Dnes je piatok, 27.máj 2022, meniny má: Iveta
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Dilema mnohých žien: kariéra či rodina?

júl 25, 2020 - 16:00
Predstavte si, že by sa to všetko dalo skĺbiť. Potreby členov rodiny a aj tie vaše by boli kompletne naplnené a nik by sa necítil ukrátený. Zčasti sa to naplniť dá, avšak predstava, že systém šlape ako hodinky sám od seba, je len ilúziou. Je to otázka mnohých kompromisov.
Foto: 

Treba si ujasniť, čo potrebujete vy sama

Darmo budete kupovať deťom najlepšie oblečenie, brávať ich na super výlety a vyvárať večere iba z organických potravín, keď nebudete šťastná. Materstvo je určite krásny dar v živote každej ženy a prináša nám najviac radosti na svete. Avšak ak ste pracovali pred materskou dovolenkou, existuje veľká pravdepodobnosť, že vám začne po čase naplnenie zo sebarealizácie chýbať. Kolegovia, pracovné vypätie, termíny, to všetko sú záležitosti, ktoré majú dve strany, ale tá lepšia na nich je pocit z dobre vykonanej práce. Návrat do práce samozrejme nie je jednoduchý a treba sa vedieť prispôsobiť všetkým okolnostiam, ale výsledok bude stáť za to. Ak po nej ovšem túžite.

Nesilte sa do niečoho len preto, že je to "in"

Možno sa vám do práce vôbec nechce. Materstvo vás úplne pohltilo a jediné na čo myslíte je, kedy sa vám podarí opäť otehotnieť. Vás muž dokáže rodinu dobre zabezpečiť a cítite sa v roly matky úplne ako doma. Načo to teda siliť? Užívajte si momenty s deťmi a neviňte samu seba, že nezarábate toľko koľko kamarátka. No a čo. Investujete svoj čas do toho, čo je pre vás najpodstatnejšie a úplne vás to napĺňa. To je podstatné.

Pozor na pretvárku

V poslednej dobe sa rozšíril nešvár typu kontaktných matiek, ktoré ale až tak kontaktné nie sú a sú v tom celom akési nesvoje. Je to veľmi cítiť a vidieť a doplácajú na to najmä deti. Žiadne škôlky, zvýšenie hlasu, svoje deti "nenútia" do pravidiel a snažia sa pôsobiť akože je to tak úplne v poriadku. Ono by to aj v poriadku bolo, ak by sa tie ženy v tom skutočne našli, ale často sa stáva, že je to len póza do ktorej sa samé nútia. "Máme susedu, ktorá chodí obklopená neustále svojimi štyrmi deťmi. Dovolí im obliecť si to, čo si vyberajú samé, čiže chodia naozaj nevhodne na ich vek doobliekané. Nezdravia a neustále po mame kričia. Tá sa s kamennou tvárou pozerá inam a snaží sa pôsobiť, že všetko je v najlepšom poriadku. Nie je a a ani v budúcnosti nebude, keďže hneď po zatvorení vchodových dverí spustí doma obrovský krik." opisuje Martina.

Pomoc blízkych je na nezaplatenie 

Ak máte v rodine osobu, ktorá má vaše dieťa naozaj rada a je ochotná vám s ním pomôcť, využite to. Vaše názory na výchovu sa nemusia sopercentne zhodovať, ale je výborný pocit vedieť, že je dieťa v bezpečí, zatiaľ čo sa venujete práci. 

Ako naplniť obe role?

Potešíme vás tým, že je to dilema žien na celom svete. Od západu na východ riešia kedy, ako a či vôbec počať potomstvo. A potom prichádza otázka, ako to prepojiť s prácou. Ideálne je ak nájdete zamestnávateľa, ktorý je chápavý k vašim potrebám. Na Slovensku je ich ako šafránu a najmä platy sú nastavené tak, že polovičné úväzky sa v mnohých prípadoch "neoplatia". V západných krajinách sú  zamestnavátelia voči matkám otvorenejší, ale zase zabudnite na trojročnú materskú dovolenku. Niekde je to iba šesť týždňov. Osvedčený spôsob je zasadnutie rodinnej rady, nastavenie si priorít, potrieb a odkomunikovať si pravidlá s partnerom aj zamestnávateľom. Možno to nebude úplne podľa vašich predstáv, ale aj vy sa musíte v tomto prípade prispôsobiť. Nič nie je večné a aj dieťa bude rásť a jeho nároky sa budú meniť. 

Držíme vám palce!

- - Inzercia - -