Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020: Slovensko má byť na čo hrdé. Na Vás!

september 13, 2020 - 13:59
Aj napriek prísnejším opatreniam a na inom mieste - SLOVENSKÝ DEŇ KROJA 2020 sa uskutočnil. V krásnom prostredí slovenských hôr, na Donovaloch sa stretli priaznivci slovenského folklóru, ktorých sme počas leta navštívili, aby ukázali svoje tradície, zvyky a um.
Foto: 

Slovenský deň kroja 2020 - to najlepšie

Autor: 
Lukáš Homola

Kedysi bol kroj akýsi občiansky preukaz – podľa kroja sme vedeli, odkiaľ človek pochádza, akého je náboženstva, akú má profesiu. Odev bol komunikačným prostriedkom – ľudia sa spoznávali a predstavovali aj bez preukazov, či mailov. Inak boli oblečení tí, ktorí už uzavreli manželstvo, inak sa obliekali tí, ktorí ešte boli slobodní. Rozdiely boli aj podľa toho, na akú príležitosť sa ľudia obliekali - do práce nosili jednoduchý, málo zdobený odev z lacnejších materiálov, iné to bolo pri sviatočných krojoch. Dievčatá mali odlišné kroje v nedeľu do kostola, iné mali oblečené v nedeľu popoludní, inak išli na zábavu, rodinné slávnosti, či na svadbu.

Túto pestrosť sme mali možnosť vidieť aj na 3.ročníku Slovenského dňa kroja.

Ako sme už načrtli, vzhľadom na súčasnú situáciu a opatrenia súvisiace so šírením koronavírusu sa folklórna udalosť roka, Slovenský deň kroja, presunula z plánovanej Banskej Bystrice na Donovaly. Na ploche za hotelom Residence sa tak stretli rôzne folklórne súbory i pozvaní hostia, aby sme si spolu užili deň plný krásnych, slovenských tradícií.

Pieseň o rodnej zemi zaspieval operný spevák a primátor Nových Zámkov Otokar Klein a tým symbolicky odštartoval vystúpenia súborov z jedenástich obcí (FS Urpín, Skalica, Krivany, Opatová, Hrochoť, Kozárovce, Nové Zámky, Očová, Štrba, Liptovské Sliače, Terchová).

História podujatia

Pripomeňme si, že Slovenský deň kroja bol založený pri príležitosti 70. výročia týždenníka Slovenka a vyzdvihuje to jedinečné v nás. Unikátne tradície a zvyky, ktoré nikde inde vo svete nenájdete. Iba u nás, na Slovensku. Aj preto ide o stretnutie milovníkov folklóru, ktoré v rámci našich končín nemá obdoby. Tomu samozrejme každoročne zodpovedá i program, hoci tento rok sme kvôli pandémii museli pristúpiť k celkom inému scenáru.

Príhovor organizátorky podujatia

Úvodné slovo sobotňajšieho popoludnia patrilo Márii Rehákovej, organizátorke podujatia. Návštevníkov privítala veľavravnými slovami: "Nesmierne si vážime podporu, ktorú ste nám preukázali. Tento ročník je kvôli koronavírusu špecifický, ale to neznamená, že je menejcenný. V ničom nezaostáva a vlastne priniesol niečo úplne iné. Veď viete, ako sa hovorí - všetko zlé je na niečo dobré. A my sme si povedali, že skúsime zvládnuť obmedzenia súvisiace s pandémiou po svojom a Slovenský deň kroja 2020 poňať úplne inak. A síce - prísť za vami. Celé leto sme tak navštevovali nádherné, slovenské folklórne oblasti a miesta, ktoré majú vskutku unikátne kultúrne dedičstvo. Výsledok budete môcť vidieť už 11.októbra na obrazovkách RTVS v podobe 70-minútového dokumentu, ktorý bude silným kultúrnym odkazom pre staršie, ale i mladšie generácie. Na vlastnej koži sme pocítili silné emócie od vás, všetkých priaznivcov folklóru, ktoré nás nabili ďalšou energiou a sme pripravení vyzdvihovať unikátnosť nášho folklórneho dedičstva aj v ďalších rokoch."

Kvôli opatreniam v novej réžii

Celé leto sme chodili za vami do obcí i miest, navštívili množstvo krásnych lokalít po Slovensku a stretli nespočetné množstvo ľudí, u ktorých je láska k folklóru očividná. A práve v sobotu 12. septembra vyvrcholilo naše niekoľkomesačné úsilie do podujatia, ktoré pre nás tak veľa znamená. Tu treba podčiarknuť, že podujatie bolo interaktívne. Na pódiu sa tak jednotlivé folklórne súbory a interpreti striedali so zábermi z miesta, v ktorom sú doma. Hlavným mottom tohtoročného Slovenského dňa kroja bola totiž myšlienka: Tento rok prídeme za vami. Výsledkom dvojmesačného dokumentovania života ľudí milujúcich folklór je niekoľko dokrútok / krátkych filmov, ktoré boli súčasťou celovečerného programu. Moderátor Roman Bomboš tak vždy pravidelne prepojil účinkujúcich so zábermi z obcí, z ktorých pochádzali „je to jedinečná myšlienka,“ hovorí obľúbený spíker. „Pretože návštevník podujatia sa stáva súčasťou života ľudí v ich domácom prostredí. Vidí, pri akej príležitosti sa kroje zvyknú používať, ako sa šijú, a najmä dostávajú plastický obraz o tom, ako sa v slovenských regiónoch dedí vzťah k ľudovým tradíciám z generácie na generáciu.“

Počas programu tak návštevníci mohli vidieť nádherné vystúpenie folklórneho súboru Urpín (na čele s vedúcim Petrom Pohánčaníkom), ktorý bol víťazom prvého ročníka folklórnej šou Zem spieva, terchovského heligonkára Martina Repáňa, ktorý nás svojím umením reprezentuje aj v zahraničí a ďalšej desiatky účinkujúcich zo všetkých kútov Slovenska. Spomínaný heligonkár zase zvíťazil v druhom ročníku Zem spieva, takže môžeme povedať, že tretí ročník Slovenského dňa kroja bol naozaj hviezdny.

Programom sa ako niť tiahla téma lásky, vďaka ktorej si organizátori nielen pripomenuli 200-výročie narodenia Andreja Sládkoviča, ale dali možnosť dvom mladým ľuďom z publika absolvovať žiadosť o ruku pred očami návštevníkov. Bolo nimi šperkárka Denisa Čimo a jej teraz už snúbenec Adrián Kubica, starosta obce Váhovce. Emócie boli silné aj pri Sládkovičových veršoch v podaní legendárneho herca Juraja Sarvaša a téma lásky, svadby, pytačiek či čepčenia sa niesla celým podujatím. Spomínaným snúbencom sa od maestra dostala aj pocta cez báseň priamo na pódiu: “Čo všetko príde, nečas, tieseň, veď máte spolu život žiť. Láska je ako dobrá pieseň a dobrú pieseň ťažko vytvoriť.“

Stanislav Mičev, riaditeľ múzea SNP v Banskej Bystrici: „Či už uveríte alebo nie, aj v čase SNP boli kolotočári v Bystrici, máme to zachytené, čiže ani vojnové obdobie nedokázalo prerušiť starú tradíciu radvanského jarmoku. Preto som veľmi rád, že sa nám to podarilo aj dnes. V rámci projektu digitálneho múzea sme digitalizovali viac ako 200 000 predmetov, sme na prvom mieste na svete. Máme zachytených v archíve vyše 500 ľudových tancov, strihy krojov, animované výšivky. Teším sa na budúcu spoluprácu so Slovenským dňom kroja."

Michal Sýkora, podpredseda ZMOS a starosta obce Štrba: “Slovenský deň kroja je naozajstným sviatkom folklóru.“

Ján Bilinský, generálny riaditeľ COOP Jednota Slovensko: “Sme hrdým partnerom Slovenského dňa kroja už tretí rok, keďže rovnako ako toto podujatie, aj naša spoločnosť si ctí slovenské tradíce. “

Juraj Blada, generálny riaditeľ Zvolenská mliekareň: “Je to veľmi prospešná a milá akcia pre všetkých a je pozitívnym dôkazom toho, ako sa ľudia radi a s nadšením vracajú k svojim koreňom a folklóru, čo je veľmi fajn. “

Marta Matušová, spoločnosť Hyza: „So Slovenským dňom kroja nás spája najmä tradícia. Spoločnosť HYZA oslávila minulý rok 70 rokov od založenia hydinárskej tradície vo svojom regióne pôsobenia. Vždy pri týchto udalostiach prežívame kopu silných emócií, dnes sa tu zišlo množstvo úžasných ľudí, kultúru a hrdosť čo v sebe nesú, naozaj som dojatá.“

Veronika Šiklová, riaditeľka hotela Residence na Donovaloch: “Stále radšej vidím u nás folkloristov, pretože vedia vytvoriť fantastickú atmosféru. Som rada, že sa nám to spoločne podarilo.“

Alexandra Fričová, spoločnosť Phyris„Ďakujem pani Márii Rehákovej, že môžem byť v kroji z roku 1912 a splnila som si detský sen. Dámy z vtedajšej doby to už mali vymyslené, kroj sedí úplne super. Myslím si, že ženy zo Slovenska môžu byť vzorom svojou krásou a eleganciou aj pre ostatné dámy."

Vladislav Stanko, majiteľ European institute Prague a poslanec Košíc: „Sme vďační, že môžeme byť partnerom tak skvelého podujatia, akým je Slovenský deň kroja. Veľmi si to užívame. Atmosféra je uvoľnená a súbory podávajú ohromujúce výkony. “

Slovenský deň kroja si prišiel pozrieť aj podpredseda NR SR Peter Pellegrini a to dokonca dva krát. Je vidno, že sa naozaj cíti vo svojom rodnom kraji a medzi folkloristami veľmi dobre.

Na pódiu sa striedali talentovaní a húževnatí folkloristi, ich vystúpenia boli popretkávané dokrútkami z konkrétnych obcí a po celý deň vládla na akcii úžasná atmosféra. Program bol veľmi pestrý a každý si prišiel na svoje.

Čo v mladosti zaseješ, v starobe akoby si našiel

Súčasťou programu boli aj šikovní remeselníci, ktorí zasvätili návštevníkov do tajov hrnčiarstva či kožušníctva.

Autor foto: Norbert Kuklovský, Michal Bartek, Ramon Leško

Podujatie sa realizuje vďaka finačnej podpore predsedu vlády Slovenskej republiky

- - Inzercia - -