Dnes je sobota, 29.január 2022, meniny má: Gašpar
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenský deň kroja 2020 | Topoľčany moderné mesto dávnych tradícií

august 10, 2020 - 10:52
Celé leto objavujeme spolu s vami prostredníctvom Slovenského dňa kroja tak prírodné, ako aj kultúrne krásy našej krajiny. Cesta nás zaviedla do Topoľčian, mesta ležiaceho v doline medzi Považským Inovcom a Tribečom.
Foto: 
Ramon Leško

Topoľčany moderné mesto dávnych tradícií

Prekrásne, historické námestie, ktorému dominuje barokový kostol z osemnásteho storočia sa čoskoro naplnilo folkloristami  v nádherných vyšívaných krojoch, reprezentujúcich tento kraj.

Zaujali nás natoľko, že sme takmer prehliadli ďalšiu zaujímavosť námestia a to sochu muža, krčiaceho sa pod ťarchou plne naloženého vreca na pleci.

„To je žochár, je symbolom nášho mesta a podľa neho nás volajú „žochári“, S úsmevom na tvári nám nevšedné dielo objasňuje primátorka mesta Alexandra Gieciová. „Možno ten názov znie niekomu tak trochu pejoratívne, ale treba ho vnímať ako odkaz na našich predkov, ktorí tu po celé generácie ťažko pracovali.“

S o to väčším obdivom sa započúvame do piesní a tancov folkloristov, ktorí nám sprostredkúvajú umenie ľudu, ktorý si aj popri ťažkej práci dokázal nájsť čas na vytvorenie takejto nevšednej krásy, akej sme boli svedkami.

Talent sa tu dedí z pokolenia na pokolenie

V krojovanom sprievode sme mohli vidieť folkloristov všetkých generácií. Je to dôkaz toho, že tradície, ktoré sa zrodili tu v okolí Topolčian majú skutočne silné korene a ich spevy nezamĺknu ani v budúcnosti.

Tí najmladší sa združujú v detskej folklórnej skupine Žochárik. Žochárik vznikol pred sedemnástimi rokmi  a vo svojom programe čerpá z bohatých pôvodných tradícií z okolia Topolčian.

Náš obdiv si však získali aj tí starší, členovia mužskej speváckej skupiny Lidovec zo Solčian a to, že v Solčanoch majú nádherné spevavé hlasy aj ich krajšie polovičky nás zas presvedčili aj ich „kolegyne“ zo ženskej speváckej folklórnej skupiny Lišňanka.

Krojovaný sprievod, smerujúci z námestia do krásneho prostredia mestského parku dopĺňali aj členovia folklórnej skupiny Kovarčanka z Kovariec.

Samozrejme, tak ako všade aj tu platí, že nie len krásou je človek živý. O občerstvenie sa všetkým prítomným postaral tunajší závod HYZA, jedinečný tým, že ponúka na trh mimoriadne kvalitné hydinové mäso a mäsové výrobky z výlučne domáceho chovu.

hyza.jpg

Slovenský deň kroja 2020 - z ľava - Členka predstavenstva a obchodná riaditeľka HYZA a.s. Mgr. Daniela Čaplovičová, Primátorka mesta Topolčany JUDr. Alexandra Gieciová, Marketingová špecialistka Marta Matúšová
Foto: 
Ramon Leško

z ľava - členka predstavenstva a obchodná riaditeľka HYZA a.s. Mgr. Daniela Čaplovičová, marketingová špecialistka HYZA a.s. Marta Matúšová a primátorka mesta Topolčany JUDr. Alexandra Gieciová

O tom, že ich produkcia je nielen zdraviu, ale aj chuťovým bunkám prospešná sa prišla na vlastné oči presvedčiť aj členka predstavenstva a obchodná riaditeľka HYZA a.s. Topolčany, Mgr. Daniela Čaplovičová. Našla si čas aj na krátky rozhovor, v ktorom nám prezradila pár ojedinelých receptov z ich „kuchyne“. O nich, ako aj o ďalších kulinárskych zaujímavostiach , ktoré pre vás pripravujú vo svojich prevádzkach sa dočítate v budúcich vydaniach časopisu Slovenka.

- - Inzercia - -