Dnes je pondelok, 26.október 2020, meniny má: Demeter
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Sú Slováci tolerantný národ?

august 24, 2020 - 16:00
Od 16. augusta až do 7. októbra sa na moste SNP v Bratislave nachádza výber 70 plagátov od významných svetových dizajnérov na tému TOLERANCIA. Vo svete čoraz viac delenom podľa rasy, náboženstva, sexuality či národného pôvodu je práve tolerancia východiskovým bodom akejkoľvek zmysluplnej diskusie.

Pokiaľ ide o diskrimináciu v práci na základe etnického pôvodu či vierovyznania, nie sú postoje Slovákov v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami až také pozitívne. Najviac Slovákov sa cíti v práci príjemne, keď pracuje s belochom (77 percent) alebo kresťanom (74 percent). Naopak, len menej ako polovica by bola v práci spokojná, keby bol ich kolega moslim (39 percent) alebo Róm (44 percent).

Najtolerantnejšie národy sú zo severu

V tomto smere sú podľa prieskumu najtolerantnejšími Európanmi Briti, Švédi, Holanďania, Francúzi, Belgičania a Íri. Na druhej strane černochov, Ázijčanov, Rómov, moslimov a budhistov by zo všetkých krajín EÚ v práci ako kolegov najmenej tolerovali obyvatelia Slovenska, Estónska a Česka, židov zase Slováci, Fíni a Rumuni.

A akí sme v otázke lásky?

„Väčšina Slovákov by tolerovala, ak by sa ich dieťa zaľúbilo do belocha (80 percent) a kresťana (77 percent),“ informuje Králik. Pri ostatných vierovyznaniach či etnikách už Slováci takí tolerantní nie sú. Proti židovi v rodine by nič nemala len necelá polovica (45 perncet) slovenskej populácie, budhistu by tolerovalo už len 36 percent Slovákov a láska s moslimom alebo Rómom by neprekážala len štvrtine ľudí. 

Najtolerantnejšími národmi sú aj v tejto oblasti Švédi, Holanďania, Briti, Íri, Francúzi a Belgičania. Slováci aj tu patria k najmenej tolerantným národom. Vzťah s moslimom, Rómom alebo Ázijčanom by okrem Slovákov najmenej tolerovali Česi, s černochom Bulhari a Litovčania a so židom či budhistom Cyperčania a Rumuni.

- - Inzercia - -