Dnes je pondelok, 12.apríl 2021, meniny má: Estera
Čas čítania
8 minutes
Zatiaľ prečítané

Finále projektu Nebojte sa zmeny! Výherkyňa Zuzana Bulová sa v zrkadle takmer nespoznala

august 05, 2020 - 16:46
Premena našej čitateľky Zuzany Bulovej, ktorá musela byť v dôsledku pandémie COVID-19 presunutá na neurčito, sa konečne dočkala svojho pokračovania. Aby sme boli presnejší, rovno záverečnej fázy.
Foto: 

Počas nej sa Zuzana z Banskej Bystrice zverila do rúk profesionálnej vlasovej stylistky Zuzany Paukovej z bratislavského Ateliéru Hair & Beauty, renomovaného vizážistu Tomáša Vidu zo spoločnosti Dermacol a módnej návrhárky La Rena, ktorá je už roky stabilnou súčasťou Bratislavských módnych dní a našej výherkyni odporučila hneď niekoľko úžasných šiat na mieru. Ako to celé dopadlo?

V polovici júla sme sa opäť stretli s výherkyňou projektu: Nebojte sa zmeny, sympatickou Zuzanou Bulovou, o ktorej sme vás už na Ženskom webe i v časopise Slovenka informovali. Finálna fáza premeny sa uskutočnila v spomínanom Ateliéri Hair & Beauty v bratislavskom Tatra Centre.

Pripomeňme si víťazku súťaže

Dvojnásobná mamička je zamestnaná v administratíve, žije v dedinke pri Banskej Bystrici, v domčeku, ktorý postavili spolu s manželom. S odstupom času prezrádza, že víťazstvo v súťaži bol pre ňu poriadny, i keď príjemný šok: „Slovenku čítam každý týždeň, a tak som sa dočítala o danej možnosti. Neváhala som ani chvíľu.“ Ako tvrdí, takmer okamžite poslala žiadosť a potom už iba čakala, či príde vytúžený mail z našej redakcie ako odpoveď. Na jej veľké prekvapenie naozaj prišiel a premena sa mohla začať. 

Všetko odštartovalo u stomatológa

Pred analýzou chrupu v úvode roka, a pred zavedením opatrení súvisiacich so šírením koronavírusu, Zuzana prezradila, že zuby ju predovšetkým z estetických dôvodov trápia najviac. „Dcéra mi hovorí, aby som sa neusmievala s otvorenými ústami. A vždy si poviem, že má pravdu.“ Špičkový dentista MUDr. Alexander Schill to na osobnej konzultácii nepriamo potvrdil, i keď s umiernenejším slovníkom. „Pri vyšetrení sa zistilo, že pani Zuzana má čeľustnú ortopedickú anomáliu. Zodreté predné zuby majú svoju príčinu. Nehryzú tak, ako by mali, ale šúchajú sa hrana o hranu, preto sú skrátené.“ Je potrebné ich zarovnať. Ďalší prieskum ústnej dutiny bol však pozitívnejší. Zuzka nemá žiadny kaz a iba jeden mostík. „Urobili sme odtlačky, spravíme modely, navrhneme postup. Nebude to ale zo dňa na deň. Fixný strojček je jediné relevantné riešenie, výsledný efekt môže byť záležitosťou niekoľkých rokov. No nemusíme nič vŕtať, chybičky budeme riešiť kompozitnými nadstavbami, kde sa časť opieskuje, oleptá a následne nanesieme kompozit. Zuby sa neodierajú milimeter za mesiac, takže strata tkaniva bude v najbližšom čase iba minimálna. Vtedy už budeme určite pracovať na zlepšení.“Na pani Zuzane bolo vidieť nadšenie a neprekáža jej ani fakt, že na vysnívaný úsmev si musí počkať. Jej finálna premena totiž pozostávala z viacerých krokov, ktoré – ako uvidíte v závere, priniesli výsledok nad očakávanie. No pekne poporiadku. 

MUDr. Alexander Schill našiel spôsob ako pomôcť zubom

Iba nepatrná úprava váhy

S úpravou Zuzaninej hmotnosti sme sa obrátili na ambulancia VITADU, ktorú vlastní uznávaná odborníčka na redukciu váhy a zdravý životný štýl Ing. Oľga Grozdaničová.

Konzultáciu odštartovalo vstupné vyšetrenie, počas ktorého počítače analyzovali odvážnu Zuzanu doslova na percentá. Pani Grozdaničová si po skončení meraní postavila Zuzku bokom a naznačila, čo sa deje v jej tele a nasledujúce týždne bude diať. „Po štyridsiatke sa tuk v organizme správa inak než v mladosti, ubúdajú ženské hormóny, v oblasti brušných partií sa nám robí akési plávacie koliesko,“prezradila odborníčka a prezrela si namerané hodnoty. „Máte 156 centimetrov. Ak dáme stovku preč, mali by ste vážiť okolo 56 kilogramov. Pokiaľ je svalovej hmoty viac, môže to byť aj vyššia hodnota. Pozerám sa na hodnotu vášho vnútorného tuku, ktorý obaľuje pečeň i črevá, všetko je v rámci normy. Práve preto nemáte ani vysoký krvný tlak, ani zvýšenú hladinu cholesterolu, cukrovku či iné metabolické ochorenia. Tuku sme namerali zhruba 14 kilogramov a ideálna hodnota je do 16,9, takže táto cifra je absolútne v poriadku. Nepotrebujeme robiť žiadnu výraznú redukciu. Možno dve kilá dolu, viac nie.“ A tak sa aj stalo.

Stačí zhodiť dve kilá, hovorí Ing. Oľga Grozdaničová

Pani Bulová prešla štrnásťdňovým diétnym programom. Zbavila sa 2,5 kilogramu tuku. Počas tohto obdobia sme telo zastabilizovali správnym prísunom stravy, aby sme sa vyhli neželanému jojo efektu. Naše posledné stretnutie bolo zamerané viac-menej na teóriu – čiže, ako a kedy je najvhodnejšie kombinovať stravu s cieľom udržať vytýčenú hmotnosť. Pani Zuzka nemusela podstúpiť žiadne diéty, iba zlepšiť klasický výdaj energie a pridať cvičenie pre spevnenie svalov. Musíme povedať, že po premene vyzerá naozaj výborne.

Pani Zuzana pred úpravou 

    

Pani Zuzana po úprave

Estetické zákroky ju omladili o desať rokov

Po štyridsiatke sa u žien zrýchľujú degeneratívne pochody v pokožke, dochádza k postupnej degradácii kolagénu, odbúravaniu vlastnej kyseliny hyalurónovej v tkanivách, pokožka stráca pružnosť, hydratáciu a jas. Na pokožke sa zároveň objavujú pigmentové fľaky, rozšírené cievky, vrásky a starecké bradavičky. Takéto zmeny MUDr. Chudíková z estetickej kliniky NU CLINIC našla aj u pani Zuzany. Ako si s nimi poradila?

„U pani Bulovej sa vekom a mimikou zvýrazňujú mimické vrásky na čele a v medziobočí. Najmä vráska v oblasti medziobočia, ktorú nazývame tiež ,vráskou hnevu', vytvára skutočne dojem nahnevaného človeka. Pre odstránenie tohto neželaného výzoru sme aplikovali do medziobočia aj čela botulotoxín. Botulotoxín zablokuje aktivitu príslušných svalov, zodpovedných za vznik vrások v týchto oblastiach. Človek sa prestane mračiť a vrásky sa ďalej neprehlbujú,“ menuje úkony uznávaná odborníčka MUDr. Chudíková a pokračuje: „K spevneniu a celkovej regenerácii pokožky na tvári ako aj kontúr tváre sme aplikovali laserové ošetrenie Fotona® 4D. Toto laserové ošetrenie sa vo svete teší obrovskej popularite, zregeneruje staré kolagénové vlákna, aktivuje novotvorbu kolagénu a napomáha aj k produkcii vlastnej kyseliny hyalurónovej, čím sa posilní pružnosť pokožky. Ošetrením sme odstránili aj jemné vrásky, rozšírené póry, drobné rozšírené cievky a pigmentácie.“

No to nebolo všetko: „U pani Zuzany sme zaznamenali aj pokles horných viečok a formovanie kruhov pod očami. Na lifting viečok a spevnenie očného okolia sme aplikovali laserové ošetrenie SmoothEye™. Kruhy pod očami sme následne vyplnili výplňovým materiálom s kyselinou hyalúronovou. Tak ako oči, aj pery sú dominantným prvkom každej ženy. K zvýrazneniu a pre celkovú hydratáciu pier sme do nich aplikovali výplň s kyselinou hyalúronovou, celkovo v množstve 1ml výplne. Výsledkom je jemné zväčšenie objemu pier s hydratovaním a ,oživením ich červene.“

V mladosti je naša tvár nad lícnymi kosťami plná, smerom k brade sa však postupne zužuje, má tvar písmena V. Vekom sa tiež tkanivo postupne presúva od lícnych kostí smerom k sánke. Týmto poklesom sa zároveň prehlbujú nosovoústne ryhy a vrásky pod kútikmi pier. „U pani Zuzany sme aplikovali tekutý lifting tváre, pri ktorom sme doplnili ustupujúci objem líc a prehlbujúce sa nosovoústne ryhy kyselinou hyalúronovou. V poslednom období kladieme i veľký dôraz na celkový profil tváre. Veľkosť aj tvar brady sú dané geneticky. Vekom začnú ubúdať, ochabovať mäkké tkanivá a kostný podklad v tejto oblasti i brada sa začnú meniť, ustupovať. U pani Zuzany som videla mierne ustúpenú bradu. Tú sme zväčšili a zvýraznili výplňou – kyselinou hyalúronovou, tzv. profiloplastikou. Mierne vystúpená brada u pani Zuzky upravila profil jej sánky a celkovo vylepšila kontúry tváre,“vymenovala realizované procedúry MUDr. Chudíková.

MUDr. Jana Chudíková dokonale zvýraznila Zuzkinu krásu

Účes ako svetová star

O tom, že správne zvolený účes dokáže byť z hľadiska zmeny ženskej vizáže kľúčový, sme sa presvedčili aj v prípade pani Zuzky. Viac už prezradila vlasová stylistka Zuzana Pauková: „Zuzka má veľmi jemné vlasy a mala na nich už dávno odrastený strih, takže aj končeky boli nerovnomerné a oslabené. Spostupnila som ofinu a vzadu vlasy podstrihla tak, aby línia smerovala k peknému tvaru hlavy. Temeno som taktiež prestrihala spôsobom, aby si pani Zuzana mohla vlasy zopnúť do gumičky, alebo ich vyčesať. No čo je najdôležitejšie, celý strih pôsobí prirodzene, a aj keď si Zuzka nechá vlasy po umytí iba voľne uschnúť, vlny sa vytvarujú samy a účes bude vyzerať bohatšie.

Pristúpila som samozrejme aj k zmene farby vlasov, rozhodla som sa pre tri rôzne odtiene, ktorých kombinácia vytvorila akýsi 3D efekt. Mojím cieľom bolo zoceliť štruktúru vlasu, zlepšiť ich kvalitu a objem. Celý výsledok farbenia napokon pôsobí ako hra tieňa a svetla. Vlasy vyzerajú ako krásne vytiahnuté od slniečka a Zuzke nový účes ubral roky.

Vidíte tú zmenu?

Mejkap v rukách vyhľadávaného odborníka

Tomáš Vida patrí k najvychytenejším slovenským vizážistom. Hneď na úvod treba povedať, že po dokončení líčenia sa Zuzka takmer nespoznala. Podľa odborníka zo spoločnosti Dermacol pritom nešlo o komplikované líčenie. „Pani Zuzana má zmiešaný typ pleti, ktorá je takmer bezproblémová. Naozaj stačilo pokožku iba vyčistiť a použiť podkladovú bázu, ktorá pripravila pleť na mejkap. Za absolútne gro som považoval vytvarovanie obočia a vytvorenie pekného oblúku, ktorý dodal Zuzkinej tvári šmrnc. Oči som nalíčil v jemných, zemitých odtieňoch, no zároveň tak, aby boli na tvári dominantným prvkom. Do vnútra oka som použil bielu ceruzku a stavil na husté, čierne riasy spolu s trsmi, aby oko pôsobilo otvorenejšie. Tu by som rád upozornil dámy, aby si riasenku nanášali aj na spodné riasy. Pod obočie som aplikoval svetlý tieň pre znásobenie liftingového efektu a mejkap som zafixoval jemným púdrom. Celý výsledok pôsobí veľmi trendy, žensky a tajomne.

O perfektný mejkap sa postaral vizážista značky Dermacol Tomáš Vida

So šatami sa zžila okamžite

Pred finálnou premenou a záverečným fotením pani Zuzka absolvovala skúšku šiat u módnej návrhárky La Rena. Voľba padla na decentné, elegantné outfity v jednoduchých tónoch a strihoch. Zuzana priznala, že je skôr športovejší typ a aj pokiaľ ide o elegantnejšie kúsky, preferuje klasickú decentnosť, pohodlnosť i jemné doplnky. A keďže to, ako sa žena v šatách cíti zohráva prím, pretože takým dojmom pôsobí aj na svoje okolie, La Rena mala pre Zuzku v ponuke hneď niekoľko štýlových kúskov v príjemných, sviežich aj letných kombináciách, ktoré zvýraznili Zuzkino opálenie. 

Čo jej dala premena?

Na konci dňa, ktorým sa zavŕšila zatiaľ posledná premena nášho projektu Nebojte sa zmeny, sme mamičku z Banskej Bystrice požiadali o malé zhodnotenie. Zuzka netají, že celkový prístup, ako i okamžité, odborníkmi navrhnuté kroky predčili jej očakávania. „Predstavte si, že takmer celý život žijete na tom istom mieste. Pracujete roky v rovnakej práci. Túžba po zmene je určite prirodzená. Ani keby som sa veľmi snažila, nemám čo vytknúť. Od úvodného privítania až po záverečné potrasenie rukou – všetko bolo dokonalé. Mnohé výrazy, ktoré odborníci použili popri tom, ako ma skrášľovali, som počula po prvý raz. Nepoznala som trojitý melír, trsy na mihalniciach, mechanizmus tráviacich procesov v tele a efektívneho spaľovania kilogramov, a ani to, akým spôsobom možno napraviť v dospelom veku chrup. A vďaka tomu, že som sa prihlásila do premeny časopisu Slovenka, som oveľa múdrejšia. Už teraz viem, že nadobudnuté poznatky zužitkujem aj v reálnom živote. Ďakujem. 

Zuzana Pauková

Zuzana Pauková je majiteľkou kaderníctva Ateliér Hair&Beauty. Začínala ako divadelná maskérka pre známe české a slovenské muzikály, jej stylistické práce sa pravidelne objavovali v rôznych televíziách a časopisoch. V príjemnom prostredí moderného kaderníctva ponúka služby na vysokej profesionálnej úrovni.

Kaderníčka Zuzana Pauková zvolila účes, ktorý ubral Zuzke roky   

Dizajnérka La Rena

Módna dizajnérka Renáta Kliská navrhuje exkluzívne modely pod značkou LA RENA.

Modely z návrhárskej dielne značky La Rena vynikajú najmä:

  • výberom najexkluzívnejších prírodných materiálov,
  • výberom luxusných látok typu – francúzske čipky, vyšívaný tyl, kašmír a i., ozdobených kožušinovými detailmi,
  • netradičným a inšpiratívnym strihom a kombináciami,
  • zmyslom pre detail a precíznou ručnou prácou,
  • širokou škálou farieb a pestrosťou modelov, z ktorých si ten svoj vyberie každá žena.

- - Inzercia - -