Dnes je streda, 18.máj 2022, meniny má: Viola
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

„Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ Albert Einstein

august 21, 2020 - 16:00
Čo je koučing a ako vyzerá stretnutie s koučom? Ak si to zatiaľ neviete predstaviť, ale chceli by ste, po prečítaní týchto riadkov v tom budete mať jasnejšie.
Foto: 

Ak vidíte kouča ako muža v šiltovke, ako na ihrisku pokrikuje po ľuďoch a snaží sa ich motivovať, musíme vás určite pochváliť, pretože pravdepodobne evidujete zakladateľa koučingu: Timothyho Gallweya. Bol to tenisový odborník, učiteľ z Harvardu, ktorý sa zaoberal učením tenisu, neskôr tiež lyžovania a golfu. Ak si predstavíte motivátora, stojaceho na pódiu, rozdávajúceho emócie a povzbudenie, riešiaceho Vaše problémy za 5 minút pred niekoľkými tisícami ľudí, asi ste videli Tonyho Robinsa. Ale stále vlastne nevieme, čo ten koučing je.

fb_img_1597930849426.jpg

Foto: 
Archív J.A.

Preto si predstavte človeka (vaše šance na kvalitný koučing sa zvýšia s oslovením kouča evidovaného v organizáciách ICF Slovensko  alebo SAKO, ktoré združujú koučov s akreditovaným výcvikom), ktorý sa k Vám postaví ako k rovnocennému partnerovi na rozhovor. Hneď na začiatku vás ubezpečí, že čokoľvek poviete, ostane len medzi Vami. (Kouč musí rešpektovať etický kódex, ktorý je  definovaný organizáciou ICF- International Coach Federation).  Zároveň cítite silný záujem o vašu osobu a máte pri sebe niekoho, kto vás skutočne počúva bez akéhokoľvek súdenia. Myšlienkami je prítomný, počúva vás a vníma vás ako celok, nielen ušami, ale aj očami- a túto vašu neverbálnu stránku vie aj  pomenovať.  Takýto stav akceptácie a rešpektu vám pomôže dostať sa do psychickej pohody a po dohode s koučom, akej téme sa idete venovať, je vaša myseľ pripravená odpovedať na otázky, ktoré prídu. K tomu, aby sa kouč tieto otázky pýtal, nepotrebuje téme rozumieť, ani vedieť zbytočné podrobnosti. On vám totiž neradí. A povedzte si úprimne, koľkokrát ste skutočne počúvali niekoho radu, alebo sa niekto riadil tou vašou? A ako často Vás hnevajú dobre mienené,  nevyžiadané rady? Koučovanie ako také uznáva človeka ako experta v jeho osobnom aj profesionálnom živote. Ako niekoho, kto má k dispozícii vnútorné zdroje, ktoré mu pomôžu posunúť sa ďalej. 

„Ten, kto chce počúvať, musí utíšiť najprv seba a plne sa sústrediť na koučovanú osobu.“

Hodnota, ktorú kouč do koučovania prináša, spočíva v tom, že klienta aktívne počúva a pomôže mu správnymi otázkami získať na problém nadhľad (tzv. - objektívnu realitu, ktorá prebúdza pocit zodpovednosti za samého seba.) Ak napríklad chcete riešiť iných ľudí (priateľ,  svokra, kolega), zistíte, že koučing vám dá silnú zbraň v podobe schopnosti prevziať zodpovednosť v prvom rade za seba a svoje činy, a za posúdenie toho,  čo vy sami môžete zmeniť tak, aby ste boli v interakcii s nimi spokojnejší. Je oveľa užitočnejšie mať veci vo svojich rukách- správanie iných ľudí ovplyvniť nevieme. 

Zároveň kouč pridáva postrehy, napríklad, keď si všimne, že klient chce riešiť jednu vec, ale neustále sa vracia k inej téme. Na konci klient uznáva súčasný stav, má predstavu o tom, kde by chcel byť, ako to tam vyzerá (aké krásne je predstaviť si v mysli to, po čom túžite a hlasno si o tom pouvažovať v bezpečnom prostredí), ako sa tam dostane a čo bude prvý najmenší krok k naplneniu svojej vízie. Ak je koučing úspešný, klient si uvedomí veci, na ktoré predtým nemyslel a pomôžu mu oveľa rýchlejšie dostať sa tam, kde potrebuje byť. 

img_20200820_160019.jpg

Foto: 
Archív J.A.

            Koučov vyhľadávajú jednotlivci (životný koučing), a je veľmi prospešný aj pre firmy (business koučing, buď pre jednotlivcov, alebo celé tímy). Môžete sa stretnúť s viacerými druhmi koučingov (párový koučing, koučing zameraný na riešenie, systemický koučing, ...). Poznámka- dôležitá je chémia medzi vami a koučom. Predsa len je to človek, ktorý by Vám mal byť ľudsky sympatický.

            Každopádne, pocit po koučingu je na nezaplatenie. Akoby ste sa rozprávali s priateľom, ktorý vás konečne počúval, a ešte ste si aj prišli na riešenie, ktoré máte konečne chuť dodržať.

 Obsah koučingu nám sprostredkovala v rozhovore koučka Janka Alenová.

- - Inzercia - -