Dnes je piatok, 30.júl 2021, meniny má: Libuša
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Tento zdravotný problém sa môže týkať aj vás. Viete, ako sa s ním popasovať?

september 11, 2020 - 18:00
Navštívili ste lekára a ten vám oznámil zvýšenú hladinu cholesterolu? Napriek tomu, že je v súčasnosti cholesterol často diskutovanou témou, málokto vie, čo všetko to v praxi obnáša a ako so zvýšeným cholesterolom bojovať.
Foto: 

Na jednej strane je pre náš organizmus nepostrádateľný, na strane druhej značia jeho vysoké hodnoty červenú kontrolku, ktorú sa už nikomu neoplatí ignorovať. 

Telo každého z nás potrebuje cholesterol na stavbu bunečných membrán, hormónov, vitamínu D a žlče na trávenie tukov. Cholesterol je životne dôležitým prvkom každej jednej bunky všetkých živočíchov, ľudí nevynímajúc. Musíme sa však naučiť rozdeľovať dobrý a zlý cholesterol. Práve v tom tkvie tajomstvo udržania si zdravej hladiny cholesterolu.

Aký je medzi nimi rozdiel?

V jednoduchosti delíme cholesterol na dobrý (HDL), ktorý nás chráni pred srdcovými ochoreniami, tým že udržiava zlý cholesterol mimo tepien a prináša ho späť do pečene. Zlý cholesterol (LDL) cirkuluje v krvi a môže spôsobiť práve zanášanie tepien, čo spôsobuje ich zúženie a to môže viesť ku kardiovaskulárnym ochoreniam.

Podľa kardiológa a obezitológa, MUDr. Ivan Majerčáka, Slováci najčastejšie umierajú práve na srdcovo-cievne ochorenia. Trend je síce klesajúci, nie je však menší v porovnaní s okolitými krajinami. ,,V súčasnosti je už preukázaná príčinná súvislosť medzi zvýšenou hladinou cholesterolu a kardiovaskulárnym rizikom, ktoré sa už dávno netýka len staršej generácie. Až 9 z 10 Slovákov má minimálne jeden z rizikových faktorov pre vznik kardiovaskulárneho ochorenia."

Neliečte krvné výsledky, starajte sa o seba stále

Prvou záchranou v boji s vysokou hladinou cholesterolu v krvi je zmena životného štýlu. Toto nie vždy býva jednoduchá voľba, nakoľko sa mnohí pacienti trápia s množstvom protichodných rád a je pre nich náročné určiť, čo je vlastne zdravé. Nato stačí jednoduché pravidlo ,,Zachovajte si zdravý rozum". Medzi zásadné opatrenia jednoznačne patrí úprava jedálneho lístka, dostatok pohybu a vyhýbanie sa škodlivým látkam ako cigarety a alkohol.

Okrem udržiavania si zdravého životného štýlu, dokážu byť nápomocné taktiež prírodné výživové doplnky, ktoré obsahujú bioaktívne zložky izolované z rastlín. Berberín prispieva k normálnej hladine cholesterolu. Kyselina listová prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu. Ich podstatnou súčasťou sú tiež antioxidanty v podobe najúčinnejšieho prírodného antioxidantu, ktorým je astaxantín a koenzýmu Q10. Jeho nedostatok spôsobuje mitochondriálnu dysfunkciu.

- - Inzercia - -