Dnes je pondelok, 28.november 2022, meniny má: Henrieta
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Veríte v budúcnosť? Najskôr uverte minulosti

september 15, 2020 - 14:07
Pri realizovaní Slovenského dňa kroja sa nastolila veľmi dôležitá otázka: aký silný vplyv má minulosť na súčasnosť v našej krajine? Ako všetci vieme, zvyk je železná košeľa a to, čo okolo seba vidíme od útleho detstva nás formuje viac, než sme si ochotní pripustiť. To dobré, aj to zlé. Zvyšok je už na nás, ako to spracujeme.
Foto: 

Národ, ktorý zabudne na svoju minulosť, nemá budúcnosť

povedal Winston Churchil a je to myšlienka, ktorú si múdre národy vzali za svoju. Poznať to, odkiaľ pochádzame, skúmať prečo máme zaužívané metódy vo varení, v komunikácií, vo výchove detí také, aké máme, je nielen nesmierne poučné, ale najmä zaujímavé. Počas našich letných potuliek Slovenskom sme sa nestíhali čudovať. Zažili sme rôzne prízvuky, nárečia, názvy pre časti kroja, ktoré majú snáď sto výrazov a zase sme sa utvrdili v tom, že Slovensko je krásna krajina s neľahkou a bohatou históriou. Buďme radi, že sme prišli až sem a rozvíjajme to dobré v nás aj naďalej.

Sme v tom všetci spolu

Organizátorka projektu Mária Reháková: "Živiť odkaz našich predkov je našou veľmi príjemnou povinnosťou. Folklór je v tom jedinečný a ja som rada za túto možnosť. Na budúci rok určite taktiež navštívime časť obcí. Od ľudí sme na podujatí dostali naspäť množstvo pozitívnej energie, ktorá nás zaväzuje k tomu pokračovať. Nájsť cestu, aby sme mohli robiť to, čo chceme a čo milujeme. Tento rok boli prekážky, ktoré sme zdolali a ja verím, že sa nám to podarí aj v budúcnosti."

Ďakujeme vám všetkým ešte raz za účasť a uvidíme sa o rok!

- - Inzercia - -