sú medzi nimi Jánošík, Cyril a Metod, Ľudovít Štúr, Jozef Gabčík, Alexander Dubček, Andrej Hlinka, Gustáv Husák, Anton Strholec a Peter Sagan. Pripomína vám táto „šnúra  mien“ čosi známe? Áno, ide o desiatku osobností z ankety Najväčší Slovák, o ktorej sme vlani mohli všetci hlasovať.

- - Inzercia - -