Dnes je streda, 05.august 2020, meniny má: Hortenzia
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

4 tipy na zvládnutie letných horúčav. Zaujímavosť o čiernej farbe vás prekvapí!

júl 29, 2020 - 08:00
Vonku máme konečne krásne, slnečné počasie a dlhší pobyt na slnku nám dáva poriadne zabrať. Mnohí by sme zrejme ocenili návod, ako sa aspoň o kúsok schladiť, hoci leto milujeme. Niekoľko tipov vám v nasledujúcich riadkoch prezradíme.

Pokrývka hlavy ako štýlový doplnok

Chrániť hlavu pred priamymi slnečnými lúčmi je nevyhnutnosť, v opačnom prípade si koledujete o úpal alebo úžeh. Slamený klobúk - naďalej veľmi obľúbený trend, prípadne iné typy klobúkov alebo šiltovka, sú skvelou voľbou. No všimli ste si, že do popredia sa opäť dostávajú slnečníky? Spája sa s nimi viacero pozitív. Udržia vás mimo dosahu slnka, ale zároveň nebránia prúdeniu vzduchu k pokožke hlavy. Na trhu dostať kúpiť i dáždniky s UV ochranou. Stačí si vybrať. :-)

Čierne oblečenie nemusí byť pasé

Vidieť na ľuďoch čierne oblečenie počas leta nie je v našich končinách až také bežné. Je známe, že práve tento odtieň nemilosrdne priťahuje slnečné lúče a čierna látka sa ohreje až o šesť stupňov viac. Aj preto prirodzene siahame po pestrejších farbách. No ak sa čiernej predsa len neviete vzdať, stavte na kvalitný materiál. A čo je dôležité, nemal by priľnúť k telu. Voľná róba neodovzdá teplo priamo telu, ale vrstve vzduchu medzi oblečením a telom. Teplejší vzduch stúpa rýchlejšie nahor, vzniknuté prúdenie ochladzuje povrch tela a uľahčuje potenie.

Majte po ruke čaj

Určite ste už počuli, že v horúcom počasí by ste mali dať zbohom studeným, ba až ľadovým nápojom.  Náhle ochladenie organizmu po vypití ľadového drinku vysiela telu falošnú správu o tom, že horúčava pominula a telo sa prestane potiť. No práve potenie je najúčinnejší a najprirodzenejší spôsob, akým sa ľudský organizmus ochladzuje. Odborníci preto odporúčajú piť vodu izbovej teploty alebo vlažný čaj. 

Pozor na ľadovú vodu

Osviežiť sa v studenej vode, keď teploty vonku atakujú až tropické hodnoty, býva lákave. No nie je to príliš dobrý nápad. Takéto ochladenie býva rovnako šokové a kontraproduktívne, ako už zmienené pitie ľadovej vody. Vaše telo sa taktiež prestane potiť a ochladzovať. Ideálne je sprchovanie sa vo vlažnej vode a použiť žinku, ktorou navyše uvoľníte póry pokožky. Tá môže následne lepšie dýchať a potiť sa.

- - Inzercia - -