Dnes je nedeľa, 05.december 2021, meniny má: Oto
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Slovenka v Kanade: "Musela som letieť ďaleko, aby som našla samu seba."

august 12, 2020 - 16:00
Veronika Kamenická, 33, sa do Kanady zaľúbila po ukončení štúdia na vysokej škole v Trnave. Vtedy netušila, že ju tam život vráti aj druhý a dokonca tretíkrát. Vďaka tejto nádhernej krajine zároveň pochopila, že jej srdce ostalo doma. Veronika s manželom žije a pôsobí v kanadskom Vancouveri, kde sa venuje svojmu blogu a joge.
Foto: 

Ako si sa dostala do takej vzdialenej krajiny akou je Kanada?

Do Kanady som prvýkrát prišla v roku 2011, hneď po skončení výšky. Namiesto promócií som sedela v lietadle smer Vancouver plná očakávaní a predstáv. Ako veľa mladých ľudí na Slovensku, odišla som s túžbou spoznať vzdialenú časť sveta, zlepšiť si angličtinu a nadobudnúť nové skúsenosti. Pamätám si, že Vancouver bol vtedy v rebríčkoch jedným z najlepších miest na život a keď som na internete vygooglila fotky mesta obklopeného oceánom a horami, viac mi nebolo treba. Na začiatok som dostala víza na 6 mesiacov a spomínam si, že keď ma naši pri návrate domov vyzdvihli na letisku, už v aute som plánovala ako požiadam o ďalšie víza a poletím naspäť do Vancouveru. Intuícia mi hovorila, že tam na mňa toho ešte veľa čaká. Tak to aj bolo - našla som nielen svoju životnú lásku v podobe môjho manžela, ale objavila som aj samu seba, svoje hodnoty, sny a záujmy.

A čo joga? Viedla k nej dlhá cesta alebo si mala jasno už dávno v tom, čo chceš robiť?

Na moju prvú hodinu jogy nikdy nezabudnem. Bolo to v Trnave, počas výšky, napochodovala som do miestnosti s veľkým uterákom v ruke a celú hodinu som fučala, potila sa a šmýkala na tom uteráku zo strany na stranu. Napriek tomu ma to chytilo a vracala som sa tam každý týždeň, už s riadnou podložkou:). Ak som práve nebola v Trnave, zavrela som sa doma do izby a cvičila sama alebo podľa online videí. Vo Vancouveri sa môj vzťah k joge ešte viac prehĺbil, keďže tu sú štúdiá na každom rohu. V tom čase som si zaumienila, že si spravím certifikát, aby som sa mohla s ľuďmi podeliť o moju lásku k joge a ukázať im, aký úžasný efekt môže mať toto cvičenie na naše telo, myseľ aj dušu. Moje odhodlanie ma priviedlo až do Indie, na môj prvý učiteľský kurz jogy a potom prišli mnohé ďalšie, ktoré som absolvovala tu vo Vancouveri. 

Je jednoduché presadiť sa s jogou vo svete, u Teba konkrétne v kanadskom Vancouveri?

Ako som spomínala, štúdiá sú tu úplne na každom kroku a každým dňom pribúdajú noví inštruktori, ale zároveň aj záujem ľudí o jogu. Snažím sa na to nepozerať z pohľadu konkurencie ale príležitosti. Každý učiteľ má svoj vlastný štýl a na hodinu prináša svoj výnimočný prístup, čo znamená, že študenti a učiteľ sa navzájom nájdu a miesta na trhu je dosť pre každého, kto do učenia vloží svoju energiu a vášeň. Samozrejme ako v každej profesii, aj tu je určite potrebná dávka priebojnosti. Ja som mala šťastie, že som natrafila na skvelé štúdio, kam som najprv začala chodiť na hodiny a neskôr dostala vysnívanú prácu. Od vítania ľudí pri vstupe, cez manažovanie, komunikáciu, styling priestoru až po precvičovanie, toto štúdio a jeho komunita sa mi stali druhým domovom. Veľa som sa za 4 roky naučila, vnútorne rástla a tiež zistila, že sa nechcem venovať len učeniu jogy na plný úväzok, ale že ma popritom bavia aj iné veci.

Ako Tvoj život inštruktorky jogy zmenila koronakríza? Priniesli obmedzenia aj nejaké pozitíva?

Najväčšou a najsmutnejšou zmenou bolo trvalé zatvorenie môjho milovaného štúdia v marci. Nebudem klamať, prvé týždne som mala pocit, že som prišla o časť seba a svojej osobnosti. Ale keďže som od prírody pozitívne nastavený človek, povedala som si, že život ide ďalej a že kopec voľného času musím nejako plnohodnotne využiť. Ako väčšina iných inštruktorov, začala som nahrávať online hodiny jogy priamo v našej obývačke. Tiež som sa naplno začala venovať môjmu blogu, kde sa snažím inšpirovať a viesť ženy na ceste k zdravému životnému štýlu, sebaláske a starostlivosti o seba. Písanie ma vždy bavilo a teraz mám na to konečne čas. Veľa toho času trávim aj v kuchyni vymýšľaním zdravých a chutných receptov, keďže varenie je popri joge moja ďalšia veľká láska. Navyše teraz, keď konečne aj do Vancouveru zavítalo leto a krásne počasie, ponúkam hodiny jogy vonku v parku pri oceáne a sama seba sa pýtam, ako to, že som sa k tomu nedostala minulé letá. Takže áno, korona potvrdila, že všetko zlé je na niečo dobré.

Kam smerujú Tvoje ďalšie kroky v profesnej i súkromnej oblasti? 

Veľkým krokom v súkromnej oblasti je moje a manželove rozhodnutie presťahovať sa na Slovensko - tak a teraz už je to asi oficiálne:) Budem úprimná, vždy som vedela, že nechcem vo Vancouveri ostať navždy a vnútorne cítim, že kanadská kapitola sa uzatvára a je čas prísť domov. Opäť raz nasledujem intuíciu a túžbu byť bližšie pri rodine, ktorá mi neskutočne chýba. Čo sa týka plánov v profesnej oblasti, určite sa chcem naďalej venovať precvičovaniu jogy a tiež by som v budúcnosti rada zorganizovala aj nejaké jogové pobyty spojené so zdravou výživou. Zdravie a zdravý životný štýl chcem šíriť nielen pomocou môjho blogu, ale tiež v rámci individuálneho coachingu, na ktorý som absolvovala minulý rok úžasný kurz. Túžim viesť ženy k tomu, aby si viac vážili sami seba, aby si vytvorili zdravý vzťah k svojmu telu a mysli, aby sa naučili ako bez výčitiek relaxovať, variť nielen chutne ale aj výživne a celkovo, aby oslavovali svoju ženskosť a silu každý jeden deň. 

Čo by si odkázala ženám, ktoré si nie sú isté tým, či je pre nich joga vhodná, prípadne sa necítia dobre vo svojej koži a nevedia ako začať?

Ako hovoríme v angličtine, yoga is for every body (joga je pre každé telo), bez ohľadu na váhu, veľkosť, vek, flexibilitu či vnútorné rozpoloženie. Joga nám umožňuje prehĺbenie vzťahu k sebe samému, uvedomenie si našich myšlienok, spomalenie a také poriadne vydýchnutie, ktoré naozaj každému dobre padne v dnešnom uponáhľanom svete. Na začiatok pomôže nájsť si štúdio, ktorého atmosféra na nás príjemne pôsobí a prihlásiť sa na začiatočnícke hodiny. Čoskoro zistíte, že nielen vy máte strach alebo pochybnosti, ale že aj ten človek vedľa vás má hlavu plnú rôznych myšlienok a nie ste v tom sama. Veľakrát tiež pomáha nahovoriť kamošku, aby sa k vám pridala a spraviť si z toho také babské rande. Ak nemáte k dispozícii štúdio, internet je plný skvelých videí vhodných aj pre tých menej skúsených. Nemusíte sa hneď vrhnúť na hodinové video, začnite s 15 minútovým rozohriatím. Stavím sa, že určite poznáte mačací chrbát. Pridajte k tomu pohybu uvedomelé dýchanie a už v podstate cvičíte jogu. Nenechajte sa odradiť, ako všetko iné v živote, aj joga chce svoj čas. 

Veronike srdečne ďakujeme za rozhovor a už teraz sa tešíme na správy o jej ďalšom smerovaní. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o jej činnosti, neváhajte navštíviť jej blog či instagram. Prajeme veľa šťastia.

- - Inzercia - -